Registrácia Prihlásenie

Vieš, prečo má mužská brada viac mikróbov ako psí kožuch? Neuveríš!


Či už máte slabosť na bradu vášho partnera, alebo máte psa, určite vás bude zaujímať, čo odhalila nová štúdia zo Švajčiarska. Vedci totiž zistili, že bradatí a fúzatí muži majú v chlpoch viac mikróbov ako psi v srsti. Švajčiarski výskumníci testovali brady mužov a chlpy rôznych druhov psov. Neuveriteľné sa stalo skutočným, výrazne viac baktérií mali muži vo fúzoch a brade na rozdiel od psov.

Odporúčame: Budeš šokovaná! Vieš, ktoré sú najšpinavšie predmety v domácnosti?

rodina pes brada

Zdroj: Shutterstock®

Ako to naozaj bolo

Pôvodným cieľom štúdie však neboli mikróby ani baktérie, ale či by ľudia mohli byť nakazení baktériami a chorobami, ktoré prenášajú psy. Išlo o skener MRI, ktorí používali aj veterinári, aj lekári. Aby túto hypotézu otestovali, zobrali vzorky z osemnástich mužských brád (respondenti mali od 18 do 72 rokov) a tridsiatich psích kožuchov rôznych rás. Výskumníci zistili výrazne viac baktérií vo vzorkách odobratých z brady mužov v porovnaní s kožušinou psov. Všetky vzorky fúzatých a bradatých mužov mali oveľa vyššie množstvo mikróbov, zatiaľ čo len 23 z 30 psov malo podobne vysoké čísla. Ak to zoberieme trošku pritiahnuté za vlasy, na základe týchto zistení možno považovať psov za čistejších v porovnaní s bradatými mužmi.

lekári zistili viac mikróbov na brade človeka ako v psom kožuchu

Zdroj: Shutterstock®

Myslite zoširoka

Kým si vytvoríme názor, mali by sme si všimnúť pár vecí. Po prvé, bola to veľmi malá štúdia, ako môžete vidieť z počtu testovaných jedincov a tieto výsledky by sa mali brať s rezervou. Po druhé, ak ste milovník brady alebo fúzov a v súčasnosti sa cítite ohrozene, nebojte sa, pretože nielen vaša polovička, ale aj Beard Liberation Front (kampaň za brady) vás plne podporia. Netreba zabúdať, že na všetkých predmetoch, povrchoch a na všetkých ľuďoch sú určité baktérie a mikróby. Čo sa týka ľudskej brady, treba vziať do úvahy aj fakt, že na človeku sa prirodzene vyskytujú baktérie a niektoré sú pre nás aj prospešné.

Pozri aj: Toto by ti nikdy nenapadlo čistiť: Skús jarné upratovanie inak!

brady sú nehygienické hovoria lekári

Zdroj: Shutterstock®

Záverečné rady

Brady ako také nie sú nehygienické. Ak si to myslíte, môže to hraničiť s pogonofóbiou, teda strachom z brady. Netreba však zabúdať na pravidelnú hygienu brady a fúzov. Na trhu sú tie najrôznejšie šampóny a peny na holenie, ktoré v tom vašim polovičkám pomôžu. Všetko však treba brať s mierou a netreba si kvôli tomuto zisteniu hneď oholiť bradu či fúzy.


Návrat hore
Autor článku

3 komentáre

Ľubica Šťastná 04.05.19 10:03

ĽŠ
karma
114.00

Zaujímavé a vcelku uveriteľné! V prvom rade netreba zabúdať na pravidelnú hygienu.

 • 1
Odpovedať

Miloslav Kráľ 04.05.19 19:13

MK
karma
-1.00

Tak som raz sedel pri obede v podnikovej jedálni. Predomnou sedel môj kolega za tým istým účelom. Sporadickú konverzáciu prerušil môj odpor k prijímaniu potravy môjho kolegu, keď sa mu začali lepiť na bradu zbytky jedla. Mal som veľký problém s myšlienkou vstať a odísť. Na jednej strane si pestujeme jedlom baktérie na vlastnej brade a na druhej sa ju snažíme udržiavať v čistote hygienickými návykmi. No neviem, ale tie psy to asi robia lepšie.

 • 1
Odpovedať

Miloslav Kráľ 04.05.19 19:37

MK
karma
-1.00

....okrem toho pestovanie brady je spôsob, ako potlačiť svoj komplex menejcennosti a vyzerať sám pred sebou dôležitejší.

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

RECEPT: Domáce kokosové mlieko bez zbytočného cukru a konzervantov
Nápoje

RECEPT: Domáce kokosové mlieko bez zbytočného cukru a konzervantov

 • 78
 • 4
 • 12.11.2019
Ako si vyrobiť domáci tvaroh? Vyskúšaj tiež 3 recepty na skvelé dezerty
Dezerty

Ako si vyrobiť domáci tvaroh? Vyskúšaj tiež 3 recepty na skvelé dezerty

 • 52
 • 8
 • 10.11.2019
Recept na mascarpone: Vyrob si ho doma lacno a za pár minút
Dezerty

Recept na mascarpone: Vyrob si ho doma lacno a za pár minút

 • 54
 • 11
 • 28.12.2019
TOPlist