Navštívte Vietnam: Krásny Saigon, Mekong a vojnové Cu Chi tunely

Vietnam

Keď prídete do veľkého vietnamského mesta Saigon, zostanete doslova priklincovaní k zemi. Ohúri vás spleť káblov vedúcich ponad cesty, podobne ako ste to mohli zažiť aj v thajskom Bangkoku, ale aj neskutočná premávka, ktorej jednoznačne dominujú motorky. Tú má vo Vietname každý a motorky tvoria hlavný dopravný prostriedok Vietnamcov.

 

Čo vás ohúri ešte viac, je dobrosrdečnosť miestnych obyvateľov, ktorí vám pomôžu, vyjdú v ústrety a budú sa na vás pekne usmievať po celý čas...

 

Vietnam je nepochybne nádherná krajina a jediné, čo ma mrzí je, že sme v nej strávili len niečo vyše troch dní. Tieto tri dni však boli plné zábavy, intenzívneho spoznávania a prekrásnych zážitkov na celý život.

 

Pozri si aj: Jedinečné miesta: Najčistejšie pláže s bielym pieskom! Kde ich nájdete?

Skoč do cesty, inak neprejdeš

Saigon je najľudnatejšie mesto Vietnamu, ktoré možno poznáte pod názvom Hočiminovo mesto. Akokoľvek ho budete nazývať, je to jedno a to isté. Saigon sa od roku 1975 premenoval na Ho Chi Minh po vietnamskom komunistickom lídrovi rovnakého mena. Na približne 2095 metroch štvrcových tu žije viac ako 8 miliónov ľudí.

 

Bude ťa zaujímať: Prečo vznikajú modriny? Sú nebezpečné? Takto sa ich rýchlo 

Ako som už spomínala, motorku tu majú snáď aj batoľatá, takže keď si predstavíte väčšinu populácie Saigonu na motorke, určite sa opýtate, ako sa dá v tomto meste pohybovať. Je pravda, že pre peších, čo sme boli aj my, je to veľmi ťažké. Prvá zásada, ktorú sme sa o Vietname dozvedeli bola, že kým neskočíš do cesty medzi spleť motoriek, na druhú stranu neprejdeš. Veľkú väčšinu semaforov tu totiž vodiči ignorujú.

 

Takže zavrieť oči a skočiť priamo do štvorprúdovky, to sa musíte skrátka naučiť. My sme to skúsili len s malou dušičkou, no prežili sme. Vietnamskí vodiči vás vidia, stačí keď zdvihnete ruku naznak, že prechádzate a oni vás začnú húfne obchádzať. Samozrejme vás patrične vytrúbia, ale trúbenie je to, čo k Vietnamu patrí ako Rómeo k Júlii, je to priam neodmysliteľné. Odvtedy sme cez cesty Saigonu prechádzali s istotou a s úsmevom na perách.

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

Saigon a jeho dominanty.

Zdroj foto: Autorka článku

Gastronomické nebo

Čoho sme sa v Saigone nevedeli nabažiť, bolo jedlo. Nespočetné množstvo streetfoodov, po ktorých sa prechádzate a zbiehajú sa vám slinky, trhy a malé rodinné bistrá, to všetko spolu tvorí jeden veľký gastronomický zážitok. Nebojte sa experimentovať! Vlastná skúsenosť nás naučila, že čím horšie bistro vyzerá, tým lepšie pho (vietnamská hovädzia polievka) v ňom nájdete.

 

My sme sa niekoľkokrát ocitli na streetfoode Bent Thanh, na ktorom vládla príjemná atmosféra, hrala tu hudba a čapovali skvelé vietnamské aj zahraničné pivká. Užívali sme si najmä čerstvé jarné rolky, ktoré nemali konkurenciu nikde inde.

Keď budete v Saigone, určite vyskúšajte ich slávnu bagetu banh mi, v ktorej sa spája niekoľko druhov mäsa a čerstvá zeleninka. Je to delikateska! Pozor, na dobrú banh mi si musíte vystáť rad. Odporúčam maličkú prevádzku Banh Mi Huynh Hoa a takisto odporúčam šetriť na chilli. Nie je chilli ako chilli :).

 

Pozri aj: Najkrajšie hrady na Slovensku - kedy ich navštíviť a koľko to stojí?

 

Okrem jedla v Saigone navštívte slávnu katedrálu, centrum mesta, kde nájdete aj mainstreamové obchodné reťazce a vojnové múzeum, ktoré sa tiež oplatí vidieť.

