Registrácia Prihlásenie

Záhradné trendy 2019: Najlepšie inšpirácie pre záhradu snov!

 • 02.04.2019
 • Michaela Kožáková

Každý rok prináša niečo nové. Nové pokroky v technológiách, nové účesy, nové dizajnérske kúsky do šatníkov, nové nápady a myšlienky. Rok 2019 priniesol nové trendy aj pre milovníkov záhrad a všetko, čo je s nimi spojené. Poďte sa teda inšpirovať a nazrieť s nami do nekonečného sveta rastlín a kvetov. Možno vás hneď chytí nálada na presádzanie ako mňa.

Vertikálne záhrady

Vertikálny záhradný dizajn nie je len priestorovo úsporné riešenie pre malé záhradky a dvory, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Tento spôsob sadenia rastlín nadobúda tvorivú a umeleckú funkciu, vďaka ktorej každá záhrada alebo aj interiér získajú zaujímavý zjav a príjemnú atmosféru. 

Pozri aj: Rastliny najvhodnejšie do spálne: Toto sú jasní víťazi!

vertikálne záhrady

Zdroj: Shutterstock®

Handmade záhradné dekorácie

Máte doma deti, ktoré vám s radosťou pomáhajú? Čo tak si spolu vyrobiť fontánu pre vtáčiky zo starej keramickej misky? DIY projekty a dekorácie sú spôsobom, ako si „zosobniť“ svoju záhradu, pridať jej umeleckú hodnotu a spraviť z nej jedinečné miesto pre seba a svoju rodinu. Sudy na vodu pomaľované vodeodolnými farbami, štítky a menovky do bylinkovej záhrady, vtáčie kŕmidlá, betónové hríbiky a ešte viac nápadov oživí vašu záhradu.

Handmade dekorácie sú úzko spojené s recyklovaním vecí. Máte doma staré sitko na cestoviny? Nasaďte doň svoje obľúbené kvety a zaveste ich na strom. Nepáľte staré palety. Ľahko z nich vytvoríte poličky pre črepníkové rastliny alebo pohodlný záhradný nábytok. A uvidíte tú radosť vašich detí, keď im dáte do ruky štetec. Nechajte vyblázniť svoju fantáziu a vytvorte si krásnu záhradu podľa vašich predstáv.

Inšpiruj sa: Ako skrášliť balkón? Skús tieto nápadité a oku lahodiace riešenia

DIY nápady do záhrady

Zdroj: Shutterstock®

Asymetrický dizajn

Čo tak pridať do vašej záhrady trochu rebelstva? Pekne upravená záhrada do posledného lístka začína byť nudná. Pridajte vašej záhrade trošku umeleckého vzhľadu, kreativity a stavte na asymetrické tvary. Zmeňte nadiktované rovné línie na nepravidelné polygóny, zložité tvary a premeňte svoju záhradu na hodinu geometrie. 

Zo záhrady na stôl

Dnes majú záhrady skôr estetickú funkciu. Upravené trávniky so strihom golfového ihriska, elektrické grily, pekne zastrihnutý živý plot, vírivka neďaleko kvetinových záhonov, malé sauny, ratanový záhradný nábytok. Povedzme si úprimne, pôvodná funkcia záhrady sa pomaly vytratila. Samé dizajnové prvky, okrasné stromy a v obchodných reťazcoch kupujeme bio-výrobky.

V roku 2019 sa dáva dôraz na konzumnú záhradu – vlastné dopestovanie zeleniny a ovocia. Vráťme sa späť k našim babičkám a zasaďme si aspoň tri rady zemiakov, paradajky, jablká a slivky. Urobte si voňavú bylinkovú záhradu. A uvidíte, ako vám to bude chutiť! Ak chcete posunúť svoju záhradu ešte do vyššieho levelu, kúpte si zopár sliepok a budete sa tešiť z vlastných vajíčok. 

vlastné pestovanie zeleniny a ovocia

Zdroj: Shutterstock®

Farby

Farebnosť je jedným z trendov roku 2019. Krásne kvetinové záhony, maľované črepníky rôznych tvarov a veľkostí, farebný nábytok a doplnky – toto všetko vám prinesie pozitívnu energiu a optimizmus. Vašu obľúbenú knižku nebudete chcieť čítať už nikde inde. 

Visiace rastliny

Kvety visiace vo farebných črepníkov nielen šetria priestor, ale takisto vyzerajú veľmi zaujímavo a dokážu oživiť každú obývačku alebo balkón. Je už len na vás, či si vyberiete priesvitné gule a nasadíte do nich kaktusy, pohráte sa so špagátom a sami si upletiete držiak alebo jednoducho zavesíte keramické črepníky na dlhé šnúry. 

visiace rastliny

Zdroj: Shutterstock®

Dom na strome pre dospelákov

Prekvapivou novinkou v záhradách je dom na strome – sen každého dieťaťa. Drevený dom môžete natrieť farbami alebo ho nechať bez náteru v prirodzených farbách a dodať mu rustikálny nádych. A zariadenie? Nie každý má dve obývačky a z toho jednu na strome. 

Vybrali sme: Prečo spať so zatvorenými dverami? Neuveríš, ale zachráni ti to život

dom na strome

Zdroj: Shutterstock®

Vodné fontány, rybníky, malé vodopády, živé a nízke kamenné ploty, osvetlenie, exotické rastliny z rôznych kútov sveta, guľaté kvety a veľkolisté rastliny, gabiónové prvky – drôtené konštrukcie naplnené kameňmi (väčšinou plniace funkciu plotov), ježkovia, vtáky, hmyz v záhrade, terasy... 

Je už len na vás, ktorý z trendov roku 2019 vám zaujme a realizujete ho na vlastnej záhradke či balkóne. 


Návrat hore
Autor článku

3 komentáre

Elena Švachová 03.04.19 00:03

karma
119.00

Výborné nápady.Niektoré si viem predstaviť aj v našej záhrade.

 • 0
Odpovedať

Marie Gutmannová 09.04.19 18:43

MG
karma
95.00

Vždy ma fascinovali domy v korunách stromov, videla som aj akýsi dokument. Bol by to skvelý zážitok...návrat do detstva.

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 15.04.19 16:08

karma
100.00

Ten nápad s plastovými fľašami je geniálny.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Najkrajšie deti na svete: Pozri sa na tie anjelské tváričky!
Voľný čas

Najkrajšie deti na svete: Pozri sa na tie anjelské tváričky!

 • 124
 • 9
 • 25.08.2019
Minimalizmus: Kniha o najdôležitejších hodnotách v našich životoch
Voľný čas

Minimalizmus: Kniha o najdôležitejších hodnotách v našich životoch

 • 2
 • 0
 • 02.07.2019
Čo nesmie chýbať v ženskej kabelke? Toto by si mala mať vždy so sebou!
Inšpirácie

Čo nesmie chýbať v ženskej kabelke? Toto by si mala mať vždy so sebou!

 • 54
 • 4
 • 05.07.2019
TOPlist