Tip na dovolenku: Objavili sme najkrajšie miesta Bosny a Hercegoviny

Tip na dovolenku: Objavili sme najkrajšie miesta Bosny a Hercegoviny
 • 22.08.2019
 • Michaela Kožáková

Táto balkánska krajina, ktorá bola súčasťou Juhoslovanskej republiky, je často podceňovaná. Prekvapivo krásna Bosna a Hercegovina vyniká svojou atmosférou stretu západu a východu, ktorá sa rodí zo zmiešanej osmanskej a rakúsko-uhorskej histórie. Mnoho ľudí stále spája túto krajinu s občianskou vojnou z deväťdesiatych rokov. Ale dnešní návštevníci v okúzlení z nádhernej prírody, vrúcnych a priateľských obyvateľov, impozantných vodopádov, kultúrnych pamiatok a úchvatných stavieb zabudnú na jazvy spôsobené vojnami. 

Pozri aj: Tip na dovolenku: Úchvatná Čierna Hora - tú musíš navštíviť!

Juhoslávia

Zdroj: Shutterstock®

Bolestivá minulosť

Od pätnásteho storočia bola oblasť ovládaná Osmanskou ríšou až do roku 1878, kedy sa dostala pod kontrolu Rakúsko-Uhorska. Následne zohrala kľúčovú úlohu pri vypuknutí prvej svetovej vojny. V roku 1918 bola Bosna začlenená do novovytvoreného Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov. Po druhej svetovej vojne sa stala súčasťou Juhoslovanskej socialistickej federatívnej republiky. Po rozpade tohto štátu v roku 1991 väčšina obyvateľov Bosny a Hercegoviny hlasovala za nezávislosť v referende v roku 1992. Srbská populácia sa však v krajine postavila proti nezávislosti a referendum bojkotovala.

Vojna onedlho znova pohltila Balkán – etnickí nacionalisti v Bosne a Hercegovine, v niektorých prípadoch s podporou Chorvátov a Srbov, sa pokúšali prebrať kontrolu nad územím s tým, že je ich. Smutné etnické čistky v rokoch 1992 až 1995 znamenali zabitie tisícok ľudí a násilné vysídlenie viac ako dva a pol milióna obyvateľov. Medzinárodný zásah do bosnianskeho konfliktu vyústil koncom roku 1995 k mierovej dohode. Daytonská dohoda ukončila vojnu v Bosne a Hercegovine a v krajine ustanovila krehký, vysoko decentralizovaný a etnicky rozdelený štát. 

Bosna a Hercegovina je dnes parlamentná republika s viac straníckym systémom. Parlamentné zhromaždenie je zákonodarcom na úrovni štátu a má dve komory – priamo volenú Snemovňu reprezentantov (42 členov) a nepriamo volenú Snemovňu národov (5 Srbov, 5 Chorvátov, 5 Bosniakov). 

mesto Mostar

Zdroj: Shutterstock®

Napriek búrlivej histórii Bosna a Hercegovina ponúka niekoľko nádherných miest a tajomných zákutí. Či ste už skutočný cestovateľ, alebo obyčajný dovolenkár, ktorý si rád medzi vylihovaním na pláži odbehne pozrieť niečo z miestnej kultúry, táto krajina je ideálnym miestom. Pozrite sa s nami na tie najkrajšie miesta Bosny, ktoré by ste určite nemali vynechať. 

1 z 7

Mostar

Mostar je mesto v južnej časti Bosny ležiace popri rieke Neretva. Kamenné uličky sú plné obchodov s tradičnými výrobkami a starými domami s osmanskou architektúrou. Úzke schodisko vedie k mešite Koski Mehmed Pasha. Symbolom mesta je ikonický Stari most. Oblúkový most bol postavený v rokoch 1557 až 1566 a prestavaný v deväťdesiatych rokoch počas občianskej vojny. Táto stavba spájala dve časti mesta – východ a západ, moslimov a kresťanov, ktorí tu vtedy žili. V malých kaviarničkách popri smaragdovo sfarbenej rieke si môžete vychutnať horúcu kávu a užiť si atmosféru starého mesta.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 22.08.19 06:32

ĽŠ
karma
100.00

Krásne miesta!

 • 1
Odpovedať

Natália Lobodášová 22.08.19 09:05

NL
karma
105.00

Mostar chcem navštíviť v najbližšej dobe

 • 1
Odpovedať

Ivana Fajdelová 22.08.19 17:29

IF
karma
-1.00

Nádhera :)

 • 0
Odpovedať

Ľudka Uličná 25.08.19 20:06

ĽU
karma
100.00

pekná krajina

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 29.08.19 15:41

DB
karma
117.00

krásna krajina, rada by som ju navštívila

 • 0
Odpovedať

Alica Mareková 04.08.20 15:06

AM
karma
-1.00

krásne miesta

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 28.02.21 03:47

KS
karma
133.00

Určite krásna krajina, trošku ešte neprebádaná turistami :-)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní