Posilnenie imunity u detí: Efektívne tipy, ktoré zaručene pomôžu

Posilnenie imunity u detí: Efektívne tipy, ktoré zaručene pomôžu

Chladné a sychravé počasie, stres z nástupu do školy či škôlky, kolektív detí, v ktorom sa rýchlejšie šíria choroby – aj toto spôsobuje, že deti častejšie chorľavejú a ich imunita je oslabená. Dokonca aj donedávna zdraví drobci zrazu môžu mať problémy s virózami a rôznymi bakteriálnymi ochoreniami, hoci predtým na ne netrpeli. Jednoducho prišlo obdobie, keď sa rodičia viac zamýšľajú nad tým, ako svojim potomkom v tomto ohľade pomôcť, a preto sme si pre vás pripravili článok, v ktorom sme zhrnuli overené tipy na podporu imunity u detí.

Nie je to také zrejmé

Imunitný systém je pomerne komplikovaný mechanizmus ľudského tela a niekedy by nám ani nenapadlo, čo všetko ho môže oslabiť. Samozrejme, že veľa závisí aj od samotnej genetiky človeka, ale mnoho faktorov dokážeme aj ovplyvniť. No na druhej strane by sme si mali uvedomiť, že aj to, čo sa javí v prvom momente ako zlé, nemusí tak byť z dlhodobejšieho hľadiska. Hovoríme predovšetkým o tom, že choroba síce dočasne prirodzenú obranyschopnosť tela znižuje, ale v konečnom dôsledku bežné prekonané a doliečené infekcie imunitu v podstate posilňujú.

Práve preto nie je vhodné deti úzkostlivo odseparovať od okolia a chrániť ich pred cudzími baktériami až tak dôsledne, že sa ich imunita jednoducho nebude mať ako upevňovať. Aj z úst niektorých pediatrov sa dozviete, že prekonanie bežných ochorení (ako je napríklad nádcha) imunitu dieťaťa posilňuje, ba dokonca hovoria, že dieťa by takéto bežné ochorenia malo prekonať zhruba štyrikrát do roka. Túto skutočnosť uvádzame hneď na začiatku, aby ste si ujasnili, že sterilné prostredie a izolácia dieťaťa od akýchkoľvek potenciálnych baktérií jednoducho nie je tou správnou cestou pri budovaní jeho imunity.

Pozri aj: Adaptácia dieťaťa v škôlke: Zvládnite prvý mesiac s týmito tipmi

špinavé dieťa

Zdroj: Shutterstock®

Eliminácia stresu

Stres a zhon má výrazne negatívny vplyv aj na zdravie dospelého človeka, preto si asi viete približne predstaviť, akú záťaž znamená pre drobnejšie detské telo. Psychika je jednoducho mocná čarodejníčka. No aj napriek tomu, že stresu sa nedá úplne vyhnúť, vytvorte oázu pokoja a harmónie aspoň u vás doma. Doprajte deťom oddych a relax a nebuďte posadnutí myšlienkou, že im treba zmysluplne zaplniť každú jednu minútu voľného času. Deti sa niekedy potrebujú aj trošku nudiť, a to v dobrom zmysle slova. Okrem pohodovej atmosféry si doprajte aj vzájomné rozhovory, aby ste zistili, čo prípadne trápi ich krehké detské duše. Nezabudnite si spoločne niečo prečítať a pohrať sa.

Dostatok kvalitného spánku

Rodičia by mali deťom aj v záujme podpory imunitného systému zabezpečiť dostatok spánku, pričom vo veku od 4 do 12 rokov je ideálnych zhruba 10 hodín. No dôležitá je nielen dĺžka spánku, ale aj jeho kvalita. Áno, niekedy je naozaj nahnať deti do postele v správnom čase mimoriadne ťažké, no pomôcť by vám v tom malo stabilné dodržiavanie času ukladania na spánok a aj vstávania. Tento zabehnutý a naučený systém by sa mal dodržiavať aj cez víkendy a sviatky, aby si od neho deti neodvykli. Kvalitu spánku zas zabezpečí dobre vyvetraná miestnosť, pokojné a harmonické prostredie a treba dbať aj na to, aby deti pred odchodom do postele nejedli ťažšie jedlá a minimálne hodinu pred spánkom nevykonávali „nabudzujúce“ aktivity, ako napríklad hranie sa na počítači, no vyhnúť sa už treba aj pozeraniu televízie.

