Prvé dni s bábätkom: 7 tipov pre novopečené mamičky

Prvé dni s bábätkom: 7 tipov pre novopečené mamičky

Prvé týždne po pôrode sa často nesú nielen v znamení vítania nového života a radosti z malého človiečika, ale aj únavy, menšieho chaosu a možno aj pochybností. Je normálne, že novopečenú mamičku môžu nové situácie zaskočiť a jej emócie sú ako na hojdačke. Nejedna sa v duchu pýta, či to vôbec zvládne. Ak ste taktiež v podobnom rozpoložení, nebojte sa. Ako budú dni plynúť, neistota a obavy postupne ustúpia a vy získate prax aj systém, ktorý vám bude fungovať. Chce to len čas a trpezlivosť. Na začiatok však máme práve pre čerstvé mamičky pár rád, ktoré im o niečo zjednodušia život.

1. Riešte to najpodstatnejšie a zmierte sa s tým, že domácnosť nebude v 100-percentnom stave

Ak bola vaša domácnosť pred príchodom bábätka zorganizovaná a blížila sa dokonalosti, zmierte sa s tým, že tento stav už nebude samozrejmosťou. Trošku chaosu pri dieťati je normálnym javom, a to hlavne v prvých týždňoch, ba dokonca aj mesiacoch, kým si nájdete svoj systém. Takže sa netrápte a zamerajte sa na priority, pričom tou najväčšou je, samozrejme, vaše dieťatko. Dávajte si realistické ciele a nepanikárte, keď kvôli bábätku budete musieť odbehnúť od nedokončenej práce. Tak to proste je.

Vybrali sme: Prvé príkrmy bábätka: Kedy a ako začať a čo dať dieťaťu ako prvé?

bábätko

Zdroj: Shutterstock®

2. Varte s rozumom

Niektoré ženy si ešte pred príchodom bábätka robia do mrazničky zásoby jedla, čo im výrazne uľahčí situáciu v prvých dňoch po návrate domov z pôrodnice. Mraznička je však skvelým pomocníkom aj neskôr. Vo všeobecnosti je efektívnejšie, ak si uvaríte na viac dní, no a to, čo sa dá, si zamrazíte na horšie časy, keď nebudete stíhať.

3. Požiadajte o pomoc

Minimálne v prvých dňoch je nápor na mamu novorodenca taký výrazný, že ju to môže priviesť až k zúfalstvu. V týchto momentoch je preto na mieste poprosiť o pomoc – vašich blízkych, známych, susedov... Nie ste superžena so schopnosťou vykonávať 5 vecí naraz, nezdráhajte sa preto a ani sa nehanbite požiadať o láskavosť a prijmite aj ponúknutú pomoc. Každý kúsok energie, ktorý si ušetríte, sa vám určite zíde. Veď už len taký nákup, ktorý vám urobí ochotná susedka popri tom svojom, vám ušetrí aj množstvo času.

4. Oddychujte a spite, keď to ide

Nedostatok spánku, na ktorý mamičky s malými deťmi väčšinou trpia, má mnohé negatívne dôsledky. Okrem spomalených reakcií má na svedomí aj sklesnutú náladu, výkyvy emócií, bolesti hlavy... Pýtate sa, kedy tento spánkový deficit dohnať? No predsa vtedy, keď spí aj vaše bábätko. A keď sa vám vtedy akurát spať nechce, aspoň sa natiahnite a trošku zrelaxujte. Krátke fázy oddychu počas dňa vám pomôžu preklenúť to najhoršie obdobie.

mama a bábätko spia

Zdroj: Shutterstock®

5. Uvedomte si, že deti toho v zásade nepotrebujú veľa

Nenechajte sa „prevalcovať“ marketingovými trikmi, ktoré majú jediný cieľ, a to dostať z dezorientovaných mamičiek čo najviac peňazí. Vaše dieťa naozaj nepotrebuje elektrickú kolísku, dizajnové cumlíky, baldachýn nad postieľku a milióny hračiek. Veď si len spomeňte na to, ako to bolo len pár desiatok rokov dozadu. Napriek nedostatku takýchto vymožeností mali aj vtedajšie deti, keď sa im rodičia venovali, plnohodnotné detstvo.

6. Kontaktujte sa s ostatnými mamičkami vo svojom okolí

Aby ste sa na materskej či rodičovskej nezbláznili a neupadli so sociálnej izolácie, pomôže aj to, keď si vo svojom okolí nájdete mamičky, ktoré sú vám sympatické a môžete si s nimi napríklad vymieňať skúsenosti pri kočíkovaní alebo neskôr na ihrisku. Nápomocné sú v tomto aj detské či materské centrá. Ale na svoju blízku dušu môžete naraziť napríklad aj v ambulancii detského lekára.

kolektív mamičiek a detí

Zdroj: Shutterstock®

7. Rivalitu a „dobré“ rady hoďte za hlavu

Je možné, že dobré rady známych aj menej známych ľudí o tom, čo platilo na ich deti a ako to či ono dokonale funguje alebo nefunguje, čo by malo dieťa bezpodmienečne ovládať v každom jednom mesiaci a pod. si vypočujete už pomerne skoro po príchode z pôrodnice. A niektoré z vás to možno počúvali už pred pôrodom. Zapamätajte si ale, že každé dieťa je iné, každé má svoje tempo a to, čo platilo na susedkine deti, nemusí vôbec zabrať na vášho drobca. Rady si teda vypočujte, ale riaďte sa svojím zdravým rozumom aj materským inštinktom. A už vôbec neberte vážne súťaživé mamičky, ktoré majú potrebu svoje dieťa neustále porovnávať s inými a vystatovať sa každým jedným pokrokom svojho potomka.

Neprehliadni: Ako vybrať matrac pre dieťa? Zabezpeč mu ten najlepší spánok!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 02.09.19 07:54

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi dobré tipy!

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní