Tip na dovolenku: Úchvatná Čierna Hora - tú musíš navštíviť!

Tip na dovolenku: Úchvatná Čierna Hora - tú musíš navštíviť!
 • 16.06.2019
 • Michaela Kožáková

  • Zdieľaj:
 • 10

Tipy na dovolenku môžete čerpať z rôznych zdrojov. Internet, skúsenosti známych, cestovné kancelárie. Listujete už v dovolenkových katalógoch a premýšľate, kam ísť toto leto? Väčšina z vás má možno dovolenku už dávno vybranú. Beháte po obchodoch a zháňate opaľovacie krémy, plavky a slnečné okuliare. Pre tých, ktorí sa nevedia rozhodnúť, kam vycestovať, máme jeden skvelý tip. Čítajte ďalej!

Neprehliadni: Najchudobnejšie krajiny sveta: Tam by si žiť nechcela!

Čierna Hora ulička

Zdroj: Shutterstock®

Čierna Hora je nádherná balkánska krajina ležiaca na pobreží Jadranského mora. Ohromujúce prírodné krásy a rozmanitá história z nej robia fascinujúce miesto nielen pre dovolenku, ale aj pre objavovanie a spoznávanie. Na každom rohu môžete nájsť dychberúce scenérie, pozostatky zašlej slávy kráľovstiev. Človek by ani neveril, že v takej malej krajine je toľko zaujímavých miest.

Čierna Hora vlajka

Zdroj: Shutterstock®

Čierna Hora je jednou z najmladších krajín nielen v Európe, ale i vo svete. Nezávislosť vyhlásila iba v roku 2006.

Zamiluješ sa: Očarujúca Sardínia: 9 dôvodov, prečo navštíviť smaragdový ostrov

Čierna Hora more

Zdroj: Shutterstock®

Napriek tomu, že je Čierna Hora často zatienená susedným Chorvátskom, určite stojí za návštevu. Od fjordových svahov Kotoru cez najhlbší kaňon v Európe až po úchvatné hory v Durmitori s tajomným Čiernym jazerom. Ešte stále nestačí?

Budva

Zdroj: Shutterstock®

Budva – mesto pláží

Dvetisíc päťsto rokov staré mesto Budva je živé miesto plné reštaurácií, barov, malých obchodíkov a usmiatych ľudí. Čo tam po Francúzskej riviére. Riviéra Budva ponúka míle nádherných pieskových a kamienkových pláží. Medzi najznámejšie patria pláž Bečiči, Mogren, Jaz (známa hudobným festivalom Sea Dance), Slovenska Plaža či pláž Drobnji Pijesak, ktorá je obľúbená medzi miestnymi. Mesto ponúka i niečo pre milovníkov histórie. Práve Budva je jedným z najstarších osídlení na pobreží Jadranského mora. Prejdite sa starým mestom a obdivujte malebné uličky, citadelu, kostoly postavené zo šedého kameňa. Neprehliadnite námestie pri kostole Santa Maria del Punta, z ktorého je nádherný výhľad na neďalekú pláž.

Kotor

Zdroj: Shutterstock®

Čarovný Kotor

Toto starobylé mesto leží na brehu Kotorského zálivu. Skutočne krásne miesto podopreté chladnými horami vás prekvapí svojím labyrintom uličiek vedúcich okolo múzeí, kamenných kostolov, tradičných reštaurácií, múrov kasární, malých kaviarničiek. Dajte si kopček jahodovej zmrzliny alebo lahodnú kávu priamo na starom námestí. Alebo vystúpte na pevnosť San Giovanni a kochajte sa nádherným výhľadom na záliv. Navštívte zvláštne múzeum mačiek s miestnosťou plnou pohľadníc, obrazov a literatúry o týchto štvornohých miláčikoch a takto symbolicky podporíte miestnu populáciu mačiek. Nenechajte si ujsť srbský ortodoxný kostol Svätého Mikuláša alebo katedrálu Sveti Tripun.

Skadarské jazero

Zdroj: Shutterstock®

Skadarské jazero

Jazero tvarom pripomínajúce tvar delfína je najväčším balkánskym jazerom, ktorého väčšia časť leží v Čiernej Hore a menšia v Albánsku. S rozlohou štyristo kilometrov štvorcových na čiernohorskej strane je od roku 1993 národným chráneným parkom. Skadarský národný park je vo svete známy ako jeden z najkrajších európskych vtáčích biotopov. Na jeho pobreží sa nachádza niekoľko časom zabudnutých dediniek, kláštorov, čistých lúk a strmých hôr. 

Sveti Stefan

Zdroj: Shutterstock®

Sveti Stefan

Obec Sveti Stefan je jedným z najkrajších miest celej Čiernej Hory. Tento malý, ale veľkolepý ostrov spojený s pevninou úzkou cestičkou tvorenou bielym pieskom vyniká azúrovým pobrežím a jemnými ružovými kamienkami. V dnešnej dobe sa na celom ostrove nachádzajú luxusné rezorty, ktoré robia túto obľúbenú destináciu ešte populárnejšou. Ak ste našetrili nejaké to euro navyše a chcete stráviť zopár dní na tomto úžasnom ostrove, poponáhľajte sa, už včera bolo neskoro na rezerváciu izby.

Kaňon na rieke Tara

Zdroj: Shutterstock®

Úchvatný kaňon na rieke Tara

Tento vápencový kaňon je najhlbší v Európe a druhý najhlbší na svete. Divoká tyrkysová voda vás nielen zmrazí, ale aj vyrazí dych svojou farbou. Kaňon sa nachádza v Národnom parku Durmitor a je veľmi obľúbený medzi milovníkmi kvalitného raftingu. Medzi studenou spenenou vodou narážajúcou na šmykľavé kamene sa nachádzajú i miesta, kde si môžete zaplávať. Pozor, voda je však naozaj svieža. Má okolo desať stupňov.

Most Djurdjevica

Zdroj: Shutterstock®

Most Djurdjevica

Most postavený v rokoch 1937 až 1940 bol obrovskou atrakciou, za ktorou putovalo niekoľko autobusov s turistami, aby si nenechali ujsť nádhernú kombináciu prírody a stavebného umenia. Kedysi najväčší cestný betónový oblúkový most v Európe bol v roku 1942 vyhodený do vzduchu. Prestavaný most sa týči 172 metrov nad riečnym dnom rieky Tara a je inšpiráciou pre mnohých maliarov. 

Kláštor Ostrog

Zdroj: Shutterstock®

Kláštor Ostrog

Kláštor zasadený do útesu hory Ostroška Greda je jedným z najvýznamnejších náboženských miest na Balkáne a perlou čiernohorskej spirituality. Každoročne kláštor navštívia stotisíce pútnikov a cestovateľov všetkých vierovyznaní. Stavba je tvorená jaskynnou kaplnkou, komplexom kláštorov zasvätených svätému Bazilovi. Pri návšteve Čiernej Hory nezabudnite ani na toto duchovné miesto vytvorené súhrou prírody a človeka.

Čierna Hora

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšími okúzľujúcimi miestami Čiernej Hory je Modrá jaskyňa prístupná iba loďou, starobylé hlavné mesto Cetinje s národným múzeom, mesto Stari Bar s nádychom osmanskej kultúry, kaňon Nevidio, Gospa od Škrpjela – umelo vytvorený ostrov s kostolom, malé mestečko Perast s benátskou atmosférou, prístavné a pulzujúce mesto Porto Montenegro. Už balíte kufre?


  • Zdieľaj:
 • 10
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Mária Chromíková 16.06.19 13:59

MC
karma
110.00

nuž možno sa mi niekedy podarí vidieť na vlastné oči.

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 17.06.19 05:28

karma
108.00

Krása,nebola som tam nikdy...

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 17.06.19 05:57

ĽŠ
karma
100.00

Skvelý tip!

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 17.06.19 12:16

DB
karma
106.00

Čierna Hora je úchvatná krajina, rada sa tam opäť vrátim...

 • 0
Odpovedať

Ľudka Uličná 17.06.19 18:25

ĽU
karma
100.00

vyzerá pekná krajina

 • 0
Odpovedať

Ingrid Šimoniková 23.06.19 19:03

karma
70.00

śuper článok, zaujímavé

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 27.06.19 15:22

JK
karma
100.00

Určite je tam krásne no aj u nás na Slovensku

 • 0
Odpovedať

Alena Hocková 30.06.19 10:42

AH
karma
-1.00

Čierna Hora sa mi z Vášho článku veľmi pozdáva. Určite stojí za pozretie a krásnu dovolenku.

 • 0
Odpovedať

Alica Mareková 04.08.20 15:30

AM
karma
-1.00

nádherná krajina

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 15.02.21 20:09

KS
karma
133.00

Možno raz vymením Chorvátsko za Čiernu Horu :-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Špenátová pomazánka na raňajky i večeru: Jednoduchá a plná živín
Bezmäsité jedlá

Špenátová pomazánka na raňajky i večeru: Jednoduchá a plná živín

 • 9
 • 14.04.2022
Najobľúbenejšie recepty z jahôd: Marmeláda, sirup, bublanina a ďalšie
Dezerty

Najobľúbenejšie recepty z jahôd: Marmeláda, sirup, bublanina a ďalšie

 • 13
 • 09.06.2022
Reďkovkový šalát 3-krát inak: Zvolíš zemiakovú verziu alebo tú s klíčkami?
Jednohubky

Reďkovkový šalát 3-krát inak: Zvolíš zemiakovú verziu alebo tú s klíčkami?

 • 2
 • 16.05.2022
TOPlist