Ako vyliečiť bolestivé akné na chrbte? Stačí niekoľko malých zmien

Ako vyliečiť bolestivé akné na chrbte? Stačí niekoľko malých zmien

S akné dennodenne bojujú milióny ľudí každého veku, teda netrápi len mladých v dospievajúcom veku, ako by si niekto mohol myslieť. Štatistiky hovoria, že veľká väčšina prípadov s akné sú ženy a najčastejším miestom výskytu vyrážok a iných prejavov akné je tvár. Dermatológovia však zároveň tvrdia, že ľudia, ktorí majú alebo mali akné na tvári, sú náchylní aj na bolestivé a nepríjemné akné na chrbte. A pritom niekedy stačí veľmi málo a akné na chrbte môže byť minulosťou aj pre vás.

Na vine môže byť genetika

Ako vôbec také akné vzniká? Akné je výsledkom upchatých pórov, v ktorých sa hromadia odumreté bunky, nadbytočný maz a baktérie. Vtedy sa vytvorí zápal a my vidíme na pokožke vyrážku s bielou či čiernou hlavičkou. Keď už vieme, ako sa akné tvorí, povieme si aj čo-to o tom, prečo vlastne vzniká. V niektorých prípadoch za všetko môže genetika, teda akné môže byť rodinnou záležitosťou. Vznikať však môže aj zo stresu alebo z potu uväzneného pod tesným oblečením.

Keď akné na chrbte trápi tínedžerov, je to zväčša kvôli hormonálnym zmenám, ktoré sa odohrávajú v ich organizme v súvislosti s dospievaním. Existujú však ak prípady, kedy akné spôsobujú lieky, najmä antidepresíva. Podľa mnohých štúdií môže k zhoršeniu akné prispieť aj zlý jedálniček, ktorý obsahuje priveľa rafinovaného cukru a nezdravých sacharidov.

Inšpiruj sa: Dermatológovia prezdradili tipy, ako sa zbaviť mastných vlasov

ako vyliečiť akné

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa poraziť akné na chrbte?

Pred tým, než so svojím akné navštívite dermatológa, skúste nejaký čas praktizovať zopár zmien, vďaka ktorým možno vyriešite svoj problém sami, bez potreby užívania liekov či špeciálnych krémov.

  1. Po cvičení sa vždy osprchujte. A hneď! Hygienu po športovej aktivite, pri ktorej sa potíte, neodkladajte. Práve pot v póroch spôsobuje vznik akné. Nezabúdajte ani na pravidelné pranie vašich športových vecí.
  2. Noste voľnejšie oblečenie. Také, ktoré príliš neprilieha na chrbte. To platí najmä pre teplé letné mesiace a tiež športové oblečenie, ktoré má tendenciu vtierať pot do pórov a zapaľovať ich.
  3. Dlhé vlasy sú nepriateľ. Ak máte dlhé vlasy siahajúce až po chrbát, noste ich v cope, a to aspoň dovtedy, kým sa vám akné nepolepší. Dajte si pozor aj pri umývaní vlasov. Šampóny a kondicionéry majú mnoho prísad, ktoré sú blahodarné pre zdravie vlasov, no môžu silno upchávať póry.
  4. Pílingujte. Chrbát s akné potrebuje dôkladnú starostlivosť a najmä pravidelný píling, ktorý sa postará o odstránenie odumretých buniek a nečistôt z pórov pokožky. K pílingu však pristupujte rozumne – maximálne dvakrát týždenne a zvoľte skôr píling s jemnejšími čiastočkami, aby nedošlo k podráždeniu kože.
  5. Na kozmetike záleží. Všetko, čo si aplikujete na chrbát, musí prejsť prísnou kontrolou zloženia. Nemali by ste si naň dávať produkty s olejovými prísadami, takže žiadne olejové „opaľováky“ vám nehrozia. Či hovoríme o telovom alebo opaľovacom kréme, voľte tie s ľahšou konzistenciou a skôr na vodovej báze, ktoré nedráždia, ale upokojujú.
píling na akné

Zdroj: Shutterstock®

Správna životospráva

Akné na chrbte je síce nepríjemné, no vo väčšine prípadov ide o riešiteľný kožný problém. Často zaberá zavedenie horeuvedených zmien v živote, no niekedy koži vadí aj zlá životospráva. Dermatológovia odporúčajú z jedálnička vysadiť čo najviac jedál s vysokým glykemickým indexom, ako sú sladené nápoje, sladkosti, biele pečivo, cestoviny aj ryža. Váš jedálny lístok pre zlepšenie akné na chrbte by mal naopak obsahovať viac chudého mäsa, bielkovín, ovocia a celozrnných potravín.

Ak problémy s akné chrbta neustávajú ani po dlhšej dobe vykonávania týchto zmien, môže ísť o problém, ktorý musí riešiť lekár. Navštívte preto dermatológa, ktorý vám nasadí vhodnú liečbu šitú na mieru práve vám. U žien s hormonálnymi výkyvmi nie je výnimkou ani využitie hormonálnej antikoncepcie, často sa na akné chrbta špecializujú aj kozmetické salóny.

Pozri aj: Čo spôsobuje akné v dospelosti? Neuveríš! Môžu za to aj veci, ktoré používaš


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Soňa Krátka 02.04.19 08:05

SK
karma
113.00

niečo na tom bude

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 12.04.19 11:13

karma
127.00

Užitočné rady, hlavne na píling netreba zabudnúť.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní