Registrácia Prihlásenie

Vieš, ako doplniť vitamín C prírodnou cestou? Urob to efektívne s týmito plodinami


Vitamín C, resp. kyselinu askorbovú zaraďujeme do skupiny vitamínov, ktoré sú rozpustné vo vode. Patrí medzi známe antioxidanty dôležité pre zdravie organizmu. Tento vitamín si potrebujeme nevyhnutne dopĺňať, a to ideálne pomocou stravy, nakoľko ľudia si v porovnaní s väčšinou zvierat nedokážu vitamín C sebestačne syntetizovať.

Čo dokáže vitamín C?

A prečo je vitamín C takým dôležitým? Predovšetkým preto, lebo má skvelé antioxidačné účinky a posilňuje obranyschopnosť organizmu. Dokáže pôsobiť proti takým zdravotným nepríjemnostiam, akými sú napríklad prechladnutie či chrípka, ale pomáha aj pri problémoch s vysokým krvným tlakom, artrózou či pri kožných ťažkostiach, únave aj strese. Vitamín C prispieva k vstrebávaniu železa a taktiež k produkcii kolagénu, pričom pomáha aj pri jeho vstrebávaní. Je to dôležité napríklad pre zdravé kosti, chrupavky, cievy alebo aj zuby a ďasná.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je odporúčanou dennou dávkou od 30 mg do 200 mg vitamínu C. A v akej podobe si ho dopriať? Veľa odborníkov sa zhoduje na tom, že najlepším spôsobom jeho dopĺňania je takpovediac prírodná cesta, teda by sme ho mali prijímať prostredníctvom stravy – ovocia a zeleniny, v ktorej je ho dostatočné množstvo. A práve na tieto úžasné prírodné zdroje nabité vitamínom C (ale aj inými prospešnými vitamínmi a minerálmi) sa ďalej zameriame. Čítajte ďalej.

Pozri aj: Liečivý cibuľový sirup: Domáci zázrak zázrakov z babičkinej lekárne

- Galéria
1 z 10

Rakytník rešetliakový

Poznáte tento pekný ker posiaty oranžovými bobuľkami? Ak máte záhradku, môžete si ho bez problémov vypestovať aj na Slovensku. Nie je to náročná rastlina. Nazýva sa aj citrónovníkom severu, čo je naozaj výstižné, aspoň čo sa podielu vitamínu C v ňom týka. Jeho dennú dávku si viete bez problémov doplniť s pomocou pár bobuliek rakytníka. Dokonca sa hovorí o tom, že by vám na to mala stačiť len jedna z týchto chuťovo silne aromatických a kyslastých bobuliek.  

Zdroj: Shutterstock®


Návrat hore
Autor článku

2 komentáre

Ľubica Šťastná 15.08.19 06:54

ĽŠ
karma
116.00

Výborné zdroje vitamínu C!

 • 3
Odpovedať

Barbora Kubelková 20.08.19 08:27

karma
109.00

Rakytník je naozaj vynikajúci. Aj v tehotenstve. My ho ľúbime s medom. Fakt mňamka

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Parndorf prináša rakúsky mobilný park kidsMANIA: Čo ťa tam čaká?
Módne inšpirácie

Parndorf prináša rakúsky mobilný park kidsMANIA: Čo ťa tam čaká?

 • 74
 • 0
 • 09.07.2019
Módna inšpirácia na leto od celebrít: Ktoré trendy sú dominantné?
Módne inšpirácie

Módna inšpirácia na leto od celebrít: Ktoré trendy sú dominantné?

 • 78
 • 3
 • 21.06.2019
Cyklistické kraťasy: Máš už túto módnu vychytávku vo svojom šatníku?
Módne inšpirácie

Cyklistické kraťasy: Máš už túto módnu vychytávku vo svojom šatníku?

 • 41
 • 4
 • 18.08.2019
TOPlist