Jedlo v Saigone je úžasné.

Zdroj foto: Autorka článku

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

Dobrodružstvo na Mekongu

Saigon ma skvelú polohu. Dostanete za z neho na Mekong, kde si môžete užiť celkom autentickú atmosféru, a to už za hodinku jazdy autom. Nikdy si zájazd neobjednávajte ešte z domu, organizujú ich tam stovky cestoviek a vy si budete môcť vyberať a zjednávať ceny. Za 30 eur na osobu môžete mať aj privátne auto a súkromnú sprievodkyňu.

 

Keďže sme nemali toľko času na kolektívne výlety, zvolili sme túto alternatívu. Musím povedať, že táto alternatíva je super, ste sami sebe pánom a nikoho nemusíte čakať. Naša sprievodkyňa vyzerala takto, bola veľmi milá, stále sa usmievala a vedela dobre po anglicky.

Výlet na Mekongu.

Zdroj foto: Autorka článku

Na Mekongu zažijete plavbu motorovou loďou, ale aj plťkou, ochutnáte ovocie a naservírujú vám aj mekongskú rybu. Je to taký klasický balíček, veľmi turistická záležitosť. Zažiť to je však pekné, stačí, ak nebudete nič očakávať a výlet sa vám bude páčiť.

 

Bude sa ti páčiť: Múdrosť tisícročí: Ako byť šťastná? Toto ti v tom pomôže!

 

Za mňa super skúsenosť, len tie koníky, ktoré vozili náklady turistov si mohli Vietnamci odpustiť. Ak si spomeniem na jednu vec, čo sa mi na Vietname nepáčila, boli to vychudnuté zvieratká, ktoré za sebou ťahali neprimerane ťažké vozy.

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

Ako vietnamský vojak

Ďalšou blízkou destináciou a veľmi zaujímavým zážitkom sú určite tunely Cu Chi. Tunely z čias vietnamskej vojny, ktoré sú situované v lesoch určite odporúčam navštíviť. Opäť vám ponúknu zájazd v každej cestovke, najlepšie je ak kúpite aj Mekong, aj Cu Chi od jednej cestovky. Dajú vám lepšiu cenu.

 

Tentoraz sme šli spolu so skupinou menším autobusom, Cu Chi tunely boli tak 2 hodinky cesty od Saigonu. Aj keď ja trpím klaustrofóbiou a nikto by ma do tunela pod zemou, kde sa musíte doslova plaziť, neodstal, moji traja spolucestujúci si na to trúfli. Ja som ich počkala na druhom konci tunela. Ak netrpíte podobnými stavmi v úzkych priestoroch, určite sa tunelom preplazte, veď kto môže povedať, že sa plazil po Cu Chi?

Cu Chi tunely.

Zdroj foto: Autorka článku

Sprievodca vám povie zaujímavé veci o vietnamských vojakoch a o živote pod zemou. Predstavte si, aké to bolo keď lialo ako z krhly niekoľko dní! Ja som bola ohromená a týmto vojakom patrí môj obdiv. Dozviete sa aj o smutných skutočnostiach vietnamskej vojny a ak si priplatíte, môžete strieľať aj z kalašnikova. U nás toto absolvovali chalani, my sme si len „užili“ ten hrozný hluk, ktorý sa podobne ozýval aj kedysi široko ďaleko po celom lese, lenže vtedy to nebola zábavka, ale boj o život.

 

Preskúmaj aj: Vyrob si tuhý šampón! Tento jednoduchý postup musíš vyskúšať!

 

Cu Chi tunely sú vo vietnamskom lese, takže uvidíte veľa obrovských húseníc a podobnú „háveď“. Na to sa treba pripraviť. Výlet je poldenný, takže večer ešte v Saigone stihnete čo-to pozrieť a pokochať sa krásami tohto mesta.

 

Ak obľubujete rušnejšie ulice, choďte na Bui Vien, čo je niečo ako pivná ulica. Ibaže pivo vám tu skoro nikde nenačapujú, musíte sa uspokojiť s fľaškovou verziou zlatého moku. Tu stretnete veľa mladých turistov s ruksakmi, presne takých, akými sme boli my.

Vietnam odporúčam všetkými desiatimi

Aj keď som navštívila len Saigon a okolie, Vietnam vo mne zanechal nádherné spomienky. Určite sa doň ešte vrátim. Pôjdem do Hanoia a na ostrovčeky, ktoré viem, že sú prekrásne. Vrátim sa však aj do Hočiminovho mesta, lebo má čo ponúknuť.

 

Kultúra, ľudia, jedlo, to všetko na mňa zapôsobilo veľmi pozitívnym dojmom. Vietnamskú metropolu Saigon, alias Hočiminovo mesto, ležiacu v delte Mekongu vám určite odporúčam všetkými desiatimi, u mňa bola jeho návšteva liekom na dušu.

 

 

FOTOGALÉRIA:Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

10 komentárov

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.05.12.17 17:01 | Milka Damašková | karma: 85
Ďakujem za veľmi pútavo napísanú reportáž, zhltla som ju na jeden šup. Naozaj sympatická a zaujímavá krajina tento Vietnam ...

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


11.12.17 11:37 | Soňa Krátka | karma: 77
krásne obrázky, maťtak čarovný prsteň

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


11.12.17 18:36 | Marika Michálková | karma: 82
musí to byť zaujímavý zážitok

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


11.12.17 20:41 | Monika Nekorancová | karma: neurčená
nádhera ! :)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


18.12.17 11:12 | Daniela Šurláková | karma: 103
Krásne reportáže,nádherné miesta na Zemi,žiaľ z minimálnej mzdy sa cestovať nedá.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


18.12.17 20:53 | janko komada | karma: 67
hned by som išiel pozriet

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


28.12.17 19:21 | Soňa Horáčková | karma: 83
zaujímavá krajina, snáď sa mi ju raz podarí navštíviť ....

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


29.12.17 22:10 | Táňa Slahučková | karma: neurčená
Vyzerá to krásne, ale na mňa moc dobrodružne :)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


31.12.17 15:08 | Marcel Maňák | karma: neurčená
Mám dobrodružného ducha, aj keď zatiaľ len teoreticky, veľmi rád by som si tieto miesta pozrel :)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


01.01.18 19:49 | Lucia | karma: neurčená
neváhala by som :)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Buď zdravá ako repa: Povieme ti, prečo jesť cviklu oveľa častejšie

23.01.2018 KRÁSA
Buď zdravá ako repa: Povieme ti, prečo jesť cviklu oveľa častejšie

Červená repa, alebo ľudovo, cvikla, nás pomyselne prenáša do čias detstva, kedy nás možno svojou sýtou červenou farbou desila na tanieroch, napríklad v školských jedálňach...

Slávna lekárka Pimple Popper radí: Ako odstrániť čierne bodky?

05.02.2018 KRÁSA
Slávna lekárka Pimple Popper radí: Ako odstrániť čierne bodky?

Už dlhé roky vás trápia čierne bodky na nose, vyskúšali ste rôzne čistiace produkty, masky, exfoliáciu, vytláčali ste, natierali retinolom, i tak nič nepomohlo? Ako odstrániť čierne bodky bez toho...

Odteraz už šupky z jablka nebudeš vyhadzovať! Pozri, čo všetko dokážu

29.01.2018 LIFESTYLE
Odteraz už šupky z jablka nebudeš vyhadzovať! Pozri, čo všetko dokážu

Jablká patria medzi tie druhy ovocia, ktorých sa človek nepreje asi nikdy. Sú chutné, šťavnaté, a navyše sa dajú využívať pri pečení chutných dezertov.   Veľa ľudí neobľubuje šupky z jabĺk...

Čo je to epsomská soľ? Zázrak, ktorý ti pomôže s mnohými neduhmi!

02.02.2018 KRÁSA
Čo je to epsomská soľ? Zázrak, ktorý ti pomôže s mnohými neduhmi!

Epsomská soľ nie je žiadny výmysel modernej doby. Objavená bola totiž už začiatkom sedemnásteho storočia. Aj napriek tomu nie je veľmi známou surovinou, čo je však veľká škoda...

Prečo nikdy neprestať cvičiť? Ak to urobíš, toto sa stane s tvojim telom!

18.02.2018 LIFESTYLE
Prečo nikdy neprestať cvičiť? Ak to urobíš, toto sa stane s tvojim telom!

Stáva sa to aj tým najlepším z nás... Po dlhodobom aktívnom pohybe sa ocitáme v úzkych a jednoducho sa nám prestane chcieť. Beh už zrazu nie je obľúbenou súčasťou dňa a návšteva posilňovne...

Vedľajšie účinky zdravého stravovania. O týchto ti povie málokto!

07.02.2018 LIFESTYLE
Vedľajšie účinky zdravého stravovania. O týchto ti povie málokto!

S príchodom nového roka si dávame množstvo predsavzatí. Mnohí z nás dúfajú, že nový rok bude pre nich v znamení zdravej stravy. Kým január bol len akýmsi skúšobným mesiacom...

Geniálne kuchynské triky: Šetria čas a vyhneš sa neporiadku!

13.02.2018 LIFESTYLE
Geniálne kuchynské triky: Šetria čas a vyhneš sa neporiadku!

Niekedy môže kuchyňa po príprave večere vyzerať skôr ako po boji.   Všade samý riad, špina a neporiadok, ktorého by ste sa najradšej zbavili mihom oka. Máme pre vás naozaj skvelú správu...

Ako správne zohriať kura? Takto zostane chrumkavé a šťavnaté!

27.01.2018 LIFESTYLE
Ako správne zohriať kura? Takto zostane chrumkavé a šťavnaté!

Nie je nič lepšie, než čerstvo upečené kurča s chrumkavou kôrkou. Avšak patrí k tým jedlám, ktoré už ťažko zohrejete na ďalší deň tak, aby bolo stále chrumkavé, a hlavne, aby nebolo vyschnuté...

Rakovina hrubého čreva: Tieto faktory zvyšujú riziko vzniku ochorenia

28.01.2018 LIFESTYLE
Rakovina hrubého čreva: Tieto faktory zvyšujú riziko vzniku ochorenia

Rakovina hrubého čreva aj rakovina konečníka patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce typy zhubných ochorení, a to najmä vo vyspelých krajinách po celom svete...

Bujónové kocky: Aká je realita - používať ich alebo na ne zabudnúť?

26.01.2018 LIFESTYLE
Bujónové kocky: Aká je realita - používať ich alebo na ne zabudnúť?

Bujónové kocky sú v mnohých kuchyniach často používané. Ide totiž o veľmi ľahký spôsob ako zvýrazniť chuť a arómu mnohých jedál, najmä polievok či omáčok...

Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

21.01.2018 LIFESTYLE
Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

Obličky plnia v ľudskom tele hneď niekoľko dôležitých funkcií. Pôsobia ako filter krvi, regulujú množstvo vody v organizme a podieľajú sa na udržiavaní homeostázy...

Toto sú najčastejšie signály chorej pečene. Neignoruj ich!

09.02.2018 LIFESTYLE
Toto sú najčastejšie signály chorej pečene. Neignoruj ich!

Pečeň patrí medzi životne dôležité ľudské orgány. Je zodpovedná za odstraňovanie jedovatých látok z tela, metabolizmus dôležitých látok aj zásobovanie živín...

Prečo konzumovať cibuľu? Odteraz sa od nej staneš závislou!

01.02.2018 KRÁSA
Prečo konzumovať cibuľu? Odteraz sa od nej staneš závislou!

Niekto ju dokáže jesť ako jablko, iní ju neznášajú a majú voči nej averziu a nechuť. Odrádzajúca je hlavne jej aróma, pri ktorej nejeden človek už zaplakal...

Ako vyčistiť záchodovú misu? Rýchlo a jednoducho vďaka tomuto!

24.01.2018 LIFESTYLE
Ako vyčistiť záchodovú misu? Rýchlo a jednoducho vďaka tomuto!

Čistenie toalety môže byť ťažké, že? Škvrny, tvrdá voda a baktérie množiace sa rýchlosťou svetla – to sú vecí, ktorých sa zbaviť je fakt zdĺhavé. A dokonca...

Smrdí to chorobou! Ktorý zápach tela signalizuje vážnu chorobu?

10.02.2018 LIFESTYLE
Smrdí to chorobou! Ktorý zápach tela signalizuje vážnu chorobu?

Za normálnych okolností, ak sme zdraví a nekonzumujeme veľa cesnaku či alkoholu, nemáme žiaden zápach. Presnejšie je neutrálny, niekomu môžeme aj voňať ale určite nesmrdíme...

Je pohár vína denne zdravý? Prekvapí ťa, čo na to hovorí veda!

23.01.2018 KRÁSA
Je pohár vína denne zdravý? Prekvapí ťa, čo na to hovorí veda!

Je pohár vína denne zdravý? Nad touto polemikou si lámu hlavu mnohí z nás. Otvoriť fľašu vínka po náročnom dni v práci alebo neotvoriť? Chodí nám to neustále po rozume a my premýšľame...

.

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 1s