Poznáš koloidné striebro? Pomôže ti s týmito zdravotnými ťažkosťami!

Poznáš koloidné striebro? Pomôže ti s týmito zdravotnými ťažkosťami!

  • Zdieľaj:
 • 8

Striebro označuje väčšina ľudí za drahý kov, z ktorého sa vyrábajú napríklad šperky. Známe sú i strieborné príbory, či dokonca strieborné guľky, ktorými v hororových príbehoch lovci chytajú vlkolakov.

Vedeli ste však o tom, že striebro sa dá využiť aj na liečebné účely? Ide o takzvané koloidné striebro, ktoré má miesto v alternatívnej medicíne. Poznali ho už starí Rimania a v súčasnosti jeho silu objavuje čoraz viac ľudí. Zistite, čo všetko koloidné striebro dokáže!

Čo je koloidné striebro?

Koloidné striebro je striebro, ktorého molekuly sú rozptýlené v čistej vode. Tieto molekuly musia mať pre požadovaný liečebný účinok správnu veľkosť. Zvyčajne ide o veľkosť približne 1 až 15 nanometrov, najčastejšie sa používajú molekuly o veľkosti 5 nm. Iba pri takýchto rozmeroch dokážu prenikať do živých buniek i do vnútra patogénov, a tak podporovať liečebný proces na bunkovej úrovni. Koloidné striebro sa obvykle vyrába elektrolýzou. Pri tomto procese sa na dva strieborné pláty ponorené do vody pripája elektrické napätie. Prúd následne z plátov uvoľňuje do vody častice striebra.

Koloidné striebro malo svoje uplatnenie už v histórii. Na liečebné účely ho používali hlavne starí Rimania, no zmienky o ňom sa našli aj na území Indie. V súčasnosti sa dá zakúpiť v niektorých lekárňach či na internete. Koloidné striebro sa predáva v tmavých sklených nádobách, v ktorých je ho aj potrebné uschovávať. Taktiež by tento roztok nemal byť vystavený silnému magnetickému alebo elektromagnetickému poľu. Čiastočky striebra by sa totiž mohli spojiť do zhlukov, čím by sa znížila až odstránila účinnosť roztoku.

Odporúčame: Paradajkový peeling na oživenie pleti! To musíš skúsiť!

liečba akné koloidným striebrom

Zdroj: Shutterstock®

Výborné je na povrchovú liečbu

Alternatívna medicína považuje koloidné striebro za jednu z najlepších antibakteriálnych a antibiotických látok. Okrem toho roztok pôsobí antivírusovo i antimykoticky a účinkuje aj proti kvasinkám. Koloidné striebro má dobré výsledky hlavne pri povrchovej liečbe rôznych kožných ťažkostí. Často sa používa na liečbu aknóznej pleti, zlepšuje stav vyrážok a začervenanej a podráždenej pokožky. Roztok je vhodný pre ľudí, ktorých trápi ekzém, psoriáza, herpes či bradavice.

Pri popáleninách, ranách a škrabancoch vyskúšajte nastriekať koloidné striebro na postihnuté miesto pomocou rozprašovača. Roztok taktiež urýchľuje liečbu gynekologických kvasinkových infekcií a plesňových ochorení. Účinne potláča rôzne zápaly a infekcie. Pri infekciách uší alebo očí stačí použiť zopár kvapiek roztoku denne. Koloidné striebro pomáha pri zápaloch ďasien, kožných vredoch, hemoroidoch a lieči tiež opary i afty.  

liečba zápalu hrdla koloidným striebrom

Zdroj: Shutterstock®

Koloidné striebro na vnútorné používanie?

Otázka vnútorného užívania koloidného striebra je trochu rozporuplná. Európska únia tento spôsob používania zakázala, respektíve nie je oficiálne schválený. Koloidné striebro totiž nepatrí medzi povolenú formu minerálnej látky vo výživových doplnkoch a iných prípravkoch. To je dôvod, prečo na zakúpenom produkte nájdete iba pokyny na povrchovú aplikáciu a nie informácie o dávkovaní.

Mnoho ľudí však striebro v koloidnej forme vnútorne užíva a nedá naň dopustiť. Pri tomto spôsobe používania spomínaného roztoku musíte dávať pozor na jeho koncentráciu. Tú nájdete uvedenú na samotnom produkte. Vnútorne sa odporúča používať roztok s koncentráciou maximálne do 50 ppm, čo predstavuje 50 častíc striebra na milión molekúl vody. Pri vonkajšej liečbe môžu byť použité i koncentrovanejšie roztoky.

Koloidné striebro je pri vnútornom podaní účinné pri angíne, chrípke, infekciách horných dýchacích ciest i zápaloch mandlí. Taktiež pomáha pri salmonelóze, stafylokokových ochoreniach, streptokokoch, zápaloch močového mechúra, paradentóze a problémoch s prostatou. Koloidné striebro je možné niekoľkokrát denne kloktať, čo má pozitívny vplyv na liečbu bolesti hrdla a rôznych zápalov. Pri ostatných ochoreniach sa vo všeobecnosti odporúča užívať 1 čajovú lyžičku roztoku jeden až trikrát denne. Maximálna doba vnútorného užívania je jeden mesiac.

rada lekára

Zdroj: Shutterstock®

Na toto si treba dať pozor!

Pred začatím používania koloidného striebra by ste mali poznať ešte zopár informácií. V dôsledku dlhodobého a nadmerného užívania striebra môže vzniknúť choroba zvaná argýria. Ide o veľmi zriedkavé a málo zdokumentované ochorenie. Prejavuje sa sivomodrým sfarbením pokožky, očí, nechtov, ďasien, a dokonca vnútorných orgánov. Toto ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku predávkovania sa striebrom, poznali v miernej forme i stredovekí šľachtici. Tí mali totiž v obľube strieborné príbory, poháre či nádoby.

Pri vnútornom užívaní koloidného striebra treba mať na pamäti aj to, že okrem ničenia škodlivých baktérií sa telo môže zbavovať aj tých dobrých baktérií. Roztok totiž v tráviacom systéme pôsobí podobne ako antibiotikum, čiže odstraňuje napríklad i symbiotické laktobacily. Preto je potrebné dobré baktérie dopĺňať mliečnymi výrobkami či probiotikami. Ešte než sa rozhodnete koloidné striebro používať, určite nie je na škodu poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom. Tí vám môžu pomôcť i so stanovením presného použitia.

Pozri aj: Túžiš po zmene? Jesenné trendy farby na vlasy ťa inšpirujú!


  • Zdieľaj:
 • 8
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Katarína Kusá 20.09.17 14:36

KK
karma
89.00

zle sa mi hojila jazva po operácii a chirurg mi dával nejaký prípravok so striebrom

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 21.09.17 06:50

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok, rada vyskúšam!

 • 0
Odpovedať

Koloidsilverco Rado 07.10.20 19:44

KR
karma
-1.00

V ponuke máme koloidné striebro Nanomedix 10 a 20ppm, vyrobené z 99.999% čistého striebra. Bližšie info na

 • 1
Odpovedať

Lenka Piovarčiová 24.09.17 15:05

LP
karma
80.00

velmi zaujimavy clanok

 • 0
Odpovedať

Daniela Šurláková 24.09.17 20:59

karma
97.00

Koloidné striebro používam a tiež nedám na neho dopustiť.Som vďačná za tento článok obohatila som si ešte ďalšie informácie jeho využitia.

 • 2
Odpovedať

Mária Zámečníková 24.09.17 23:19

MZ
karma
-1.00

Super článok! :) O tomto koloidnom striebre som začula, ale nevedela som také podrobnosti :)

 • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 28.09.17 14:26

karma
109.00

Koloidné striebro mi pomohlo trvalo znížiť ASLO v krvi. Nasadila som ho aj malému, keď mal stafylokoka v nose. Veľmi dobrú skúsenosť mám aj s gélom Argentum(afty, mykóza, svrbenie pokožky).

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 14.12.17 10:23

SK
karma
113.00

počula som, nemala som

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Džínsová košeľa na 4 spôsoby: Takto ju nos a kombinuj aj počas jesene
Módne inšpirácie

Džínsová košeľa na 4 spôsoby: Takto ju nos a kombinuj aj počas jesene

 • 1
 • 16.09.2022
Top 25 najlepšie oblečených celebrít roku 2022. Koho tipuješ ty?
Módne outfity

Top 25 najlepšie oblečených celebrít roku 2022. Koho tipuješ ty?

 • 3
 • 17.08.2022
Jesenný šatník: Ktoré farby by v ňom mali dominovať práve v tomto ročnom období?
Módne inšpirácie

Jesenný šatník: Ktoré farby by v ňom mali dominovať práve v tomto ročnom období?

 • 8
 • 05.10.2022