Registrácia Prihlásenie

Áno či nie? Má sa jedlo zapíjať vodou či inými nápojmi a alkoholom?

Má sa jedlo zapíjať vodou či inými nápojmi, napríklad alkoholom? Jedlo a nápoje sú pre niekoho naozaj neodlúčiteľnou kombináciou, ktorá sa má úplne jasne konzumovať spoločne. Zapíjanie jedla tekutinami je navyše celkom bežná prax. Aj v reštaurácii si objednávame najprv nápoje, potom pokrmy a v konečnom dôsledku končia v našom žalúdku spoločne. Ale čo hovorí veda?

Princíp trávenia

Aby sme vedeli hlbšie rozobrať danú problematiku, musíme si veľmi jednoducho popísať princíp trávenia. Ako funguje? Trávenie sa začína momentom, kedy človek začne jedlo prežúvať. Vtedy dostanú signál slinné žľazy, ktoré začnú vo veľkom produkovať sliny plné enzýmov, ktoré rozkladajú jedlo. Hneď ako potravu (aj tekutiny) prehltneme, v žalúdku sa nám pomiešajú so žalúdočnými šťavami a vzniká čiastočne strávená potrava putujúca do čriev, kde sa časť zmení na živiny, ktoré sa vstrebú do krvného obedu a časť sa vylúči cez hrubé črevo a konečník. 

Inšpiruj sa: Ako si pripraviť skvelú kávu aj doma a hlavne bez drahého vybavenia?

alkohol s jedlom

Zdroj: Shutterstock®

Mýty a fakty

Existuje hneď niekoľko dohadov, ktoré hovoria o tom, že jedlo by sa nemalo požívať s tekutinami, a to s akýmikoľvek. Tieto názory narážajú práve na mylné tvrdenie, že tekutiny nepodporujú zdravé trávenie, práve naopak.

Tu sú najväčšie mýty a požívaní jedla a tekutín zároveň.

 1. Voda riedi žalúdočné kyseliny, čo logicky spôsobuje nekvalitnejšie trávenie. To však nie je pravda, žalúdok produkuje dostatok kyseliny žalúdočnej potrebnej na strávenie danej konzistencie jedla.
 2. Kyslé nápoje a alkohol negatívne ovplyvňujú produkciu a tok slín. Tok slín možno, no sekréciu naopak umocňuje aj alkohol, aj kyslé tekutiny. 
 3. Tekutiny znekvalitňujú trávenie, pretože znižujú čas, ktorý strávi potrava v žalúdku. Ani toto tvrdenie nie je vedecky podložené. Áno, tekutiny žalúdkom prejdú rýchlejšie ako tuhá potrava, no tekutiny nemajú žiadny vplyv na samotné strávenie tuhej potravy.
zdravé trávenie

Zdroj: Shutterstock®

Tak áno či nie?

V konečnom dôsledku môžeme konštatovať úplný opak tvrdení, že tekutiny trávenie znekvalitňujú či spomaľujú. Práve naopak. Tekutiny napomáhajú tomu, aby tuhšie a väčšie kusy jedla zišli rýchlejšie do žalúdka. Rýchlejšie, a teda aj hladšie, čo predchádza prípadnému nafukovaniu alebo zápche. Podľa odborníkov na zdravú výživu môže dokonca pitie vody popri jedle pôsobiť ako prevencia pred prejedaním sa. Zapíjanie jedla totiž spôsobuje pauzy medzi jedením, čo nám umožní ľahšie spozorovať, že už máme dosť. Pozor by si však na zapíjanie jedla mali dať ľudia, ktorí majú problém s pálením záhy, pretože tento problém môže popíjanie popri jedení umocniť.

Pozri aj: Odborníci radia: Najlepšie potraviny pre kĺby, aby nevŕzgali a neboleli


Návrat hore
Autor článku

2 komentáre

Ľubica Šťastná 28.09.19 05:41

ĽŠ
karma
110.00

Dlho kladená otázka..., vďaka za článok!

 • 1
Odpovedať

Katarína Konečná 28.09.19 10:54

KK
karma
106.00

dobre vedieť :)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Forever od Laura Biagiotti: Symbol nekonečnosti a zvodnosti
Kozmetické novinky

Forever od Laura Biagiotti: Symbol nekonečnosti a zvodnosti

 • 21
 • 0
 • 06.11.2019
Trápi ťa seborea? TOTO sú návody, vďaka ktorým sa jej konečne zbavíš
Tvár

Trápi ťa seborea? TOTO sú návody, vďaka ktorým sa jej konečne zbavíš

 • 89
 • 0
 • 03.11.2019
Inšpirácia na halloweenske líčenie podľa KAMzaKRASOU.sk
Líčenie

Inšpirácia na halloweenske líčenie podľa KAMzaKRASOU.sk

 • 109
 • 4
 • 25.10.2019
TOPlist