dostatok spánku

Zdroj: Shutterstock®

Vyvážená strava a vitamínové doplnky

Okrem kvalitného a dostatočne dlhého spánku je pre správne fungovanie imunity u dieťaťa dôležité to, aby bola jeho strava vyvážená a bohatá na vitamíny aj minerály. Formovanie zdravého životného štýlu, čo sa aj stravy týka, môže taktiež rodičov stáť mnoho „nervov“, ale určite v konečnom dôsledku táto námaha padne na úrodnú pôdu. Samozrejme, že dieťa netreba silou-mocou nútiť do jedla, ktoré je povedzme síce zdravé, no jemu až tak nechutí, no rodičia by nemali rezignovať, ale neustále mu predkladať a ponúkať hodnotnú stravu a aj oni by mali jesť taktiež zdravo, aby išli príkladom. No a keď je k tomu dieťa hladné a „vybehané“, tak sa nakoniec dá presvedčiť aj to tvrdohlavejšie a svoju dennú porciu ovocia či zeleniny, no tiež ostatných dôležitých zložiek potravy do seba postupnými krokmi dostane. Popri vyváženom stravovaní je dôležité zachovávať aj pravidelný pitný režim, pričom najideálnejšou tekutinou je v porovnaní s presladenými šťavami predsa len čistá voda.

Čo sa týka podpory imunity a zdravia pomocou vitamínových doplnkov, tu sa stretávame s rôznymi protichodnými názormi. No vo všeobecnosti by sme mohli konštatovať, že i keď, samozrejme, majú pred doplnkami prednosť vitamíny a minerály v potrave, ktorú dieťa prirodzene prijíma, sú situácie a konkrétne obdobia v živote vašej ratolesti, keď je potrebné zvýšiť príjem toho-ktorého vitamínu alebo minerálu aj touto „umelou“ cestou. V chrípkovom období a už pri oslabenej imunite dieťaťa je to najmä vitamín C.

otužovanie

Zdroj: Shutterstock®

Zdravé otužovanie a pohyb

Úžasný potenciál pri formovaní celkovej imunity dieťaťa má pohyb na čerstvom vzduchu a otužovanie. Otužovať sa dá práve aj prostredníctvom chladného vzduchu, preto netreba prechádzky odkladať aj za povedzme menej priaznivého počasia (pokiaľ nejde o úplne malé deti, resp. novorodeniatka). Okrem hry na čerstvom vzduchu, ktorú by ste mali svojmu drobcovi dopriať aspoň v trvaní 30 minút denne, imunite dieťaťa prospieva aj to, keď v chladnejšom období neprekurujete byt alebo dom a nepreháňate to ani s množstvom oblečenia, nakoľko deti bývajú pomerne aktívne a akurát sa pod nadbytočnými vrstvami oblečenia len spotia.

Choroby treba dôkladne doliečiť

A na záver, ak sa chcete vyhnúť tomu, aby vaše dieťa išlo takpovediac z choroby do choroby, musíte dbať na úplné doliečenie každej jeho vírusovej alebo bakteriálnej infekcie. Nedoliečené dieťa má nielenže oslabenú imunitu, ale môže byť potenciálnou hrozbou aj pre detský kolektív, v ktorom sa nachádza. Preto je na zodpovednosti rodičov, aby sa vyvarovali púšťaniu chorého alebo nedoliečeného dieťaťa do školy či škôlky.

Vybrali sme: Najväčšie lži a mýty o ADHD: Môžu za poruchu pozornosti rodičia?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 19.09.19 07:53

ĽŠ
karma
100.00

Inšpiratívny článok pre mamičky a nielen!

  • 1
Odpovedať

Mária Slováková 19.09.19 08:37

MS
karma
118.00

Aj ked mi dieťa ochorie,vždy sa snažím na liečenie ako aj na prevenciu používať prírodné liečivá.

  • 1
Odpovedať

Marika Michálková 07.10.19 20:42

MM
karma
107.00

užitočné rady

  • 1
Odpovedať

Lucia Šintálová 09.10.19 22:37

karma
100.00

Snažím sa budovať imunitu u detí každodennými prechádzkami vonku, v zime dopĺňame vitamín D a uźívame 100% rakytníkovú šťavu.

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní