Registrácia Prihlásenie

Toto by ti nikdy nenapadlo čistiť: Skús jarné upratovanie inak!

Toto by ti nikdy nenapadlo čistiť: Skús jarné upratovanie inak!

 • 54
 • 4

Dlhá zima je za nami a jarné slnko v nás budí chuť vyčistiť naše obydlia a vpustiť dnu nové, oveľa veselšie ročné obdobie. Tak smelo do toho! O čistení okien a podláh sa už toho popísalo mnoho, ale čo tak skúsiť jarné upratovanie inak a vyčistiť predmety, ktoré by ste za normálnych okolností počas upratovania obišli? Poradíme vám, o ktoré ide a prečo celkom určite potrebujú vašu pozornosť.

Prejdite technológie

Koľkokrát za deň sa dotýkate svojho smartfónu a nemyslíte pri tom na umývanie rúk? A teraz si predstavte, koľko baktérií váš smartfón nosí na povrchu. Štúdie odhalili, že ich obsahuje dokonca viac ako toaletná doska, preto naozaj nie je na čo čakať. Na mobil, počítač aj ovládač od televízie použite čistú handričku namočenú v obyčajnom liehu. Poriadne ju vyžmýkajte a začnite s čistením zákutí vašej domácej technológie. Nezabudnite ani na tablet či iné vymoženosti so zákutiami, kde sa baktérie rady množia.

Pozri aj: Ako zariadiť kúpeľňu v byte či dome? Vytvor si svoj Feng Šuej ideál!

pranie plyšákov

Zdroj: Shutterstock®

Lapače prachu

Jar je ideálny čas na to, aby ste prevetrali svoju kopu vankúšov v práčke a neskôr na slnku. Aj keď ide o veľmi neobľúbenú činnosť, aspoň dvakrát za rok by ste jej mali dať priestor. Pravdou je, že vaše vankúše obsahujú toľko prachu, baktérií a odumretých buniek pokožky, že keby ste ich videli pod mikroskopom, prali by ste ich azda každý týždeň. To isté platí aj o plyšákoch, ktoré zdobia postele či nábytok vašich ratolestí a sú tak dokonalými lapačmi prachu. Nebojte sa ich teda hodiť do práčky na ručné pranie a potom ich vysušte na záhrade či balkóne.

Náš tip! Plyšovými medvedíkmi to s čistením detských hračiek skončiť nemusí. Obetujte jeden cyklus vašej umývačky riadu a dajte do nej obľúbené plastové hračky vašich detí. Ak vám zvýši miesto, pridajte aj vaše plastové držiaky na rôzne predmety v kuchyni. Zíde sa im to.

Kvety chcú žiariť

Skrášľujú vaše obydlie, ale aj na ne sadá prach a špina. Reč je o vašich milovaných kvetoch, ktoré si celý rok šetríte a staráte sa o ne ako o princezné. Z času na čas by ste im však mali dopriať extra starostlivosť. V troške vody si rozmiešajte veľmi jemné mydlo a pomocou handričky prejdite každý jeden list izbových rastlín. Následne použite trik profesionálov. Na čistú bavlnenú handričku si dajte kvapku majonézy a rozotrite ju po listoch. Dodá im krásny lesk! Ak vám potieranie kvetov majonézou nie je „po srsti“, použite pivo.

čistenie práčky

Zdroj: Shutterstock®

Aj eko tašky sa špinia

Keď už ste konečne nabehli na ekologické tašky, ktoré si nosíte na nákupy s cieľom šetriť našu planétu, skvelé, máte palec hore. Napadlo vám však už niekedy, že aj ony sa špinia? Či ide o bavlnenú verziu alebo plastovú, je to jedno – baktérie sa hromadia všade, najmä ak sa vám tašky povaľujú kade-tade v aute, aby ste ich mali vždy po ruke. Dno všetkých tašiek vyvráťte a hoďte ich do práčky. Samozrejme, dbajte na stupeň prania, aby sa nestalo, že sa vaše drahé dizajnové bavlnené eko tašky zbehnú.

Zanedbané čističe

Pri jarnom upratovaní veľmi často využívame práčku aj sušičku – hlavných spojencov, no úplne pri tom zabúdame, že tieto dva nástroje by mali byť azda najčistejšie. Ak zanedbáme tento krok, baktérie sa na naše veci budú šíriť priamo zo zdroja a v prípade sušičky môže dokonca dôjsť k požiaru. Ak má vaša práčka samočistiaci program, neváhajte ho pustiť pokojne aj raz týždenne. Ak nie, pustite ju na najvyššiu teplotu spolu s fľašou octu naliateho priamo do bubna a trochou jedlej sódy. A čo sušičky, ktoré sú už dnes celkom bežným vybavením domácností? Zo sušičky by ste mali pravidelne odstraňovať filter a čistiť ho od chĺpkov, ktoré sa naň počas sušenia prichytili. Inak sa môže stať, že sušička začne dosluhovať alebo sa v horšom prípade zapáli.

Náš tip! Podobným prípadom ako práčka a sušička je aj vysávač či metla. Nezabudnite na výmenu vrecka. V prípade modernejšieho vysávača dbajte na vyčistenie jeho štetín, nádobky na odpad a filtrov. Metlu poriadne preperte v saponátovej vode a nechajte vysušiť.

Zaujme ťa: Toto sú príčiny vzniku stareckých škvŕn. No ako ich odstrániť?

- Anketa

CHYSTÁTE SA NA JARNÉ UPRATOVANIE?

Odpovedalo 47 ľudí  

Už ho mám dávno za sebou!
4%
Áno, ako každý rok.
70%
Ešte neviem.
2%
Nie, upratujem priebežne.
23%

 • 54
 • 4
Návrat hore
Autor článku

4 komentáre

Lucia Valková 27.03.19 05:44

LV
karma
104.00

Dobré rady,ja tiež periem a umývam všetko čo sa dá-tašky,hračky,vankúše...

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 27.03.19 19:46

MM
karma
111.00

mám veľa kvetov, umývanie listov mi dá zabrať, ale ich milujem, takže to robím s láskou

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 27.03.19 21:30

JK
karma
100.00

Upratujem priebežne akurát vonku na dvore v záhrade v sade je veľké jarné upratovanie

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 11.04.19 09:15

MC
karma
105.00

Jarné upratovanie musí byť .Všetko po zime dostáva nový život.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Je skutočne stredomorská diéta najzdravšia? Takto vplýva na naše telo!
Zdravie

Je skutočne stredomorská diéta najzdravšia? Takto vplýva na naše telo!

 • 73
 • 2
 • 14.02.2020
Skvelá bylinka na hemoroidy i kožné problémy: Ktorá to je?
Zdravie

Skvelá bylinka na hemoroidy i kožné problémy: Ktorá to je?

 • 110
 • 2
 • 29.05.2020
Ako vplýva kolagén na mužov? Môžu ho bez obáv užívať aj oni?
Zdravie

Ako vplýva kolagén na mužov? Môžu ho bez obáv užívať aj oni?

 • 118
 • 2
 • 25.02.2020
TOPlist