Tip na výlet na Slovensku: Ochtinská aragonitová jaskyňa

Tip na výlet na Slovensku: Ochtinská aragonitová jaskyňa

Na Slovensku ich máme cez 7000, tie najväčšie, najznámejšie a verejnosti sprístupnené poväčšine v centrálnej časti krajiny. Spravidla ich nájdeme pod zemským povrchom. Patria k najväčším skvostom Slovenska a pýšiť sa nimi môžeme široko ďaleko. Ak ste predpokladali, že reč je o jaskyniach, mali ste pravdu.

Ktorú z týchto najkrajších miest v našej malej malebnej krajine ste navštívili vy? K najznámejším dozaista patrí Demänovská a Dobšinská ľadová jaskyňa, Domica či Driny, no za pozornosť stoja i tie menej známejšie, ako napríklad Krásnohorská jaskyňa alebo Jasovská jaskyňa. 

Jeden z najunikátnejších jaskynných priestorov nájdeme aj pri Rožňave v Slovenskom rudohorí. Na svete je len veľmi málo aragonitových jaskýň, ktoré sú sprístupnené verejnosti. Tie najvýznamnejšie sú v Argentíne a Mexiku, no a tretia leží ako jediná v Európe, a to v našom malom Slovensku. Ochtinská aragonitová jaskyňa má celosvetový význam a je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. Jej návštevu rozhodne neodkladajte!

Ochtinská aragonitová jaskyňa a zaujímavosti

Ochtinská aragonitová jaskyňa, rozprestierajúca sa v Ochtinskom kryptokrase, predstavuje unikátny prírodný fenomén a priam svetovú raritu. Podzemné priestory boli vytvorené v šošovke prvohorných spodnodevónskych kryštalických vápencov a ankeritov, situovanej uprostred nekrasových hornín – fylitov. Jej aragonitová výplň vznikla za špecifických hydrochemických a klimatických pomerov v uzavretých podzemných dutinách.

Jaskyňa bola objavená v roku 1954, a to náhodne pri razení geologickej prieskumnej štôlne Kapusta pracovníkmi Východoslovenského rudného prieskumu. V 60. rokoch 20. storočia sa začali sprístupňovacie práce výstavbou prístupovej štôlne. Širokej verejnosti sú jaskynné priestory prístupné od roku 1972. 

Odporúčame: Dovolenka 2022: Kam vycestovať za luxusom?

jaskyňa

Zdroj: instagram.com/regiongemer

Ochtinská aragonitová jaskyňa láka návštevníkov aj z ďalekých miest najmä svojou mimoriadne cennou a prekrásnou aragonitovou výzdobou. V podzemí nečakajte stalaktitové a stalagmitové kvapľové útvary, ale skôr trsy, vetvičky či kríčky prevažne mliečne bielych výtvorov z minerálu aragonitu, ktoré sú často podobné trsom koralov. V jaskyni sú zaznamenané tri generácie aragonitu, pričom vek najstarších aragonitových útvarov sa odhaduje na takmer 140-tisíc rokov.

V jaskynných priestoroch je najviac zastúpená druhá generácia aragonitu. Má podobu dlhých ihlíc a zakrivených až špirálovitých heliktitov. Jej vek sa odhaduje na 14 000 rokov. Súčasťou tejto výzdoby sú aj takzvané železné kvety, čo je snehobiely kríčkovitý aragonit s jemne vláknitým ihličkovitým vnútorným slohom, ktorý pripomína koral. Druhá generácia aragonitu stále dorastá a zachováva si bielu farbu a čistý vzhľad. 

Najmladšia generácia aragonitu vytvára prevažne drobné vejáriky, ojedinele aj veľmi malé špirálovité útvary. Za najkrajšie miesto v Ochtinskej aragonitovej jaskyni je považovaná Sieň Mliečnej dráhy. Pre tieto priestory sú typické biele aragonitové strapce v pukline na strope, ktoré vo svetle lámp žiaria ako hviezdy našej galaxie. 

Odporúčame: Dovolenka 2022: Top miesta, kam sa dostaneš autobusom

aragonitová jaskyňa

Zdroj: instagram.com/pcielka

Kde sa nachádza Ochtinská aragonitová jaskyňa?

Ochtinská aragonitová jaskyňa sa nachádza v Košickom kraji v okrese Rožňava. Spadá do katastrálneho územia Ochtiná, pričom je súčasťou Slovenského Rudohoria. Leží v Revúckej vrchovine na severozápadnom svahu Hrádku medzi Jelšavou a Štítnikom. Najbližším väčším mestom je Rožňava. Jaskyňu nájdeme asi 25 km západne od Rožňavy.

K Ochtinskej aragonitovej jaskyni je možné dopraviť sa autom z Roňavy smerom na Jelšavu. Cesta vedie aj z Jelšavy (smer Štítnik), vzdialenosť je približne 10 km. Ak cestujete zo severu, využiť môžete cestu z Popradu (smer Rožňava) cez Vernár, Dobšinú a Štítnik. Poprad je od jaskyne vzdialený asi 80 km. Najbližšia zastávka verejnej dopravy ja autobusová zastávka Gočaltovo, Hrádok.

Možnosti vstupu do Ochtinskej aragonitovej jaskyne

Ochtinská aragonitová jaskyňa je pre verejnosť v roku 2022 otvorená od 1. apríla do 30. októbra, počas zvyšných mesiacov je zatvorená. Dĺžka prehliadkovej trasy je 300 m. Prehliadka trvá asi 30 minút. V jaskynných priestoroch je priemerná teplota 7,2 až 7,8 °C, čiže si na prehliadku treba zobrať niečo teplejšie na seba, zabúdať netreba ani na pevnú obuv. 

Do jaskyne sa vstupuje cez umelo vytvorený vchod s dĺžkou 144 m, ktorý prekonáva výškový rozdiel 19 m za pomoci 104 schodov. Prístupová štôlňa ústí do jaskynných priestorov v nadmorskej výške 642 m. 

Parkovisko pre vozidlá je približne 300 m od jaskyne, dostať sa naň dá odbočkou zo štátnej cesty medzi obcou Štítnik a mestom Jelšava na vrchu Hrádok (cca 2 km). Pešia cesta s malým prevýšením od parkoviska k jaskyni trvá asi 10 minút.

Otváracie hodiny do Ochtinskej aragonitovej jaskyne:

 • PO: zatvorené
 • UT – NE (apríl, máj): vstupy o 9:30, 11:00, 12:30 a 14:00
 • UT – NE (jún, júl, august): vstupy o 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00
 • UT – NE (september, október): vstupy o 9:30, 11:00, 12:30 a 14:00

Vstupné do Ochtinskej aragonitovej jaskyne:

Štandardný okruh:

 • Dospelí – 8 €

 • Deti 6 – 15 r., invalidi – 4 €
 • Študenti, osoby nad 60 r. – 7 €
jaskyňa v Slovenskom rudohorí

Zdroj: instagram.com/zuzanablahovska

Čo objaviť v okolí?

Ak hľadáte, čo ďalšie objaviť z krásneho Slovenska v okolí Ochtinskej aragonitovej jaskyne, máme pre vás zopár tipov. Milovníkom prírody sa v prvom rade núka Turistický chodník s oddychovou zónou Ochtiná. Ide o takmer 3 km dlhý chodníček spájajúci obec Ochtiná s Ochtinskou aragonitovou jaskyňou. Vedie tadiaľto turistická aj cyklistická trasa. Cesta je nenáročná, skôr oddychová a relaxačná. 

V blízkosti jaskyne sa tiež nachádza Slavošovský tunel, Koprášsky viadukt či Vodný hrad Štítnik. Výhľad na široké okolie vám poskytne napríklad Gerlašská skala, na ktorú vedú turistické značkované trasy z obce Rakovnica (zelená – 2,15 hodiny) a z obce Štítnik (modrá – 1,45 hodiny). Rozhodnúť sa môžete aj pre Brzotínsku skalu pri Rožňave. Dobrými východiskami sú obce Jovice, Plešivec, Silica a stredisko Gombasek.

Ak obľubujete jaskynné priestory, po návšteve Ochtinskej aragonitovej jaskyne môžete zavítať do dediny Krásnohorská Dlhá Lúka pri Rožňave, kde na vás čaká Krásnohorská jaskyňa. Južne pri obci Plešivec tiež leží Gombasecká jaskyňa.

Tipy na výlety v širšom okolí:

 • Ruiny hradu Rákoš,

 • jaskyňa Domica,

 • Vysoká pec Sirk – Červeňany,

 • Huta Etelka,

 • Hrad Krásna Hôrka,

 • Sysľovisko Muránska planina,

 • Hrhovský vodopád a Hrhovské rybníky,

 • Náučný chodník Zádielska tiesňava,

 • Turniansky hrad,

 • Telgárt a Chmarošský viadukt.

Zdroj úvodnej foto: instagram.com/yukiodza


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Mária Slováková 30.06.22 08:18

MS
karma
118.00

V tomto horúcom období aj my chodievame do jaskýň a ešte aj na prehliadky slovenských hradov.

 • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 01.07.22 16:26

IM
karma
100.00

Nebol by zlé tam zajst a trošička sa schladit

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 16.03.24 15:57

KS
karma
133.00

Krásna, ale ešte sme ju nemali možnosť navštíviť. Musíme to toto leto napraviť, nakoľko ma zaujali aj ďalšie destinácie v okolí :-)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní