Trápi ťa upchatý nos? Vďaka týmto pomocníkom budeš voľne dýchať!

zapchatý nos

Zobudiť sa do nového rána s plným nosom nie je nič príjemné. Dýchať sa nám darí iba ústami, necítime žiadnu vôňu, ani jesť nám nechutí.

 

Upchaté dutiny sú problémom, ktorý postihne počas chladného zimného počasia nejedného z nás. Čo teda robiť v prípade, keď nám obyčajná vreckovka jednoducho nepomáha?

 

Riešením by mohli byť kvapky, ktoré sa dajú jednoducho zakúpiť v lekárni. Tie však môžu pri dlhšom či častom používaní spôsobiť napríklad podráždenie sliznice nosa. Lepšou voľbou by mohli byť rôzne bylinky, olejčeky či ďalšie prírodné suroviny, ktoré sú zároveň veľmi šetrné. V nasledujúcom článku vám prinášame zoznam deviatich prírodných pomocníkov, vďaka ktorým bude upchatý nos už len minulosťou!

 

Najlepší bojovníci s upchatým nosom:

1. Morská soľ

Najznámejší pomocník v boji proti hlienom je morská soľ, ktorú doma určite mnohí nájdu. Využiť ju môžete hneď dvomi spôsobmi. Tou jednoduchšou metódou je naparovanie. Pripravte si hrniec s horúcou vodou, pridajte niekoľko veľkých lyžíc morskej soli, prikryte sa uterákom a snažte sa zhlboka dýchať. Druhým spôsobom je prepláchnutie dutín vdýchnutím malého množstva soľného roztoku. Môže sa to zdať nepríjemné, no je to účinné. Morská soľ má, okrem iného, antiseptické účinky, napomáha udržiavať zdravé a čisté dýchacie cesty, a dokonca zmierňuje prejavy alergie a astmy.

 

Pozri aj: Robíš tieto chyby? Takáto večerná starostlivosť o pleť sa ti škaredo

2. Cibuľa a cesnak

Inhalovať môžete aj výpary z cibule a cesnaku. V tomto prípade nepotrebujete horúcu vodu. Menovanú zeleninu nadrobno nakrájajte a opäť sa prikryte uterákom. Ideálne je, ak sa vám pustia slzy. Postupne sa totiž zvýši aj výtok z nosa a nastane uvoľnenie hlienov. Cibuľa a cesnak navyše obsahujú látky, ktoré dokážu pôsobiť antibakteriálne. Taktiež ich môžete vo zvýšenej miere zaradiť do jedálnička.

 

3. Chren

Chren je ďalšia štipľavá zelenina, ktorá vám dokáže pomôcť voľne dýchať. Pomáha nielen pri upchatom nose, ale aj pri zápale prínosných dutín. Účinne odstraňuje nahromadené hlieny, zmierňuje prejavy nachladnutia aj pľúcnych infekcií. Chren je najúčinnejší v čerstvom surovom stave. Ideálne je si ho nadrobno nastrúhať a konzumovať hneď, ako začnú spomínané problémy. Odporúčaná denná dávka je jedna malá lyžička, maximálne trikrát denne.

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

4. Bylinky

Nedá sa presne povedať, ktorá bylinka je najlepšia na riešenie spomínaného problému. Existuje totiž hneď niekoľko druhov, ktoré môžete vyskúšať. Medzi najvhodnejšie bylinky patrí napríklad mäta, harmanček, rozmarín, tymian alebo ihličie borovice. V sušenej či čerstvej podobe ich opäť pridajte do horúcej vody a inhalujte. Rovnako vám neuškodí, ak si z nich pripravíte i chutný čaj. Výpary z mäty majú dezinfekčné a protizápalové účinky. Kvety harmančeka sú zase účinné aj pri zápaloch dýchacích ciest.

 

5. Eukalyptový balzam

Pri bylinkách ešte chvíľu zostaneme. V boji proti spomínaným ťažkostiam je totiž veľmi účinný aj eukalyptus. Má antiseptické účinky a blahodarný vplav na dýchacie cesty. Skvelá je eukalyptová masť, ktorú ľahko kúpite v lekárni. Pri dýchacích ťažkostiach si ňou natrite hrudník a chrbát. Podobného pomocníka si môžete vytvoriť aj doma, a to pridaním eukalyptového oleja do neutrálneho krému či masti. Esenciálny olej z eukalyptu sa dá použiť aj pri naparovaní.

 

Odporúčame: Máš chuť na čokoládu, kávu, čipsy? Pozor, tvoje telo volá o pomoc!

6. Éterické oleje

Mnohé éterické oleje získané z rôznych byliniek majú dezinfekčné aj antiseptické účinky, či práve schopnosť uvoľňovať dutiny. Ich výhodou je najmä všestranné využitie. Môžete ich použiť napríklad pri naparovaní alebo ako prísadu do vonnej lampy. Taktiež je ich vhodné zmiešať s iným prírodným olejom či masťou a aplikovať na pokožku. Ideálne je natrieť si chodidlá, hrudník či pokožku priamo pod nosom. Siahnuť skúste po levanduľovom, čajovníkovom, mätovom či rozmarínovom esenciálnom oleji.

 

7. Horčičné semienka

Horčičné semienka sú základnou ingredienciou horčice. Pomôcť však dokážu aj s upchatými nosnými dutinami. Okrem toho, že podporujú zdravie dýchacích ciest, napomáhajú aj odstraňovať kašeľ. Tri veľké lyžice horčičných semien poriadne rozdrvte, pridajte trochu múky a vody, aby vznikla hustejšia kaša. Následne si hrudník nakrémujte niečím mastnejším a aplikujte pripravenú zmes. Pôsobiť nechajte asi 15 minút.

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

8. Zázvor a škorica

Proti zlej priechodnosti dýchacích ciest dokáže bojovať aj zázvor či škorica. Mierne pikantný zázvor je veľmi známym pomocníkom už pri prvých známkach prechladnutia. Zlepšuje dýchanie aj vykašliavanie. Škorica má silné antiseptické a antibiotické účinky a tiež dokáže uvoľniť hlieny. Z oboch surovín si môžete pripraviť liečivý čaj. Zázvorový čaj si pripravte z čerstvo nastrúhaného koreňa a škoricový z celého drievka. Škorica je tiež využiteľná aj pri naparovaní.

 

9. Horúci obklad

Nakoniec máme pre vás ešte jeden jednoduchý typ, ktorý sa určite oplatí aspoň vyskúšať. Na uvoľnenie upchatého nosa totiž veľmi dobre vplýva teplo. Musí však ísť o suché teplo. Na obklad je teda ideálne použiť napríklad gélový nahrievací vankúšik, pokojne však môžete nahriať i malý uterák. Zdroj tepla aplikujte na oblasť čela a počkajte, kým sa nos začne uvoľňovať.

 

Pozri aj: Ako vyčistiť strieborný príbor: 3 ingrediencie, pár minút a je to!


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

 
Účinky zinku: Prečo sa mu hovorí mužský minerál?
Trápi ťa nepravidelná menštruácia? Príroda zariadi, aby prišla načas!
Toto sa stane, keď sa obaríš! Aká je prvá pomoc pre popálený jazyk?
Liečivá rasca: Čo všetko o nej (ne)vieme?
Najčastejšie chyby pri výbere spodnej bielizne - na toto si dávaj pozor!
Prečo konzumovať cibuľu? Odteraz sa od nej staneš závislou!
Ako rozpoznať nedostatok železa v krvi? Takéto sú príznaky anémie!
Neuveriteľné premeny bojovníkov s nadváhou!
Ako si poradiť s prejedaním počas vianočných sviatkov?
Sú menštruačné bolesti peklo? Predmenštruačná chrípka je horšia!
Toto sa stane, keď sa obaríš! Aká je prvá pomoc pre popálený jazyk?
Buď zdravá ako repa: Povieme ti, prečo jesť cviklu oveľa častejšie
Ponožky dokážu ohriať celé telo! Ako je to možné?
Najtoxickejšie potraviny: Ktoré medzi ne patria? Ostaneš prekvapená!
Prečo povianočný pôst skôr uškodí než pomôže? Dávaj si pozor!
Prekyslenie organizmu: 5 byliniek, ktoré ťa ho zbavia veľmi rýchlo!
Toto ťa dostane! Listy z viniča ako účinný prírodný liek
Termický efekt potravín: Ktoré suroviny ťa dokážu v zime zahriať?
Súťaž o kefku, ktorá čistí zuby k zdraviu a kráse
Ako byť v zime fit? Liečba chladom ťa dostane!
Hlboké dýchanie: Vieme, ako vďaka nemu dokážeš byť zdravá!
Polievka ako súčasť stravy: Pre toto ju nikdy nevynechaj!
Orgánové hodiny: Kedy je najlepšia hodina na prijímanie liekov?
Aj kôra stromov má liečivé účinky! Ktorú sa oplatí nazbierať?
Poznáš pekanové orechy? Ak nie, určite by si ich mala vyskúšať!
 

3 komentáre

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.19.01.18 07:42 | Zdena Paňková | karma: 89
Určite morská soľ, nedám na ňu dopustiť.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


19.01.18 19:55 | Ľubica Šťastná | karma: 95
Zmes z horčičných semienok znie zaujímavo, ešte som o nej nepočula.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


19.01.18 22:19 | Elena Švachová | karma: 87
užitočné rady...

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Buď zdravá ako repa: Povieme ti, prečo jesť cviklu oveľa častejšie

23.01.2018 KRÁSA
Buď zdravá ako repa: Povieme ti, prečo jesť cviklu oveľa častejšie

Červená repa, alebo ľudovo, cvikla, nás pomyselne prenáša do čias detstva, kedy nás možno svojou sýtou červenou farbou desila na tanieroch, napríklad v školských jedálňach...

Odteraz už šupky z jablka nebudeš vyhadzovať! Pozri, čo všetko dokážu

29.01.2018 LIFESTYLE
Odteraz už šupky z jablka nebudeš vyhadzovať! Pozri, čo všetko dokážu

Jablká patria medzi tie druhy ovocia, ktorých sa človek nepreje asi nikdy. Sú chutné, šťavnaté, a navyše sa dajú využívať pri pečení chutných dezertov.   Veľa ľudí neobľubuje šupky z jabĺk...

Prečo nikdy neprestať cvičiť? Ak to urobíš, toto sa stane s tvojim telom!

18.02.2018 LIFESTYLE
Prečo nikdy neprestať cvičiť? Ak to urobíš, toto sa stane s tvojim telom!

Stáva sa to aj tým najlepším z nás... Po dlhodobom aktívnom pohybe sa ocitáme v úzkych a jednoducho sa nám prestane chcieť. Beh už zrazu nie je obľúbenou súčasťou dňa a návšteva posilňovne...

Čo je to epsomská soľ? Zázrak, ktorý ti pomôže s mnohými neduhmi!

02.02.2018 KRÁSA
Čo je to epsomská soľ? Zázrak, ktorý ti pomôže s mnohými neduhmi!

Epsomská soľ nie je žiadny výmysel modernej doby. Objavená bola totiž už začiatkom sedemnásteho storočia. Aj napriek tomu nie je veľmi známou surovinou, čo je však veľká škoda...

Vedľajšie účinky zdravého stravovania. O týchto ti povie málokto!

07.02.2018 LIFESTYLE
Vedľajšie účinky zdravého stravovania. O týchto ti povie málokto!

S príchodom nového roka si dávame množstvo predsavzatí. Mnohí z nás dúfajú, že nový rok bude pre nich v znamení zdravej stravy. Kým január bol len akýmsi skúšobným mesiacom...

Geniálne kuchynské triky: Šetria čas a vyhneš sa neporiadku!

13.02.2018 LIFESTYLE
Geniálne kuchynské triky: Šetria čas a vyhneš sa neporiadku!

Niekedy môže kuchyňa po príprave večere vyzerať skôr ako po boji.   Všade samý riad, špina a neporiadok, ktorého by ste sa najradšej zbavili mihom oka. Máme pre vás naozaj skvelú správu...

Zelený a čierny čaj: Toto sa deje, keď ho piješ vo veľkom množstve!

19.02.2018 LIFESTYLE
Zelený a čierny čaj: Toto sa deje, keď ho piješ vo veľkom množstve!

Všetkého veľa škodí, no otázkou ostáva: čo je veľa a čo je málo? Každý z nás by mal poznať svoju únosnú mieru pri všetkom. To...

Ako správne zohriať kura? Takto zostane chrumkavé a šťavnaté!

27.01.2018 LIFESTYLE
Ako správne zohriať kura? Takto zostane chrumkavé a šťavnaté!

Nie je nič lepšie, než čerstvo upečené kurča s chrumkavou kôrkou. Avšak patrí k tým jedlám, ktoré už ťažko zohrejete na ďalší deň tak, aby bolo stále chrumkavé, a hlavne, aby nebolo vyschnuté...

Rakovina hrubého čreva: Tieto faktory zvyšujú riziko vzniku ochorenia

28.01.2018 LIFESTYLE
Rakovina hrubého čreva: Tieto faktory zvyšujú riziko vzniku ochorenia

Rakovina hrubého čreva aj rakovina konečníka patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce typy zhubných ochorení, a to najmä vo vyspelých krajinách po celom svete...

Bujónové kocky: Aká je realita - používať ich alebo na ne zabudnúť?

26.01.2018 LIFESTYLE
Bujónové kocky: Aká je realita - používať ich alebo na ne zabudnúť?

Bujónové kocky sú v mnohých kuchyniach často používané. Ide totiž o veľmi ľahký spôsob ako zvýrazniť chuť a arómu mnohých jedál, najmä polievok či omáčok...

Toto sú najčastejšie signály chorej pečene. Neignoruj ich!

09.02.2018 LIFESTYLE
Toto sú najčastejšie signály chorej pečene. Neignoruj ich!

Pečeň patrí medzi životne dôležité ľudské orgány. Je zodpovedná za odstraňovanie jedovatých látok z tela, metabolizmus dôležitých látok aj zásobovanie živín...

Prečo konzumovať cibuľu? Odteraz sa od nej staneš závislou!

01.02.2018 KRÁSA
Prečo konzumovať cibuľu? Odteraz sa od nej staneš závislou!

Niekto ju dokáže jesť ako jablko, iní ju neznášajú a majú voči nej averziu a nechuť. Odrádzajúca je hlavne jej aróma, pri ktorej nejeden človek už zaplakal...

Ako vyčistiť záchodovú misu? Rýchlo a jednoducho vďaka tomuto!

24.01.2018 LIFESTYLE
Ako vyčistiť záchodovú misu? Rýchlo a jednoducho vďaka tomuto!

Čistenie toalety môže byť ťažké, že? Škvrny, tvrdá voda a baktérie množiace sa rýchlosťou svetla – to sú vecí, ktorých sa zbaviť je fakt zdĺhavé. A dokonca...

Smrdí to chorobou! Ktorý zápach tela signalizuje vážnu chorobu?

10.02.2018 LIFESTYLE
Smrdí to chorobou! Ktorý zápach tela signalizuje vážnu chorobu?

Za normálnych okolností, ak sme zdraví a nekonzumujeme veľa cesnaku či alkoholu, nemáme žiaden zápach. Presnejšie je neutrálny, niekomu môžeme aj voňať ale určite nesmrdíme...

Je pohár vína denne zdravý? Prekvapí ťa, čo na to hovorí veda!

23.01.2018 KRÁSA
Je pohár vína denne zdravý? Prekvapí ťa, čo na to hovorí veda!

Je pohár vína denne zdravý? Nad touto polemikou si lámu hlavu mnohí z nás. Otvoriť fľašu vínka po náročnom dni v práci alebo neotvoriť? Chodí nám to neustále po rozume a my premýšľame...

Trápi ťa upchatá sprchovacia hlavica? Takto ju vzkriesiš!

11.02.2018 LIFESTYLE
Trápi ťa upchatá sprchovacia hlavica? Takto ju vzkriesiš!

Každá žienka domáca určite mala tú česť spoznať sa bližšie s nepriateľom menom vodný kameň. Vzniká na nereze, na umývadle, ale aj v našej sprche, čo nás možno trápi najviac. Gazdinky, nezúfajte...

.

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 1s