TOP bylinky pre znamenie horoskopu STRELEC: Zlepšia metabolizmus a podporia pečeň!

TOP bylinky pre znamenie horoskopu STRELEC: Zlepšia metabolizmus a podporia pečeň!

Znamenie horoskopu STRELEC je neustále pod tlakom. Toto znamenie nedokáže nikdy vypnúť, je to tzv. workoholik, v dôsledku čoho interné prepätie má negatívny vplyv na tráviaci trakt. Negatívne to však pôsobí aj na pečeň či metabolizmus. Preto sa stáva, že niektorí jedinci narodení v tomto znamení sú buď viac pribratí alebo naopak, extrémne chudí. Pod tento fakt sa podpisuje aj stravovanie, ktoré je skôr neuvážené a nezdravé. A, samozrejme, nezdravé stravovanie má negatívny vplyv na celý rad ďalších orgánov v ľudskom tele. Doprajte si teda detox a podporte trávenie prostredníctvom byliniek, ako je podbeľ liečivý, púpava lekárska či repík lekársky.

repík lekársky

Zdroj: Shutterstock®

Repík lekársky – bylina kráľovských liečiteľov

Repík lekársky (Agrimonia eupatoria L.) patrí medzi najstaršie liečivé bylinky, ktoré používali už starí Gréci a Slovania na liečbu zažívacích porúch i na hojenie pokožky. Repík je hojne rozšírený aj u nás, kde ho môžeme zbierať od júla až do konca septembra. Vyznačuje sa žltými kvetmi a vyrastá až do výšky 1 metra. V tomto období sa zbiera predovšetkým kvitnúca vňať, ktorá obsahuje triesloviny, silice, kyselinu kremičitú, horčiny, flavonoidy, vitamín C, ale aj železo a kremík.

Je to trvácna rastlina, ktorá zaujme vzhľadom. Okrem žltých kvetov je pre neho typická stonka pokrytá jemnými chĺpkami a zúbkatými listami, ktoré sú rovnako chlpaté. O repíku sa hovorí, že má príjemnú jablkovú arómu – to či to je aj v skutočnosti tak, sa musíte presvedčiť sami.

Ak by ste ho hľadali v herbároch, tak by ste ho mohli nájsť aj pod pomenovaniami ako je boží bič, starček či konopec. Z latinského agros znamená pole a mone zase bydlisko (Agrimonia), čo značí, kde ho môžete hľadať v najväčšom množstve, teda na poliach. Eupatoria (druhá časť latinského názvu) je pomenovanie repíka podľa kráľa Eupatora, ktorý repík údajne ako prvý použil na liečbu ochorenia pečene.

Účinky repíka lekárskeho

Vďaka bohatému zloženiu má repík aj bohaté účinky a možno ho využiť viacerými spôsobmi. Medzi základné účinky repíka lekárskeho radíme:

 • podporu trávenia i imunitného systému,
 • pomoc pri zlepšení funkcie pečene,
 • má močopudné účinky, vďaka čomu prečisťuje močové cesty i obličky,
 • eliminuje opuchy a bolesti kĺbov,
 • zlepšuje hojenie poranení pokožky,
 • zmierňuje krvácanie (napr. pri krvácaní z nosa),
 • lieči dýchacie problémy a zmierňuje kašeľ,
 • zvyšuje chuť do jedla,
 • pomáha pri hojení pokožky a liečbe kožných ochorení,
 • je vhodný pri problémoch so žlčníkovými a močovými kameňmi.

Zaujme ťa aj: TOP bylinky pre znamenie horoskopu LEV: To pravé pre srdce

repík lekársky tinktúra

Zdroj: Shutterstock®

Repík na kožné ochorenia

Repík patrí medzi obľúbené bylinky, z ktorých sa robia obklady na pokožku alebo tinktúry. Na tinktúru potrebujete len rastlinku a kvalitný alkohol. Tinktúra sa následne mieša v pomere 1:5 a necháva sa lúhovať na tmavom mieste aspoň 2 týždne. Poprípade si môžete hotovú tinktúru kúpiť priamo v lekárni.

Tinktúra je skvelá na hlasivky, ale predovšetkým na ošetrenie pokožky. Mnohí ju odporúčajú aj na akné, avšak pozor, tinktúru nanášajte len na vyrážky a nie na celú pokožku, aby vám ju alkohol nevysušil.

Vo forme obkladu je repík skvelý na boľavé kĺby, popáleniny i zlé hojace sa rany. V tomto prípade stačí zaliať 4 lyžičky sušeného repíka 2 dcl horúcej vody. Nechajte čaj vylúhovať aspoň 20 minút, sceďte ho a namočte doň bavlnenú vreckovku alebo gázu, ktorú priložíte na postihnuté miesto. Po správnosti by sa takýto obklad mal nechať pôsobiť aspoň 30 minút.

Pestovanie repíka lekárskeho a jeho negatívne účinky

Repík rastie predovšetkým na lúkach, pasienkoch i na okraji ciest. Ocení predovšetkým slnečné stanovište, no dariť sa mu bude aj v polotieni. Ak sa rozhodnete pre jeho pestovanie, tak mu doprajte aj hnojenie, no nezabudnite mu vybrať vhodnú pôdu – ocení najmú ľahšiu hlinitú až piesočnatú pôdu.

Repík lekársky patrí k tým bylinkám, pri ktorých neboli zistené žiadne vedľajšie účinky. Dokonca sa odporúča v malom množstve aj pre tehotné ženy. Neodporúča sa však užívať ho v nadmernom množstve, no repíkový čaj si pokojne môžete dopriať raz denne.

Neprehliadni: TOP bylinky pre znamenie horoskopu RAK: Uľavia tvojmu žalúdku


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Mária Reibergerová 21.08.21 12:21

MR
karma
104.00

bylinky používam akékoľvek, hlavne na čaje

 • 1
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 21.08.21 21:46

karma
100.00

Bylinky nemusím. Keď ich aj nazbieram, usuším ,tak ich rozdám

 • 1
Odpovedať

Katarína Kačuriková 31.08.21 08:16

karma
113.00

Tak to je škoda. Minimálne čaje z čerstvých alebo usušených byliniek sú skvelé a chutné.

 • 0
Odpovedať

Patrik Podmanický 22.08.21 16:15

PP
karma
96.00

Súhlasím, repík je naozaj výborná bylinka. Rád pijem bylinkové čaje, ktorým sa tie rôzne ovocné a ochutené nikdy nevyrovnajú. Samozrejme, že nie stále tú istú bylinku, ale ako pri všetkom, treba striedať.

 • 1
Odpovedať

Katarína Kačuriková 31.08.21 08:17

karma
113.00

Ja som tiež milovníčkou bylinkových čajov ;), ovocné mi totižto prídu umelé

 • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 22.08.21 18:34

IM
karma
100.00

Same perfektné bylinky

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 23.08.21 20:13

JK
karma
100.00

Bylinky zberam a suším

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní