Inšpiratívne Slovenky: Leona Sovjaková – Háčkovanie je moja vášeň

háčkované čiavky a klobúky

Háčkovanie patrí medzi tradičné ručné práce, ktoré nikdy nevyjdú z módy. Na Slovensku majú dlhú tradíciu a my sme radi, že vám môžeme predstaviť inšpiratívnu dámu, ktorá háčkovanie hrdo prezentuje svojou jedinečnou tvorbou i dnes. Háčik a klbko priadze sú jej vernými spoločníkmi. Inšpiratívna milovníčka ručných prác Leona Sovjaková tvrdí, že háčkovanie je pre ňu ako terapia. 

 

 

1. Čo bola tvoja prvotná motivácia, ktorá ťa priviedla k háčkovaniu?

Úplne prvý podnet k háčkovaniu bola moja staršia sestra Biba. Chcela som jej na Vianoce dať praktický darček, ktorý by som vyrobila vlastnými rukami. Mama mi ukázala základy háčkovania a neskôr som začala premýšľať o tom, že by som mohla skúsiť vyrobiť zopár súpravičiek a ponúknuť ich kamarátkam. S plnými taškami výrobkov som navštívila kolegyne v práci a na moje veľké prekvapenie som viac ako polovicu predala. Háčkovanie ma veľmi bavilo a zároveň upokojovalo, keďže tvorivú prácu odmalička milujem. Skúšala som nové vzory a rozšírila výrobu aj pre detičky.


Na začiatku som predávala len medzi priateľmi, známymi a rodinou. Vždy som niečo predala a začali pribúdať aj objednávky podľa predstáv zákazníčky. Po ukončení rodičovskej dovolenky som do práce už nenastúpila a ukončila pracovný pomer. Bolo to však vysoké riziko nepravidelného príjmu a neistota. Manžel ma podporil, a tak som sa napriek rizikám rozhodla pre slobodu a prácu, ktorá ma baví a napĺňa. Do dnešného dňa som neoľutovala. Čas si viem pekne rozdeliť a prispôsobiť, môžem sa venovať rodine, dcérkam a záhrade. 

 

Bude vás zaujímať: Je nahý spánok naozaj taký zdravý pre naše telo?

2. Aká je komplexná ponuka tvojich produktov?

Na začiatku som len háčkovala. Neskôr som pridala aj pletenie (štrikovanie). Výrobky mám rozdelené na letný, jarný, jesenný a zimný tovar. K letnému tovaru patria háčkované klobúky pre deti a dámy. K jarnému a jesennému tovaru patria háčkované bavlnené čiapky a baretky pre deti a dospelých. K zimnému tovaru patria pletené i háčkované čiapky rôznych vzorov a typov, šály, nákrčníky, návleky na nohy, trojuholníkové šatky a sem-tam plédy.

 

Bude vás zaujímať: Tetánia: Choroba mladých 21. storočia

3. Ako prebieha proces výroby?

Najprv si objednávam zaujímavé bavlny, vlny a priadze. Musím sa zamerať na všetky farby a melírované vlny, aby bol sortiment výrobkov široký. Už pri pohľade na vlnu v mysli vidím konečný výrobok. Výroba čiapok a šálov je dosť zdĺhavá a samotnej výrobe venujem veľa času. Čím je vlna tenšia, tým je dlhšia dĺžka výroby. Je tam viac menších očiek a háčkovka je tenšia. To isté platí aj pri pletení. Každý výrobok je originál, je jedinečný a čas výroby je rozdielny. Napríklad čas výroby háčkovanej  bavlnenej detskej čiapky asi na 6-ročné dieťa je približne 5 až 6 hodín, dospelácky háčkovaný nákrčník na zimu 5-8 hodín (záleží od hrúbky vlny a použitej háčkovky).

 

Výrobe venujem každý voľný čas. Najlepšie sa mi pracuje vo večerných a nočných hodinách, keď už deti spia. Keďže som výrobca i predajca v jednej osobe, všetko si organizujem sama. Príprava na jarmok, výroba dekoračných aplikácií, prišívanie ozdôb, etikiet a visačiek, objednávanie tovaru, prezentácia výrobkov a samotné fotenie. V tomto roku som si zakúpila kvalitný fotoaparát a fotky si robím a upravujem sama. Ako modelky mi pomáhajú a pózujú moje dcérky. Príprava na väčšie fotenie, zvládnutie a organizovanie detí, výber vhodného oblečenia, vhodného prostredia, úprava fotiek a ich vkladanie na predajný portál Sashe zaberá tiež veľa času. Komunikácia so zákazníkmi je veľmi dôležitá. Snažím sa byť sama sebou, prirodzená a vychádzať v ústrety.

 

Predávanie na jarmokoch má svoje výhody aj nevýhody. Výhodou je, že zákazníčky si môžu výrobok skúsiť, ohmatať. Je to dosť náročná práca a aj tá je zahrnutá do konečnej ceny výrobku. Predaj cez internet je jednoduchší, nevýhodou je, že si výrobok pred zakúpením nemôžu zákazníčky skúsiť. Predajnému portálu však musím venovať tiež veľa času. Vkladať nové výrobky, zostavovať kolekcie a výklady, písať články na prezentáciu vlastných výrobkov. Ak to zanedbám, návštevnosť obchodu i predaj rapídne klesá. No mám len dve ruky, škoda, že moje výrobky sa nedajú vyrábať rýchlejšie. 

 

Odporúčame: Nekompromisný prieskum: Ako vyzerá ideálna ženská postava?

4. Čo by si jednoznačne odporučila našim čitateľkám z tvojej ponuky?

Sú to teplé čiapky na zimu z kvalitnej a krásnej vlny s vysokým obsahom ovčej vlny alebo zo 100 % ovčej vlny. Tento materiál je už na prvý pohľad iný od ostatných syntetických materiálov. Má úžasné termoregulačné vlastnosti a mnoho výhod. Tieto čiapky sú krásne farebné, predĺženého typu, ozdobené veľkou bombuľou z umelej kožušiny. Oživia šatník každej náročnej a uzimenej zákazníčky. Druhé sú detské bavlnené baretky, ozdobené háčkovanou alebo ručne vyrobenou látkovou kvetinkou s korálikmi. Pôsobia romanticky a ležérne a rozžiaria deťom očká.

 

Odporúčame: Celulitída a menštruácia nie sú tabu: Umelkyňa šokuje celý svet!

5. Čo pre teba osobne znamená krása?

Krása je súzvuk vonkajšieho a vnútorného vyžarovania. Môžeme ju vnímať viacerými zmyslami. Napríklad krása môjho výrobku je vonkajšia, ktorú vnímame zrakom a vnútorná, ktorú vkladám do výrobku pri samotnej výrobe. Tú môžeme vnímať srdcom. Ak niečo vyrábam s láskou a radosťou, má výrobok vnútornú krásu a pozitívnu energiu, ktorú môžeme cítiť pri nosení. Tú vám nemôže vložiť žiaden stroj. Preto ručne vyrobené výrobky majú pre mnohých ľudí vyššiu hodnotu a mali by byť drahšie ako podobný alebo manufaktúrne vyrobený výrobok. Krása je pre mňa veľmi dôležitá, no nemala by byť samotným cieľom života, ale výsledok lásky, práce, harmónie a pozitívnej energie. Len vtedy má zmysel a liečivú silu. Príklad si môžeme brať zo samotnej prírody, ktorá bez zásahu človeka je v prirodzenej forme stále krásna. 

 

Bude vás zaujímať: Poradíme, ako v domácnosti využijete netradične fén na vlasy!

6. Aké rady na záver by si dala ženám, ktoré tiež niečo milujú alebo objavujú, ale boja sa prvého kroku svojho sebavyjadrenia?

Milé dámy, ak viete, čo by ste chceli robiť, ale chýba vám odvaha, nebojte sa spraviť prvý krok. Odvážnemu šťastie praje. Rozum nám často nahovára opak ako srdce a strach nás nepustí urobiť prvý krok. Dôležitá je podpora najbližších, manžela, rodičov, priateľov a známych. Nenechajte sa odradiť pesimistickými scenármi, ktoré niektorí ľudia okolo seba radi šíria. Chcú vo vás len prebudiť strach a strach nie je dobrý radca. Hlavne keď nejde o život. Mňa najviac podporil manžel a viac som nepotrebovala.

 

Poznámky ako napríklad „Načo si študovala vysokú školu“ a „Prečo odchádzaš z banky“ som si prestala všímať. A keď som ja spokojná a takto šťastná, šťastná bude aj celá moja rodina, aj keď sme sa niekedy museli uskromniť. Najlepší čas na začiatok je obdobie materskej a rodičovskej dovolenky, kedy mnohé šikovné žienky v sebe objavia dar tvorivosti, nejaký talent pre ručné práce alebo im napadne, v čom by mohli podnikať. Najväčším šťastím v práci je, ak vás práca veľmi baví, napĺňa a dokáže vás uživiť. Ak vaše srdce priťahuje určitý druh práce, alebo máte dávny sen, treba to skúsiť, hoci rozum hovorí veľakrát niečo úplne iné. 

 

Odporúčame: Šikmá veža v Pise: Neuveriteľné, aké fotky s ňou turisti robia!

 

Aj vy ste sa s nami zamilovali do Leoniných výtvorov?

 

Všetky tieto krásne ručne vyrábané čiapočky, baretky, klobúčiky, šály, súpravičky a oveľa viac si môžete zakúpiť u Leony priamo tu: www.sashe.sk/LeonaS

 

FOTOGALÉRIA:Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

8 komentárov

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.13.08.17 15:35 | Milka Damašková | karma: 84
Ach to boli časy, keď sme celá rodina chodili "obštrikovaní" a " obháčkovaní" :) Mama mala zlaté ruky:)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


14.08.17 21:20 | Soňa Kelemenová | karma: 88
rucna praca sa mi vzdy pacila... obdivujem ludi ktori maju trpezlivost... rada si kupujem hackovane veci sko na oblecenie pre seba tak i do bytu... najnovsi moj hackovny kusok je krasna niela hackovana zaclova

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


15.08.17 15:38 | Milka Damašková | karma: 84
Och, veľmi dôležitá oprava: ...mama MÁ zlaté ruky- aj keď dnes háčkuje už len výnimočne :)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


16.08.17 13:36 | Marta Bujdošová | karma: 88
krásne veci, aj ja si co to upletiem a niekedy aj uháčkujem, ale to sa skôr ešte len učím. Na malé deti sa dajú spraviť krásne vecičky.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


24.08.17 23:00 | Jana Komadová | karma: 112
Rada som si prečítala krásné vecičky má šikovné ruky a talent

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


01.09.17 11:45 | Žofia Mažáriová | karma: 76
I ja rada hačkujem - drobnosti pre neter.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


29.09.17 15:43 | Dana Hanusková | karma: neurčená
nádherná inšpirácia, už sú to roky čo som v rukách nedržala ihlice a háčik, ale narodila s mi vnučka tak sa teším ako ju vyparádim

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


29.10.17 00:06 | Zdenka Slahučková | karma: 100
Krásne a veselé :)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Kde sú stratené ponožky z práčky? Záhada vyriešená!

28.10.2017 LIFESTYLE
Kde sú stratené ponožky z práčky? Záhada vyriešená!

Prichádza moment prania a vy sa už začínate modliť. Modlíte sa za to, aby ste ponožky vybrali z práčky v rovnakom počte, ako ste ich tam vložili.   Samozrejme záhada z názvom stratené ponožky z práč...

Čo by sme nemali jesť na raňajky? Veci, ktorými si nevedome škodíme

07.11.2017 LIFESTYLE
Čo by sme nemali jesť na raňajky? Veci, ktorými si nevedome škodíme

Je vo všobecnosti známe že raňajky sú najdôležitejšou časťou dňa. Mali by sme si na ne vyhradiť čas a urobiť si z nich akýsi rituál – neponáhľať sa a vychutnať si ich, čo je však častokrát nemožné...

Škodlivosť plastov: Toto ťa určite prekvapí!

04.11.2017 LIFESTYLE
Škodlivosť plastov: Toto ťa určite prekvapí!

To, že cigarety škodia zdraviu, vie každá z nás. Množstvo jedov, ktoré si fajčiari doprajú každé ráno ku kávičke, sa však môže vyrovnať tým, ktoré denne prijíma aj nefajčiar...

Ako využiť mrazničku v domácnosti? Toto ťa šokuje!

13.11.2017 LIFESTYLE
Ako využiť mrazničku v domácnosti? Toto ťa šokuje!

Všetci dobre vieme, načo slúži mraznička v domácnosti. Už v detstve sme sa učili, že slúži na uchovávanie potravín, pri ktorých chceme, predĺžiť ich dobu životnosti...

Máš doma starý chlieb? Vyskúšaj 7 výborných receptov, ako ho využiť!

12.11.2017 LIFESTYLE
Máš doma starý chlieb? Vyskúšaj 7 výborných receptov, ako ho využiť!

Už naše staré mamy nás učili, že chlieb sa nemá vyhadzovať. Prečo aj, keď sa dá ešte nejako využiť a ušetriť tak pár eur.    Ak starý chlieb nechcete vyhodiť, ale neviete čo s ním...

Lipómy, akné, mílie: Tieto videá sledujú tisícky ľudí! Ale, prečo?

08.11.2017 KRÁSA
Lipómy, akné, mílie: Tieto videá sledujú tisícky ľudí! Ale, prečo?

O Dr. Sandre Lee, nazývanej aj ako Dr. Pimple Popper, ste si už u nás na KAMzaKRÁSOU.sk mohli čo-to prečítať. Stala sa hviezdou internetu, vďaka jej - možno pre niekoho nechutnučkým, videám...

Poruchy štítnej žľazy: Poznáš týchto 7 najčastejších prejavov?

27.10.2017 LIFESTYLE
Poruchy štítnej žľazy: Poznáš týchto 7 najčastejších prejavov?

I tak malý orgán, akým je štítna žľaza, dokáže narobiť veľké problémy. Stačí, ak nefunguje presne tak ako má a na našom tele sa to prejaví najrozličnejšími spôsobmi...

Aké liečivé účinky má mrkvová šťava? Budeš prekvapená!

10.11.2017 LIFESTYLE
Aké liečivé účinky má mrkvová šťava? Budeš prekvapená!

Mrkva je veľmi zdravá zelenina plná vitamínov a minerálov. Veľa ľudí ju má zaradenú do kategórie polievkovej zeleniny a čerstvú ju konzumuje málokto...

Je instantná káva tvojím denným spoločníkom? Rozlúč sa s ňou!

03.11.2017 LIFESTYLE
Je instantná káva tvojím denným spoločníkom? Rozlúč sa s ňou!

História instantnej kávy sa začala písať v roku 1901, keď japonský vedec Satori Kato predstavil svetu kávový prášok. Keďže nemal podnikavého ducha, nepodarilo sa mu na nej zarobiť...

Námraza v chladničke: S týmto trikom ju odstrániš raz a navždy!

06.11.2017 LIFESTYLE
Námraza v chladničke: S týmto trikom ju odstrániš raz a navždy!

Každá chladnička v domácnosti funguje 24 hodín denne, 7 dní v týždni, 365 dní v roku. Občas pri nej mávame pocit, že je to čarovná skrinka, ktorá sa častým otváraním sama záhadne naplní...

Ako správne skladovať vajíčka? Toto si určite nevedela!

29.10.2017 LIFESTYLE
Ako správne skladovať vajíčka? Toto si určite nevedela!

Chcete, aby vaše potraviny vydržali dlhšie čerstvé? Naučte sa spôsoby, ako ich správne skladovať.    Rôzne druhy potravín sa musia rôzne skladovať. Dnes sa zameriame na vajíčka.   Viete ako ich s...

Kto povedal, že bravčová masť je nezdravá? Fakty, ktoré ťa dostanú!

15.11.2017 LIFESTYLE
Kto povedal, že bravčová masť je nezdravá? Fakty, ktoré ťa dostanú!

Záujemcov o zdravý životný štýl neustále pribúda. Veľa z nás sleduje, čo je a čo nie je vhodné jesť. Sústreďujeme sa na zadné strany obalov, ktoré nám majú jasne povedať, čo je „zdravé"...

Najtoxickejšie potraviny: Ktoré medzi ne patria? Ostaneš prekvapená!

21.11.2017 LIFESTYLE
Najtoxickejšie potraviny: Ktoré medzi ne patria? Ostaneš prekvapená!

Naše telo každý deň absorbuje tisíce toxínov, ktoré sa nachádzajú v bežných potravinách. Dokonca vás prekvapí, že najviac toxínov sa nachádza v potravinách, ktoré konzumujeme každý deň...

Pleseň na stene: Nevieš si s ňou poradiť? Tak objav toto prírodné riešenie!

31.10.2017 LIFESTYLE
Pleseň na stene: Nevieš si s ňou poradiť? Tak objav toto prírodné riešenie!

Domov má byť naším útulným miestečkom, v ktorom sa cítime príjemne. Avšak niekedy sme jeho otrokom. Zabúdame na to, že byt/dom má slúžiť nám, a nie my jemu...

Život s dieťaťom: Pohroma alebo úžasná idylka? Toto ťa rozhodne pobaví!

20.11.2017 LIFESTYLE
Život s dieťaťom: Pohroma alebo úžasná idylka? Toto ťa rozhodne pobaví!

Po príchode nového človiečika na svet každú matku zaplavia pocity radosti, eufórie. Na druhej strane ju tiež zaplavia pocity vyčerpanosti a strachu...

Horoskop na november: Vieš, ktoré znamenie stretne osudovú lásku?

01.11.2017 HOROSKOPY
Horoskop na november: Vieš, ktoré znamenie stretne osudovú lásku?

Horoskop na november 2017  sa sústreďuje najmä na kompenzáciu únavy s radostnými udalosťami. Tak budeme schopní dobiť si stratenú energiu. A aj keď je rok 2017 skoro na konci...

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 0s