Registrácia Prihlásenie

Turistické atrakcie, ktoré sú v ohrození: Pozri, čo sme zničili!

 • 15.08.2019
 • Michaela Kožáková

Naša planéta je (bola) plná nádherných a jedinečných miest vytvorených prírodou. Úchvatné scenérie z vysokých končiarov, tiché doliny s divokými riekami, čisté pláže, bohatý podmorský život a farebné koraly rôznych tvarov, husté pralesy a zelené lesy plné zvery. Kultúrne pamiatky, ktoré holými rukami bez pomoci strojov vybudovali naši predkovia a my sme sa vďaka nim mnohé veci dozvedeli a naučili. Tajomné pyramídy či kamenné amfiteátre a unikátne akvadukty. 

A potom tu máme moderného človeka. Šikovnú a zvedavú bytosť, ktorá chce stále viac. Viac stavať, viac meniť, viac sa rozrastať, viac vidieť a vedieť, viac dosiahnuť a dokázať.  Vďaka urbanizácii, industrializácii, odlesňovaniu a dokonca aj cestovnému ruchu ľudská rasa úspešne zmenila povrch planéty tak, aby vyhovoval našim potrebám. Áno, ľudstvo dosiahlo obdivuhodné veci – budovanie neuveriteľných stavieb, vynálezy, neskutočné technické pokroky, rozvoj medicíny, uľahčenie cestovania. Ale za akú cenu?!

Pozri aj: Najchudobnejšie krajiny sveta: Tam by si žiť nechcela!

Utah

Zdroj: Shutterstock®

Ako to napraviť?

Bohužiaľ, niektoré z miest už nadobro zmizli a mnohé z nich boli zničené tak, že nie je možné vrátiť ich do pôvodného stavu s tým, aby sa zachovala ich jedinečnosť. Mnohé ohrozené pamiatky sú pod ochranou Svetové dedičstva UNESCO, ale to neznamená, že pamiatky sú chránené pred ľudstvom. Možno práve naopak – čím je miesto viac ohrozené, tým viac turistov láka, aby ho stihli navštíviť ešte predtým, ako bude úplne zničené. Áno, máme právo vidieť a spoznať dedičstvo našich predkov, ale mali by sme rešpektovať zákazy – fotenie s bleskom, dotýkanie sa, neprekračovať vymedzené miesta pre turistov. 

Jedným z príkladom, ako chrániť prírodné dedičstvo, sú Kamenné vlny v americkom štáte Utah. Na vstup potrebujete povolenie, ktoré, ak budete mať šťastie, môžete vyhrať v lotérii na webovej stránke turistického centra. Denne túto atrakciu môže navštíviť dvadsať ľudí. Takisto fotografovať môžete len s povolením od sprievodcu.

Popularita turistických atrakcií v súčasnosti závisí najmä od sociálnych sietí. A práve toto je jeden z dôvodov, ktoré ničia pamiatky. A nie je to len kvôli odpadu alebo podpísaniu sa na kameň neďaleko gréckeho chrámu. Ľudia môžu spôsobiť škody rôznymi spôsobmi, od jednoduchého dýchania až po úmyselné ničenie. Je smutné, že ľudstvo kvôli jednej fotke, ktorou sa chce pochváliť na sociálnej sieti, dokáže za niekoľko rokov zničiť to, čo príroda alebo naši predkovia budovali niekoľko storočí.

Pozrite sa s nami na turistické atrakcie, ktoré sme svojím nadšením a bezohľadnosťou poslali do zabudnutia. A spolu sa zamyslime.

1 z 7

Maya Bay, Ostrovy Phi Phi, Thajsko

 

Poznáte film Pláž s neodolateľným hercom Leonardom DiCapriom? Práve po tom, ako sa film dostal do kín a na televízne obrazovky, Maya Bay sa stalo top turistickou atrakciou. Od toho momentu ostrov navštevovalo päťtisíc ľudí denne. Predstavte si to. Pláž plná odpadkov, more stratilo svoju farbu a zvieratá ušli zo svojho prirodzeného prostredia. V júni v roku 2018 bola pláž uzavretá kvôli regenerácii. 

 


Návrat hore
Autor článku

3 komentáre

Daniela Bieliková 15.08.19 14:17

DB
karma
100.00

je to smutné ako si ničíme niektoré prírodné krásy tohto sveta...

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Neuschlová 17.08.19 23:47

AN
karma
100.00

Smutné...

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 27.08.19 13:08

JK
karma
111.00

Je to na zaplakanie ako si ničíme prírodu ktorú sme dostali

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Toto je najzdravšia zelenina: Pomohla nám ju odhaliť jej farba
Inšpirácie

Toto je najzdravšia zelenina: Pomohla nám ju odhaliť jej farba

 • 74
 • 4
 • 22.08.2019
Slečna Marplová a záhady: Exkluzívny súbor poviedok od Agathy Christie
Voľný čas

Slečna Marplová a záhady: Exkluzívny súbor poviedok od Agathy Christie

 • 17
 • 0
 • 23.10.2019
Trápi ťa zhoršenie sluchu a točenie hlavy? Môže ísť o toto ochorenie!
Zdravie

Trápi ťa zhoršenie sluchu a točenie hlavy? Môže ísť o toto ochorenie!

 • 29
 • 3
 • 29.08.2019
TOPlist