Inšpiratívne Slovenky: Leona Sovjaková – Háčkovanie je moja vášeň

háčkované čiavky a klobúky

Háčkovanie patrí medzi tradičné ručné práce, ktoré nikdy nevyjdú z módy. Na Slovensku majú dlhú tradíciu a my sme radi, že vám môžeme predstaviť inšpiratívnu dámu, ktorá háčkovanie hrdo prezentuje svojou jedinečnou tvorbou i dnes. Háčik a klbko priadze sú jej vernými spoločníkmi. Inšpiratívna milovníčka ručných prác Leona Sovjaková tvrdí, že háčkovanie je pre ňu ako terapia. 

 

 

1. Čo bola tvoja prvotná motivácia, ktorá ťa priviedla k háčkovaniu?

Úplne prvý podnet k háčkovaniu bola moja staršia sestra Biba. Chcela som jej na Vianoce dať praktický darček, ktorý by som vyrobila vlastnými rukami. Mama mi ukázala základy háčkovania a neskôr som začala premýšľať o tom, že by som mohla skúsiť vyrobiť zopár súpravičiek a ponúknuť ich kamarátkam. S plnými taškami výrobkov som navštívila kolegyne v práci a na moje veľké prekvapenie som viac ako polovicu predala. Háčkovanie ma veľmi bavilo a zároveň upokojovalo, keďže tvorivú prácu odmalička milujem. Skúšala som nové vzory a rozšírila výrobu aj pre detičky.


Na začiatku som predávala len medzi priateľmi, známymi a rodinou. Vždy som niečo predala a začali pribúdať aj objednávky podľa predstáv zákazníčky. Po ukončení rodičovskej dovolenky som do práce už nenastúpila a ukončila pracovný pomer. Bolo to však vysoké riziko nepravidelného príjmu a neistota. Manžel ma podporil, a tak som sa napriek rizikám rozhodla pre slobodu a prácu, ktorá ma baví a napĺňa. Do dnešného dňa som neoľutovala. Čas si viem pekne rozdeliť a prispôsobiť, môžem sa venovať rodine, dcérkam a záhrade. 

 

Bude vás zaujímať: Je nahý spánok naozaj taký zdravý pre naše telo?

2. Aká je komplexná ponuka tvojich produktov?

Na začiatku som len háčkovala. Neskôr som pridala aj pletenie (štrikovanie). Výrobky mám rozdelené na letný, jarný, jesenný a zimný tovar. K letnému tovaru patria háčkované klobúky pre deti a dámy. K jarnému a jesennému tovaru patria háčkované bavlnené čiapky a baretky pre deti a dospelých. K zimnému tovaru patria pletené i háčkované čiapky rôznych vzorov a typov, šály, nákrčníky, návleky na nohy, trojuholníkové šatky a sem-tam plédy.

 

Bude vás zaujímať: Tetánia: Choroba mladých 21. storočia

3. Ako prebieha proces výroby?

Najprv si objednávam zaujímavé bavlny, vlny a priadze. Musím sa zamerať na všetky farby a melírované vlny, aby bol sortiment výrobkov široký. Už pri pohľade na vlnu v mysli vidím konečný výrobok. Výroba čiapok a šálov je dosť zdĺhavá a samotnej výrobe venujem veľa času. Čím je vlna tenšia, tým je dlhšia dĺžka výroby. Je tam viac menších očiek a háčkovka je tenšia. To isté platí aj pri pletení. Každý výrobok je originál, je jedinečný a čas výroby je rozdielny. Napríklad čas výroby háčkovanej  bavlnenej detskej čiapky asi na 6-ročné dieťa je približne 5 až 6 hodín, dospelácky háčkovaný nákrčník na zimu 5-8 hodín (záleží od hrúbky vlny a použitej háčkovky).

 

Výrobe venujem každý voľný čas. Najlepšie sa mi pracuje vo večerných a nočných hodinách, keď už deti spia. Keďže som výrobca i predajca v jednej osobe, všetko si organizujem sama. Príprava na jarmok, výroba dekoračných aplikácií, prišívanie ozdôb, etikiet a visačiek, objednávanie tovaru, prezentácia výrobkov a samotné fotenie. V tomto roku som si zakúpila kvalitný fotoaparát a fotky si robím a upravujem sama. Ako modelky mi pomáhajú a pózujú moje dcérky. Príprava na väčšie fotenie, zvládnutie a organizovanie detí, výber vhodného oblečenia, vhodného prostredia, úprava fotiek a ich vkladanie na predajný portál Sashe zaberá tiež veľa času. Komunikácia so zákazníkmi je veľmi dôležitá. Snažím sa byť sama sebou, prirodzená a vychádzať v ústrety.

 

Predávanie na jarmokoch má svoje výhody aj nevýhody. Výhodou je, že zákazníčky si môžu výrobok skúsiť, ohmatať. Je to dosť náročná práca a aj tá je zahrnutá do konečnej ceny výrobku. Predaj cez internet je jednoduchší, nevýhodou je, že si výrobok pred zakúpením nemôžu zákazníčky skúsiť. Predajnému portálu však musím venovať tiež veľa času. Vkladať nové výrobky, zostavovať kolekcie a výklady, písať články na prezentáciu vlastných výrobkov. Ak to zanedbám, návštevnosť obchodu i predaj rapídne klesá. No mám len dve ruky, škoda, že moje výrobky sa nedajú vyrábať rýchlejšie. 

 

Odporúčame: Nekompromisný prieskum: Ako vyzerá ideálna ženská postava?

4. Čo by si jednoznačne odporučila našim čitateľkám z tvojej ponuky?

Sú to teplé čiapky na zimu z kvalitnej a krásnej vlny s vysokým obsahom ovčej vlny alebo zo 100 % ovčej vlny. Tento materiál je už na prvý pohľad iný od ostatných syntetických materiálov. Má úžasné termoregulačné vlastnosti a mnoho výhod. Tieto čiapky sú krásne farebné, predĺženého typu, ozdobené veľkou bombuľou z umelej kožušiny. Oživia šatník každej náročnej a uzimenej zákazníčky. Druhé sú detské bavlnené baretky, ozdobené háčkovanou alebo ručne vyrobenou látkovou kvetinkou s korálikmi. Pôsobia romanticky a ležérne a rozžiaria deťom očká.

 

Odporúčame: Celulitída a menštruácia nie sú tabu: Umelkyňa šokuje celý svet!

5. Čo pre teba osobne znamená krása?

Krása je súzvuk vonkajšieho a vnútorného vyžarovania. Môžeme ju vnímať viacerými zmyslami. Napríklad krása môjho výrobku je vonkajšia, ktorú vnímame zrakom a vnútorná, ktorú vkladám do výrobku pri samotnej výrobe. Tú môžeme vnímať srdcom. Ak niečo vyrábam s láskou a radosťou, má výrobok vnútornú krásu a pozitívnu energiu, ktorú môžeme cítiť pri nosení. Tú vám nemôže vložiť žiaden stroj. Preto ručne vyrobené výrobky majú pre mnohých ľudí vyššiu hodnotu a mali by byť drahšie ako podobný alebo manufaktúrne vyrobený výrobok. Krása je pre mňa veľmi dôležitá, no nemala by byť samotným cieľom života, ale výsledok lásky, práce, harmónie a pozitívnej energie. Len vtedy má zmysel a liečivú silu. Príklad si môžeme brať zo samotnej prírody, ktorá bez zásahu človeka je v prirodzenej forme stále krásna. 

 

Bude vás zaujímať: Poradíme, ako v domácnosti využijete netradične fén na vlasy!

6. Aké rady na záver by si dala ženám, ktoré tiež niečo milujú alebo objavujú, ale boja sa prvého kroku svojho sebavyjadrenia?

Milé dámy, ak viete, čo by ste chceli robiť, ale chýba vám odvaha, nebojte sa spraviť prvý krok. Odvážnemu šťastie praje. Rozum nám často nahovára opak ako srdce a strach nás nepustí urobiť prvý krok. Dôležitá je podpora najbližších, manžela, rodičov, priateľov a známych. Nenechajte sa odradiť pesimistickými scenármi, ktoré niektorí ľudia okolo seba radi šíria. Chcú vo vás len prebudiť strach a strach nie je dobrý radca. Hlavne keď nejde o život. Mňa najviac podporil manžel a viac som nepotrebovala.

 

Poznámky ako napríklad „Načo si študovala vysokú školu“ a „Prečo odchádzaš z banky“ som si prestala všímať. A keď som ja spokojná a takto šťastná, šťastná bude aj celá moja rodina, aj keď sme sa niekedy museli uskromniť. Najlepší čas na začiatok je obdobie materskej a rodičovskej dovolenky, kedy mnohé šikovné žienky v sebe objavia dar tvorivosti, nejaký talent pre ručné práce alebo im napadne, v čom by mohli podnikať. Najväčším šťastím v práci je, ak vás práca veľmi baví, napĺňa a dokáže vás uživiť. Ak vaše srdce priťahuje určitý druh práce, alebo máte dávny sen, treba to skúsiť, hoci rozum hovorí veľakrát niečo úplne iné. 

 

Odporúčame: Šikmá veža v Pise: Neuveriteľné, aké fotky s ňou turisti robia!

 

Aj vy ste sa s nami zamilovali do Leoniných výtvorov?

 

Všetky tieto krásne ručne vyrábané čiapočky, baretky, klobúčiky, šály, súpravičky a oveľa viac si môžete zakúpiť u Leony priamo tu: www.sashe.sk/LeonaS

 

FOTOGALÉRIA:Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

15 komentárov

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.13.08.17 15:35 | Milka Damašková | karma: 85
Ach to boli časy, keď sme celá rodina chodili "obštrikovaní" a " obháčkovaní" :) Mama mala zlaté ruky:)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


14.08.17 21:20 | Soňa Kelemenová | karma: 94
rucna praca sa mi vzdy pacila... obdivujem ludi ktori maju trpezlivost... rada si kupujem hackovane veci sko na oblecenie pre seba tak i do bytu... najnovsi moj hackovny kusok je krasna niela hackovana zaclova

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


15.08.17 15:38 | Milka Damašková | karma: 85
Och, veľmi dôležitá oprava: ...mama MÁ zlaté ruky- aj keď dnes háčkuje už len výnimočne :)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


16.08.17 13:36 | Marta Bujdošová | karma: 89
krásne veci, aj ja si co to upletiem a niekedy aj uháčkujem, ale to sa skôr ešte len učím. Na malé deti sa dajú spraviť krásne vecičky.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


24.08.17 23:00 | Jana Komadová | karma: 94
Rada som si prečítala krásné vecičky má šikovné ruky a talent

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


01.09.17 11:45 | Žofia Mažáriová | karma: 72
I ja rada hačkujem - drobnosti pre neter.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


29.09.17 15:43 | Dana Hanusková | karma: neurčená
nádherná inšpirácia, už sú to roky čo som v rukách nedržala ihlice a háčik, ale narodila s mi vnučka tak sa teším ako ju vyparádim

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


29.10.17 00:06 | Zdenka Slahučková | karma: 100
Krásne a veselé :)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


17.12.17 11:34 | Stella Brezinová | karma: neurčená
Určite na to treba veľkú trpezlivosť a lásku. Obdivujem to.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


18.12.17 14:02 | Libuše Šumná | karma: 75
taky jsem pletla svetry, ale tak šikovná jsem nikdy nebyla

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


18.12.17 23:07 | Jana Čipková | karma: neurčená
Keď som mala malú dcéru tak som veľa štrikovala a hačkovala. Vtedy sa nedali dostať pekné vlnené vecičky.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


20.12.17 08:33 | Soňa Krátka | karma: 76
práve včera som doštrikovala pre dcrku pulover - červený

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


06.01.18 22:38 | Jana Čipková | karma: neurčená
Keď dcéra bola malá, tak som vždy večer pri telke štrikovala. Vtedy nebolo dostať pekné oblečenie, tak sme museli štrikovať, keď sme chceli mať malé parádnice. Môj prvý zárobok bol za hačkovanú čiapku 35 korún, vtedy som mala 13 rokov.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


07.01.18 12:27 | Vlasta Mäsiarová | karma: neurčená
Obdivujem, že aj v dnešných časoch sa mladé dievčatá, ženy, púšťajú do ručných prác.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


09.01.18 09:44 | Anna Bútorová | karma: 89
krásne diela... ručná práca si vždy zaslúži ocenenie

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Prečo nikdy neprestať cvičiť? Ak to urobíš, toto sa stane s tvojim telom!

18.02.2018 LIFESTYLE
Prečo nikdy neprestať cvičiť? Ak to urobíš, toto sa stane s tvojim telom!

Stáva sa to aj tým najlepším z nás... Po dlhodobom aktívnom pohybe sa ocitáme v úzkych a jednoducho sa nám prestane chcieť. Beh už zrazu nie je obľúbenou súčasťou dňa a návšteva posilňovne...

Zelený a čierny čaj: Toto sa deje, keď ho piješ vo veľkom množstve!

19.02.2018 LIFESTYLE
Zelený a čierny čaj: Toto sa deje, keď ho piješ vo veľkom množstve!

Všetkého veľa škodí, no otázkou ostáva: čo je veľa a čo je málo? Každý z nás by mal poznať svoju únosnú mieru pri všetkom. To...

Geniálne kuchynské triky: Šetria čas a vyhneš sa neporiadku!

13.02.2018 LIFESTYLE
Geniálne kuchynské triky: Šetria čas a vyhneš sa neporiadku!

Niekedy môže kuchyňa po príprave večere vyzerať skôr ako po boji.   Všade samý riad, špina a neporiadok, ktorého by ste sa najradšej zbavili mihom oka. Máme pre vás naozaj skvelú správu...

Vedľajšie účinky zdravého stravovania. O týchto ti povie málokto!

07.02.2018 LIFESTYLE
Vedľajšie účinky zdravého stravovania. O týchto ti povie málokto!

S príchodom nového roka si dávame množstvo predsavzatí. Mnohí z nás dúfajú, že nový rok bude pre nich v znamení zdravej stravy. Kým január bol len akýmsi skúšobným mesiacom...

Vatové tyčinky do uší: Zabudni na ich používanie! Dôvod ťa zaskočí

21.02.2018 LIFESTYLE
Vatové tyčinky do uší: Zabudni na ich používanie! Dôvod ťa zaskočí

Tak univerzálny pomocník, ako vatové tyčinky, a predsa sú škodlivé! Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo?   Používame ich všetci – muži, ženy, deti. Dokonca ich vieme využívať aj úplne inak...

Ako správne zohriať kura? Takto zostane chrumkavé a šťavnaté!

27.01.2018 LIFESTYLE
Ako správne zohriať kura? Takto zostane chrumkavé a šťavnaté!

Nie je nič lepšie, než čerstvo upečené kurča s chrumkavou kôrkou. Avšak patrí k tým jedlám, ktoré už ťažko zohrejete na ďalší deň tak, aby bolo stále chrumkavé, a hlavne, aby nebolo vyschnuté...

Ako rozpoznať nedostatok železa v krvi? Takéto sú príznaky anémie!

20.02.2018 LIFESTYLE
Ako rozpoznať nedostatok železa v krvi? Takéto sú príznaky anémie!

Okrem toho, že sme krásne, múdre a multifunkčné, sme my ženy dostali do vienka aj niekoľko nevýhod. Nedostatok železa je práve jednou z nich. Prečo je to práve ženská záležitosť...

Mysli na starobu! Toto sú top potraviny pre tvoj mozog

04.02.2018 LIFESTYLE
Mysli na starobu! Toto sú top potraviny pre tvoj mozog

Jeden z najdôležitejších orgánov v ľudskom tele je mozog, ktorý riadi celú činnosť tela. Chcete pohnúť prstami na rukách, zariadi to mozog. Chcete zdvihnúť nohu pri cvičení, mozog je k vaším službám...

Rakovina hrubého čreva: Tieto faktory zvyšujú riziko vzniku ochorenia

28.01.2018 LIFESTYLE
Rakovina hrubého čreva: Tieto faktory zvyšujú riziko vzniku ochorenia

Rakovina hrubého čreva aj rakovina konečníka patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce typy zhubných ochorení, a to najmä vo vyspelých krajinách po celom svete...

Bujónové kocky: Aká je realita - používať ich alebo na ne zabudnúť?

26.01.2018 LIFESTYLE
Bujónové kocky: Aká je realita - používať ich alebo na ne zabudnúť?

Bujónové kocky sú v mnohých kuchyniach často používané. Ide totiž o veľmi ľahký spôsob ako zvýrazniť chuť a arómu mnohých jedál, najmä polievok či omáčok...

Toto sú najčastejšie signály chorej pečene. Neignoruj ich!

09.02.2018 LIFESTYLE
Toto sú najčastejšie signály chorej pečene. Neignoruj ich!

Pečeň patrí medzi životne dôležité ľudské orgány. Je zodpovedná za odstraňovanie jedovatých látok z tela, metabolizmus dôležitých látok aj zásobovanie živín...

Prečo konzumovať cibuľu? Odteraz sa od nej staneš závislou!

01.02.2018 KRÁSA
Prečo konzumovať cibuľu? Odteraz sa od nej staneš závislou!

Niekto ju dokáže jesť ako jablko, iní ju neznášajú a majú voči nej averziu a nechuť. Odrádzajúca je hlavne jej aróma, pri ktorej nejeden človek už zaplakal...

Smrdí to chorobou! Ktorý zápach tela signalizuje vážnu chorobu?

10.02.2018 LIFESTYLE
Smrdí to chorobou! Ktorý zápach tela signalizuje vážnu chorobu?

Za normálnych okolností, ak sme zdraví a nekonzumujeme veľa cesnaku či alkoholu, nemáme žiaden zápach. Presnejšie je neutrálny, niekomu môžeme aj voňať ale určite nesmrdíme...

Trápi ťa upchatá sprchovacia hlavica? Takto ju vzkriesiš!

11.02.2018 LIFESTYLE
Trápi ťa upchatá sprchovacia hlavica? Takto ju vzkriesiš!

Každá žienka domáca určite mala tú česť spoznať sa bližšie s nepriateľom menom vodný kameň. Vzniká na nereze, na umývadle, ale aj v našej sprche, čo nás možno trápi najviac. Gazdinky, nezúfajte...

Kurie oká: S ktorými prírodnými zložkami ich vyliečiš?

30.01.2018 KRÁSA
Kurie oká: S ktorými prírodnými zložkami ich vyliečiš?

Našim chodidlám nevenujeme takú pozornosť, akú by si zaslúžili. Možno je to preto, lebo ich ukrývame v topánkach a ponožkách, z ktorých nám nevykukuje žiaden kúsok chodidla. Avšak...

Odteraz už šupky z jablka nebudeš vyhadzovať! Pozri, čo všetko dokážu

29.01.2018 LIFESTYLE
Odteraz už šupky z jablka nebudeš vyhadzovať! Pozri, čo všetko dokážu

Jablká patria medzi tie druhy ovocia, ktorých sa človek nepreje asi nikdy. Sú chutné, šťavnaté, a navyše sa dajú využívať pri pečení chutných dezertov.   Veľa ľudí neobľubuje šupky z jabĺk...

.

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 1s