Svadobné obrúčky: Nesmrteľná klasika, ktorej určite povieš „áno“

Svadobné obrúčky: Nesmrteľná klasika, ktorej určite povieš „áno“
  • 25.04.2019
  • Mika Polohová a Zuzana Kmecová

História svadobných obrúčok je stará ako ľudstvo samo. Už v starovekom Egypte sa prstene považovali za veľmi intímne šperky. Prstene boli používané ako talizmany, ako symbol spoločenského postavenia a, samozrejme, aj ako spôsob preukázania náklonnosti. Svadobné obrúčky a ich význam sa menil podľa krajiny, náboženského presvedčenia aj historického obdobia.

Svadobné obrúčky v minulosti

Prešlo už viac ako 5000 rokov odvtedy, čo sa v starovekom Egypte rozdávali prvé „prstene lásky“. Často boli vyrobené z trstiny alebo z kože. Obrúčka symbolizovala nekonečný život a, samozrejme, aj lásku. Zatiaľ čo sa v Egypte prstene vymieňali ako dary symbolizujúce oddanosť, v Grécku si milenci dávali prstene, na ktorých bol boh lásky Eros alebo jeho malí anjelskí pomocníci.

Pozri tiež: 7 základných povinností družičky počas svadobného dňa: Čaká ťa to?

extravagantné obrúčky

Zdroj: Shutterstock®

Až Rimania spojili prstene s manželstvom. Na mnohých rímskych obrúčkach sú ruky spojené v láske, gravírované do kameňa alebo priamo do kovu. Niektoré prstene neboli hladké ako naše dnešné obrúčky, ale vytvarované tak, aby vyzerali ako spojené ruky, čo svedčí aj o veľkej technickej zručnosti vtedajších majstrov.

obrúčka a zásnubný prsteň

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Svadobné obrúčky dnes

Od 15. storočia sa už stretávame s obrúčkami, ktoré nám pripomínajú tie dnešné. Často s vyrytými básničkami alebo mottom vo vnútri prsteňa. Keď sa zhovárame s klenotníkmi, ktorí sa špecializujú na svadobné obrúčky či zásnubné prstene, o tom, aký je súčasný trend, často dostávame tú istú odpoveď. Napriek tomu, že je dnes možné vyrobiť neskutočné množstvo vzorov, tvarov, osadiť akýkoľvek kameň a bohato gravírovať, väčšina snúbencov si sa stále vracia k nesmrteľnej klasike.

obrúčky kombinácia zlato a striebro

Zdroj: Shutterstock®

Aj pri klasických obrúčkach ale stále možno hovoriť o trendoch. Pôvodné čisto zlaté obrúčky zo začiatku a stredu minulého storočia vystriedalo biele zlato. V posledných rokoch sa však do popredia znovu dostáva tradičná farba zlata a novinkou je ružové zlato, ktoré sa do pánskej obrúčky dopĺňa v menšej miere.

zlaté obrúčky

Zdroj: Shutterstock®

Rovnaké alebo odlišné?

Väčšina párov trvá na tom, aby boli obrúčky čo najpodobnejšie. Dámska obrúčka sa však väčšinou odlišuje osadenými kamienkami, obyčajne drobnými diamantmi, no stále zostáva rovnaký štýl a gravírovanie.

obrúčky ružové zlato

Zdroj: Shutterstock®

To, že sa vaše obrúčky úplne nepodobajú, neznamená, že vaše manželstvo nebude šťastné. Práve naopak. Znamená to, že dokáže akceptovať svoje odlišnosti, rozumiete kompromisu a navzájom rešpektujete svoje voľby.

Cena svadobných obrúčok

Prečo sú obrúčky drahšie ako klasické prstene? Mnoho neviest sa ponosuje, že všetko s prívlastkom svadobné je drahšie. Nuž. Má to svoj dôvod. Napríklad svadobné obrúčky sú vyrábané tak, aby vydržali desaťročia nosenia. Ani po rokoch nezmenia farbu, odolajú nárazom, škrabancom a ak vám prst „vyrastie“ alebo „sa zmenší“, dajú sa ľahko upraviť.

svadobné obrúčky

Zdroj: Shutterstock®

Prečo prstenník?

Na záver ešte pridáme jeden historický fakt. Určite ste sa stretli s tým, že nie vo všetkých krajinách sa zásnubný prsteň a obrúčka nosia na prstenníku ľavej ruky. V niektorých krajinách to dokonca znamená vdovstvo (u muža alebo u ženy). Odpoveď je vraj znovu ukrytá tisícky rokov v minulosti.

ružové zlato a striebro

Zdroj: Shutterstock®

Naši predkovia údajne verili, že štvrtý prst mal v sebe žilu alebo nerv, ktoré boli spojené priamo so srdcom. Aj keď z vedeckého hľadiska na tom nie je nič pravdivé, z tradície či sentimentu si obrúčku stále nastokávame na ten istý prst.

Neprehliadni: Vikingská svadba po 1000 rokoch? Nechýbal ani krvavý rituál!

strieborné obrúčky

Zdroj: Shutterstock®

Výber obrúčok je veľmi intímnou záležitosťou. Najmä ak muži nie sú zvyknutí nosiť žiadne prstene a ženy zase túžia po šperku, ktorý sa bude hodiť ku všetkému ako čierna kabelka. Zhlboka sa nadýchnite a nájdite rozumný kompromis. Určite sa vám to podarí. Príjemné vyberanie.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Soňa Krátka 24.04.19 12:35

SK
karma
114.00

ukážem dcérke, práve hľadajú nejaké pekné...

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 25.04.19 05:20

ĽŠ
karma
100.00

Aj pri klasických obrúčkach naozaj možno hovoriť o trendoch.

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 25.04.19 19:48

MM
karma
100.00

krásne obrúčky, až mi je ľúto, keď si spomeniem na tých zopár, z ktorých sme si vyberali, ale veď napokon na obrúčkach spoločný život nestojí

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 12.06.19 14:39

karma
110.00

Teraz je naozaj veľký výber,nádhera

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 22.09.21 14:55

KS
karma
133.00

My sme volili úplne hladké a čisté platinové obrúčky, pričom z vnútra sme mali vygravírované motto a mená :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní