Prvé dni s novorodencom: Odborníci radia, ako prežiť (NE)spánok

Prvé dni s novorodencom: Odborníci radia, ako prežiť (NE)spánok

Počas spánku sa ľudský organizmus regeneruje a čerpá energiu a silu na ďalší deň. Presne s týmto bojujú mnohí (ak nie všetci) čerství rodičia. Prvé dni s novorodencom môžu byť totiž veľmi náročné. Novopečená maminka s tatinkom totiž nevedia, čo od svojho voňavého bábätka očakávať. Mali by sa ale pripraviť na všetko, a to ešte pred tým, ako dieťatko príde na svet. Odborníci vám radia, čo robiť, aby sa z vás nestali živé mŕtvoly.

Zaujme ťa: Prečo je štvornožkovanie u dieťaťa dôležitou fázou smerom k samostatnému chodeniu?

ako uspať novorodenca

Zdroj: Shutterstock®

Čo robiť

Prvé dni, týždne a mesiace doma s bábätkom sú tie najkrajšie chvíle, ktoré si jednoducho chcete zapamätať. Ťažko sa však pamätá to krásne, keď chodíte po byte ako mátohy a nepamätáte si kvôli obrovskému spánkovému deficitu ani to, či ste si už umyli zuby. Našťastie existujú tipy, ktoré vám pomôžu pri zvládnutí tejto ťažkej životnej úlohy a dosiahnutí vyhovujúcej spánkovej hygieny pre vás aj vaše dieťatko.

  • Večerný rituál. Dá sa povedať, že prvé, čomu sa bábätko učí, je rozoznať deň a noc, pričom v noci je spravidla najdlhší prvý spánok. Na noc sa začnite pripravovať už hodinu aj dve pred uspávaním. Bábätko okúpte, stlmte svetlá a vypnite elektroniku. Dajte bábätku najavo, že sa chystáte spať a toto je váš rituál, ktorý mu pomôže rozoznať, kedy sa blíži nočný spánok.
  • Striedajte sa. Vieme, že niektorí rodičia nemajú možnosť vystriedať sa v noci pri bábätku. Ak však túto možnosť máte, využite ju. Novorodenci sa budia na jedlo, ale aj na objatie. Preto kedykoľvek je to možné, nechajte partnera, aby k bábätku vstal a utešil ho. V prípade, že nedojčíte, môže dať bábätku aj napapať.
  • Prijmite pomoc. Pre všetky mamičky, ktoré nemajú partnera, na ktorého sa môžu obrátiť –  hľadajte pomoc inde. U mamy, u priateľky, u susedky, s ktorou máte dobrý vzťah. Dajte pomocníkom dieťatko do kočíka počas dňa a vy si užite hodinku nerušeného spánku.
  • Tma a biely šum. Tam, kde dieťatko spí, by malo vládnuť zdravé prostredie pre spánok. V tejto miestnosti by nemalo nič blikať, mala by tu byť tma a môžete využiť biely šum, ktorý novorodencov zvykne upokojovať a uspávať.
  • Relaxujte, keď sa dá. Keď sa hovorí, spite, keď spí bábätko, nemyslí sa tým, že budete každú voľnú chvíľku upratovať a žehliť. Doprajte si čas na regeneráciu, relax a všetko ostatné príde samo. Ak nemôžete spať, pustite si do slúchadiel relaxačnú hudbu, zacvičte si 15 minút jogy alebo si pozrite obľúbený seriál.
tipy pre čerstvých rodičov

Zdroj: Shutterstock®

A čo nerobiť?

Snažíme sa byť dokonalými rodičmi tomu klbku šťastia, ktoré sme si len nedávno priniesli z pôrodnice... Zabúdajme však na to, že ak nebudeme spokojní my ako rodičia, nebude spokojné ani dieťa. Tu sú tipy odborníkov, čo rozhodne nerobiť.

  • Zdravý životný štýl. Keď príde bábätko, zabúdame na svoj predchádzajúci život. Zdravá strava, pravidelný pohyb a spánok (v rámci možností) sú základ. 
  • Únava je nepriateľ. Nezabúdajte, že nočný spánok poobedným šlofíkom nenahradíte, preto sa snažte spať najmä v noci vždy, keď spí aj bábätko. Únava môže spôsobiť zmeny v správaní, v rozhodovaní a podráždenosť. 
  • Káva nie je spánok. Nahrádzať spánok kofeínom nie je dobrý nápad, pretože ho nikdy nenahradí. Jediné, čo pitím priveľa kávy počas dňa dosiahnete, je to, že budete mať problém zaspať večer.

Inšpiruj sa: Hračky pre deti do jedného roka: Ktoré sú pre ne tie naj?

ako vytvoriť dieťaťu spánkový režim

Zdroj: Shutterstock®

Každé dieťa je iné

Úplne najlepšie, čo môžete hneď na začiatku vašej spoločnej cesty s bábätkom urobiť, je jednoducho uznať, že každé dieťatko je iné a neporovnávať sa s inými mamičkami. Po príchode z pôrodnice (alebo ešte pred ním) vám budú mnohé mamičky s dobrým úmyslom radiť, no v skutočnosti to bude úplne iné, špecifické pre vás a vašu ratolesť. Nájdite si spoločný režim a užívajte si každú chvíľku, pretože detičky naozaj rastú ako z vody a to voňavé bábätko bude čoskoro preč.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní