Registrácia Prihlásenie

Čo zaberá na úzkosť? Dajte jej zbohom prírodnými spôsobmi

Pocity finančnej či rodinnej neistoty, neustále zhony a stres vedú často k nežiadúcim prejavom nášho organizmu, akým je napríklad aj úzkosť. Vedci odhadujú, že viac ako 25 % populácie bojuje s určitým psychickým problémom, čo je už alarmujúce číslo.

Práve preto sa stávajú antidepresíva druhým najpredpisovanejším druhom liekov v súčasnosti. Tie však majú veľa vedľajších účinkov, ktoré môžu viesť až k samovražedným sklonom. Preto sa radšej inšpirujte naším článkom a skúste niektorý z prírodných receptov na úzkosť!

Čo je to úzkosť?

Pocit úzkosti zrejme zažil už každý človek. Ide o stav nervovej nepohody, kedy sa nám napríklad zrýchli tep, máme pocit, že sa niečo nebezpečné deje, vyschne nám v ústach či strácame koncentráciu. Tieto stavy môže sprevádzať napríklad aj žalúdočná nevoľnosť, závisí to však od človeka. Úzkosť si však nemusíme vypestovať sami, je dokázané, že sa dá aj zdediť.

Pozri aj: Dámy, alkohol nám pre tieto závažné dôvody neprospieva!

Je dôležité poznamenať, že keď pociťujete úzkosť len veľmi sporadicky, nemusí ísť automaticky o poruchu. Venujte svojím pocitom pozornosť a snažte sa upokojiť spôsobom, ktorý vám vyhovuje najviac. V prípade, že neviete, ako na to, inšpirujte sa.

stavy úzkosti

Zdroj: Shutterstock®

Pohyb a meditácia

Okrem prírodných liečiv, ku ktorým sa dostaneme o chvíľku, zaberá na úzkosť aj pravidelný pohyb. Pohyb predstavuje naozajstnú oázu pre dušu... Veď je o ňom známe, že produkuje v našom tele endorfíny, teda „hormóny šťastia". Uznajte, aký liek je lepší na úzkosť ako šťastie?

Ak neholdujete športu, skúste to s meditáciou. Stačí 15 minút ráno a 15 večer a bude z vás nový človek. Keď neviete, ako meditovať, skúste iba zhlboka a pravidelne dýchať. Pokojne sa na váš dych zamerajte aspoň minútku každú hodinu.

Inšpiruj sa: Navštívte Vietnam: Krásny Saigon, Mekong a vojnové Cu Chi tunely

Ukázalo sa, že dehydratácia a nezdravý životný štýl môžu tiež pridávať našej stresovanej mysli na negativite. Preto sa snažte piť veľa vody a stravovať sa zdravo.

meditácia na úzkosť zaberá

Zdroj: Shutterstock®

Bylinky nad lieky

Dostávame sa k bylinkám, ktoré takisto zaberajú na úzkosť, pričom svoje telo nezaťažíte žiadnymi chemickými látkami obsiahnutými v liekoch. Pamätajte, že na upkojenie je najlepší teplý čaj, ktorý dokáže s vašou mysľou divy. Ak nemáte nič iné po ruke, postačí aj univerzálny zelený čaj. Ak však chcete niečo účinnejšie, siahnite napríklad po mučenke, známej aj ako passion flower, ktorá má sedatívne vlastnosti a upokojuje hysterické stavy. 

Zaujme ťa: Moderné farebné kabáty: Inšpiruj sa a oživ si zimu!

mučenka alias passion flower

Zdroj: Shutterstock®

Ďalším skvelým adeptom na pomoc pri upokojovaní sa je rozchodnica ružová, ktorá podporuje tvorbu pocitu šťastia, pričom potláča únavu a s ňou aj vznik úzkosti.

Neprehliadni: Jediný recept na medovníky, ktorý potrebuješ: Mäkkosť ťa prekvapí

rozchodnica ružová spôsobuje šťastie

Zdroj: Shutterstock®

V našich končinách je asi najznámejšia levanduľa, ktorá má upokojujúce účinky, čo všetci dobre vieme, napríklad z aromaterapie. Využíva sa pri masážach, ale aj ako prísada do olejových lámp či mokrých sáun. Má na našu náladu stabilizačné účinky, čo úzkosti príliš nehrá do karát.

levanduľa je účinná aj pri aromaterapii

Zdroj: Shutterstock®

V prípade, že prírodné liečivá nezaberajú a stavy úzkosti u vás pretrvávajú, neváhajte s vyhľadaním lekára!


Návrat hore
Autor článku

10 komentárov

Jana Belicová 11.12.17 07:35

JB
karma
91.00

Ja som už začala s levanduľou, nasadím čaje. Úzkosťou trpím raz za čas, ale môj otec, to je kapitola sama o sebe Neviem, ako mu pomôcť. Bohvie, ako sa ja vyrovnám s tým, čo prináša vyšší vek, ten strach, že človek už nemôže to čo predtým, rastúca závislosť na iných, vedomie, že má malý vplyv na to, čo sa bude diať. Užíva aj lieky, ale pohoda z prírody by mohla tiež pomôcť.

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 11.12.17 08:37

SK
karma
92.00

keď som prišla do istého veku - prechodu, tiež mi hormóniky skákali,... príroda je mocná čarodejka, chce to čas, a trpezlivosť, určite, že záleží na stave človeka, na tom, v akom rozsahu sa ho to dotýka

 • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 11.12.17 09:40

MB
karma
95.00

Nastastie ma moc netrapi uzkost, ale uz som ju zazila. A milujem levandulu v kazdej forme....

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 11.12.17 14:24

MD
karma
108.00

Také tie bežné úzkosti sa ešte dajú zvládať svojpomocne, horší prípad je, keď sa z toho stane diagnóza, vtedy sa človek zbytočne utešuje čajíkmi a motivačnou literatúrou- vtedy pomôže jedine dobrý liek. A vtedy netreba podliehať predsudkom a zbytočne sa trápiť ,nechávať to zájsť do krajnosti..

 • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 11.12.17 14:36

PV
karma
89.00

Mám rada rôzne čaje , určite pomôžu aj pri iných problémoch.. Ale najlepšie je si dať pohár červeného vínka a život je hned krajší ;-)

 • 0
Odpovedať

Katarína Kusá 11.12.17 15:41

KK
karma
89.00

mávala som tieto pocity v škole a zo začiatku v zamestnaní, ale teraz si poviem že už som aj horšie zažila a prejde ma to...ale to je tá bežná úzkosť ktorú máva asi každý

 • 0
Odpovedať

Mária Frnová 11.12.17 16:17

MF
karma
106.00

psychická pohoda je nadovšetko...

 • 0
Odpovedať

Marie Gutmannová 11.12.17 17:25

MG
karma
97.00

V dnešnej dobe...netrpieť akýmikoľvek "psychickými výkyvmi" je žiaľ jedno obrovitánske umenie.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 11.12.17 17:27

MM
karma
106.00

niekedy bojujem s úzkosťou, obyčajne ju predýcham

 • 0
Odpovedať

Vlasta Tóthová 14.12.17 22:01

VT
karma
-1.00

velmi dobry clanok
najucinejsia je asi ta prva rada - cvicenie respekvite vydanie "zlej" energie von
treba si ist zabehat, clovek sa citi lepsie a vacsina zlota odide

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Čo robiť, keď ťa chytí záchvat paniky na verejnosti? Toto je prvá pomoc!
Zdravie

Čo robiť, keď ťa chytí záchvat paniky na verejnosti? Toto je prvá pomoc!

 • 55
 • 0
 • 09.11.2019
Zdravie podľa ročného obdobia: Nevídané, ako dátum narodenia ovplyvňuje celý tvoj život!
Inšpirácie

Zdravie podľa ročného obdobia: Nevídané, ako dátum narodenia ovplyvňuje celý tvoj život!

 • 119
 • 4
 • 22.07.2019
Keď ťa úplne zradia svaly: Zisti, čo je kataplexia a čo s ňou robiť
Zdravie

Keď ťa úplne zradia svaly: Zisti, čo je kataplexia a čo s ňou robiť

 • 87
 • 1
 • 22.09.2019
TOPlist