Škodlivosť lakov na nechty: Oddnes si rozmyslíš ich kúpu!

lak na nechty

Skoro každá z nás si lakuje nechty, poprípade si necháva spraviť umelé. Niektoré laky nám vydržia celý týždeň, iné musíme prekrývať dvakrát do týždňa. A čo sa týka farieb, tak variabilnejší prostriedok snáď ani neexistuje. Od priesvitnej cez fialovú, po  čiernu či s flitrami – v obchode nájdete odtieň každej farby. Čo však pri lakoch nenájdete, je upozornenie o ich možnom nebezpečenstve.

 

Prečo by mali byť laky nebezpečné? Veď sa používajú v tomto zložení už skoro 100 rokov a nikomu neublížili. Látku, ktorá je prítomná v lakoch testovali vedci a ich výsledky vás zaskočia. Neurotoxín, ktorý sa cez lak dostáva do tela vás možno od ich používania nadobro odradí!

 

O škodlivosti lakov sa vie už dlho

O škodlivosti lakov sa píše už veľmi dlho. Vedci ich neraz testovali a vytvorili zoznam látok, ktoré sú pre naše telo nebezpečné. V niektorých krajinách sú tieto látky zakázané, v iných je ich používanie iba obmedzené. Medzi tieto látky patrí napríklad formaldehyd, toluén a trifenylfosfát, ktoré sú označované ako „veľká trojka". Sú to látky, ktoré zlepšujú odolnosť a flexibilitu laku a uľahčujú jeho nanášanie.

 

Keďže žiadnej z nás sa nechce vyrábať vlastný domáci lak na nechty, musíme kontrolovať obsah každého laku, ktorý kupujeme. A zároveň musíme dúfať, že výrobcovia nezatajujú niektorú z toxických zložiek. Pretože veľmi častým problémom je, že výrobca neuvádza zloženie alebo zatají zložku, o ktorej sa dočítate nižšie. Z tohto dôvodu nájsť lak, ktorý je bezpečný môže byť veľmi ťažké, preto sa snažte pri nákupe vyhnúť  aspoň „veľkej trojke".

 

Pozri si: Ako posilniť nechty? Vyskúšajte tieto recepty

Trifenylfosfát

Táto zlúčenina sa do lakov pridáva ako zmäkčovadlo. Inak sa využíva pri výrobe plastov a ako spomaľovač horenia penového nábytku. Na laku by mal byť vždy vyznačený pod názvom Triphenyl phosphate. Vedci, ktorí skúmali jeho účinok na organizmus, zistili, že iba na dvoch z desiatich lakov bola táto látka označená. Trifenylfosfát sa vylučuje močom, a je preto ľahko dokázateľný jeho výskyt v laku. Dôvod, prečo je nebezpečný je to, že ovplyvňuje endokrinný systém a teda hormonálne procesy v našom tele.

 

Po dlhodobom pôsobení tejto látky na telo, došlo u mačiek, na ktorých prebiehali testy, k svalovej slabosti až paralýze. Z tohto dôvodu bolo jeho používanie v lakoch, na konci roka 2015 zakázané. Stretnúť sa však s touto látkou môžeme stále, ak si kúpime starší lak, ktorý ju ešte obsahuje. 

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

Toluén

Túto látku pozná každý, kto niekedy maľoval – toluén sa bežne používa ako riedidlo. Je známe, že jeho dlhodobé používanie vedie k vývoju psychóz, poškodeniu obličiek a pečene. Rozsiahle využitie má aj v petrochemickom priemysle. Ako rozpúšťadlo pôsobí aj v lakoch, kde uľahčuje jeho nanášanie na nechty.

 

Spolu s toluénom sa v lakoch nachádza aj xylén, ktorý je tiež účinným rozpúšťadlom. Obe látky sú toxické. Nebezpečenstvo predstavujú ich výpary, ktoré môžu veľmi negatívne ovplyvniť našu centrálnu nervovú sústavu, a teda aj mozog. Toluén sa preto radí k neurotoxínom (jed, ktorý ovplyvňuje mozog).

 

Zaujme ťa: Ako zatočiť so štiepajúcimi sa nechtami?

Formaldehyd

Táto látka je zo všetkých troch najnebezpečnejšia. Je napríklad súčasťou motorového benzínu a cigaretového dymu a bola zaradená medzi karcinogén – látku, ktorá spôsobuje rakovinové bujnenie. Zdrojom formaldehydu je aj nábytok z drevotriesky, ktorý sa používa ako lacná náhrada dreva pri výrobe nábytku. Nachádza sa aj v tapetách, kobercoch, v preglejke, v lakoch a farbách. Hovorí sa, že viac formaldehydu sa nachádza doma než vonku, v ovzduší. Z týchto látok sa môže uvoľňovať aj niekoľko rokov a spôsobuje bolesti hlavy, nevoľnosť a dráždi oči aj dýchací systém. To je hlavný dôvod, prečo by ste mali často vetrať, hlavne pri kúpe nového zariadenia do domácnosti.

 

Nájsť ho môžeme aj v púdroch, maskách, lakoch na nechty, v ceruzkách na oči a v šampónoch. Jeho škodlivosť je spájaná s výskytom astmy, hlavne v mladom veku. Poškodzuje ženský reprodukčný systém, a práve preto by sme sa mu mali vyhnúť aspoň pri výbere laku (a cigariet). Pokiaľ sa chcete ešte viac brániť jeho účinkom, dajte si do každej miestnosti aspoň jeden kvetináč s rastlinou, ktorá vám pomôže redukovať jeho toxické vlastnosti. 

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

Medzi škodlivé patria aj látky, ktoré maskujú zápach lakov. Vyhýbajte sa tiež neónovým farbám a značkám, ktoré ponúkajú veľkú paletu farieb. Pozor si dajte aj pri vyššie uvedených značkách a pri bezfarebných lakoch, ktoré obsahujú „veľkú trojku" najčastejšie. Ak by ste si predsa len nevedeli predstaviť život bez farebných lakov, vyskúšajte sa poobzerať po prírodnej kozmetike a značkách, ktorý si dávajú extra záležať na zložení produktov.

 

Musíš vidieť: Biele škvrny na nechtoch – prečo vznikajú a čo znamenajú?


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

 
Prečo je jablčný ocot zázrak? Pozorne čítaj o jeho benefitoch!
Ako prestať fajčiť? Nedarí sa ti premôcť chuť na cigaretku? Vieme, ako na to!
Čo sa stane s tvojím telom, keď vypiješ tento nápoj z kurkumy?
Prečo povianočný pôst skôr uškodí než pomôže? Dávaj si pozor!
Prečo vznikajú modriny? Sú nebezpečné? Takto sa ich rýchlo zbavíš!
Zatoč s hustou krvou! Tu sú prírodné lieky na rozriedenie krvi
Nepotešíš sa: Tieto kozmetické produkty musíš po chorobe vyhodiť!
Gaštany: Aké sú ich účinky na organizmus? Toto si určite netušila!
Beh je pre nás prospešný, avšak má aj odvrátenú stránku. Pozri akú!
Neuveriteľné premeny bojovníkov s nadváhou!
Poznávacie znamenie ženatých mužov: Obrúčka aj guľaté bruško!
Dopraj telu čerstvý chren. Je liekom na mnohé neduhy!
Srdiečkové tehotenské bruško? Zaručene najmilšie, čo dneš uvidíš!
Prečo používať pracie orechy namiesto prášku? Tu sú dôvody!
Ako sa vyhnúť žltačke? Čítaj a dozvieš sa!
Vanilkový struk: Prečo sa ho oplatí používať v kuchyni častejšie?
Ako dlho merať teplotu teplomerom, aby boli výsledky presné?
Zarastené chĺpky na Instagrame? Tento účet musíš sledovať!
Sú éčka v potravinách škodlivé či nie? Čítaj a dozvieš sa!
Ako sa zbaviť herpesu a oparu na perách? Tieto triky, by ti nenapadli!
Nashi hruška je zázrakom s overenými vlastnosťami. Aké má schopnosti?
Gaštany: Aké sú ich účinky na organizmus? Toto si určite netušila!
Trápia ťa unavené oči? Očná joga je tým riešením!
Ovplyvňuje obezita inteligenciu detí? Čítaj a dozvieš sa!
Píniové orechy: Pre toto sa ich oplatí zaradiť do jedálnička!
 

4 komentáre

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.13.01.18 20:07 | Soňa Krátka | karma: 66
nechty si nelakujem, práca mi to nedovoľuje, nechty nosím ostrihané

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


14.01.18 08:18 | Ľubica Šťastná | karma: 54
Zostáva sa naozaj poobzerať po prírodnej kozmetike a značkách, ktoré si dávajú extra záležať na zložení produktov...

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


14.01.18 16:21 | Milka Damašková | karma: 63
Nechty si lakujem len príležitostne, párkrát do roka.Je to najmä preto, že lak mi vydrží ledva tri dni a potom sa nepekne šúpi,takže radšej mám svoje prirodzené.. Myslím si, že nielen laky, ale aj lepidlá umelých nechtov nie sú neškodné,počula som že lepidlá ničia povrch nechtov a tak som ich radšej nikdy nevyskúšala, už mám beztak dosť slabé tenké nechty..

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


14.01.18 18:29 | Pavlína Vaksmundská | karma: 73
Veru , nevedela som o tom ,že laky môžu byť zdraviu škodlivé .. Ja si nalakujem nechty tak raz za dva mesiace, iba príležitostne ,ked niekam idem na oslavu a pod. V lete je to častejšie . Mala som raz gélové nechty ,ale nikdy viac.. Kým sa moje pekné nechty dali konečne dokopy , prešiel mesiac a pol.. !! Zničili mi nechty ,a už nikdy ich nechcem. Ja mám zdravé , pevné , a ošetrujem si ich, starám sa o ne, takže aj nenalakované sú pekné ..

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Ako sa prejavuje predávkovanie kávou? Telo ti dáva jasné signály

04.01.2018 LIFESTYLE
Ako sa prejavuje predávkovanie kávou? Telo ti dáva jasné signály

Mnohí z nás nedajú na rannú kávičku dopustiť. V súčastnosti sa však kávičkárstvo pomerne rozrástlo a často len pri rannom voňavom potešení nezostávame.   Ďalšie dve kávičky si dávame v práci...

Otlaky na nohách: Neuveríš, ale s týmto ich vyliečiš veľmi rýchlo!

02.01.2018 LIFESTYLE
Otlaky na nohách: Neuveríš, ale s týmto ich vyliečiš veľmi rýchlo!

Blíži sa k nám plesová sezóna, preto začíname oprašovať slávnostné róby, a samozrejme, lodičky, respektíve noblesnejšie topánky na podpätku...

Horoskop na rok 2018: Aké znamenie bude mať najlepší rok v živote?

28.12.2017 HOROSKOPY
Horoskop na rok 2018: Aké znamenie bude mať najlepší rok v živote?

Horoskop na rok 2018 prináša skoro pre všetky znamenia pozitívne zmeny. Novinky sa budú týkať najmä vnútorného stavu mysle...

Mamografia: Pomocník alebo vrah? Toto musíš vedieť!

12.01.2018 LIFESTYLE
Mamografia: Pomocník alebo vrah? Toto musíš vedieť!

Rakovina prsníka je ročne diagnostikovaná u viac ako 3 000 Sloveniek. Väčšina žien podcení preventívne vyšetrenie, ktoré dokáže včas odhaliť chorobu. Posledné roky, našťastie...

Nepríjemné pálenie záhy alias reflux: Takto ju porazíš raz dva!

06.01.2018 LIFESTYLE
Nepríjemné pálenie záhy alias reflux: Takto ju porazíš raz dva!

Tak, ako každý zdravotný problém, aj pálenie záhy spôsobuje nesprávne stravovanie a nesprávne fungovanie nášho organizmu.   Pálenie záhy, alebo ľudovo, kyselina, či odborne reflux...

Šokujúce! Časté používanie alobalu škodí nášmu zdraviu!

25.12.2017 LIFESTYLE
Šokujúce! Časté používanie alobalu škodí nášmu zdraviu!

Alobal, alebo inak povedané, hliníková fólia, patrí medzi bežné súčasti každej kuchyne. Využívame ho pri varení, pečení, skladovaní potravín alebo grilovaní...

Údeniny: Sú naozaj škodlivé pre naše zdravie?

25.12.2017 LIFESTYLE
Údeniny: Sú naozaj škodlivé pre naše zdravie?

Vianoce sú sviatky mieru a pokoja. Je to čas, kedy si konečne môžeme vydýchnuť, sadnúť si s rodinou k televízii a pozrieť si v nej obľúbené filmy, ktoré sme videli už aspoň dvadsaťkrát...

Dvojitá brada ťa už nemusí viac trápiť. Takto sa jej zbavíš!

12.01.2018 LIFESTYLE
Dvojitá brada ťa už nemusí viac trápiť. Takto sa jej zbavíš!

Dvojitá brada predstavuje estetický problém, ktorý dokáže poriadne zaútočiť na sebavedomie jedinca. Aj napriek tomu, že nejde o nič závažné, asi väčšina ľudí by sa toho najradšej rýchlo zbavila...

Originálna na Silvestra: Pošli známym najlepšie novoročné vinše!

29.12.2017 LIFESTYLE
Originálna na Silvestra: Pošli známym najlepšie novoročné vinše!

Počas vianočných sviatkov sme si  priania a vinše potrénovali, a na Silvestra to zvládneme ľavou zadnou.   V prípade, že naozaj neviete, čo do SMS, e-mailu či správy napísať svojim kamáratom a blízk...

Už viac nevyhadzuj škrupiny z vajec! Pozri, ako ti pomôžu.

26.12.2017 LIFESTYLE
Už viac nevyhadzuj škrupiny z vajec! Pozri, ako ti pomôžu.

Brušká už máme všetci preplnené vianočným šalátom a teraz si pekne hovieme na gauči, či absolvujeme „povinnú“ jazdu rodinných návštev. Avšak...

Deravé silonky nepatria do koša. Takto ich ešte zužitkuješ!

03.01.2018 LIFESTYLE
Deravé silonky nepatria do koša. Takto ich ešte zužitkuješ!

Dámske silonové pančuchy – kúsok, ktorého význam chápeme len my ženy. Sú tenké, avšak sú moderné a zahaľujú našu kožu. Navyše, sú peknou ozdobou, a to hlavne prípade, že majú na sebe nejaké vzory...

Šokujúce! Nový šialený a nebezpečný trend - raw voda!

07.01.2018 LIFESTYLE
Šokujúce! Nový šialený a nebezpečný trend - raw voda!

V Amerike sa rozrastá nový ošiaľ s názvom raw voda. Zástancovia raw vody veria, že pitná voda z vodovodov je nezdravá. Namiesto toho kupujú vody, ktorým prischla nálepka „surová voda"...

Glutaman sodný: Prečo dať ruky preč od tohto jedu?

01.01.2018 LIFESTYLE
Glutaman sodný: Prečo dať ruky preč od tohto jedu?

MSG (monosodium glutamate), E621, či rastlinný alebo bielkovinový hydrolyzát. Pod všetkými týmito názvami sa skrýva starý známy glutaman sodný. Hovorí sa...

Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

21.01.2018 LIFESTYLE
Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

Obličky plnia v ľudskom tele hneď niekoľko dôležitých funkcií. Pôsobia ako filter krvi, regulujú množstvo vody v organizme a podieľajú sa na udržiavaní homeostázy...

Prehnane slané jedlá, o ktorých si ani netušila: Čipsy to nie sú!

09.01.2018 LIFESTYLE
Prehnane slané jedlá, o ktorých si ani netušila: Čipsy to nie sú!

Každý lekár vám povie, že so slanými jedlami by ste mali byť kamárati len sporadicky. A čipsy, soletky či príliš slané údeniny, to sú všetko potraviny...

Škrabance a ryhy na okuliaroch? Zaručené triky ako sa ich zbaviť!

06.01.2018 LIFESTYLE
Škrabance a ryhy na okuliaroch? Zaručené triky ako sa ich zbaviť!

Patríte medzi ľudí, ktorí nosia okuliare takmer denne? Škrabance a ryhy na okuliaroch pre vás teda nie sú ničím neznámym.   Pri každodennom nosení sa im vyhnete len ťažko...

.

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 0s