Je bakuchiol lepší ako retinol? Aké sú jeho účinky?

Je bakuchiol lepší ako retinol? Aké sú jeho účinky?

  • Zdieľaj:
 • 4

V kvalitnej pleťovej kozmetike nájdeme rôznorodé aktívne a účinné látky, ktoré nám napomáhajú starať sa o pokožku tváre, krku a dekoltu. Mnohé z nich sú skvelým pomocníkom v boji proti najrozličnejším problémom s pleťou. K takýmto aktívnym látkam patrí napríklad i známa kyselina hyalurónová, ktorá pleti dopraje potrebnú hydratáciu. Spomenúť tiež môžeme kyselinu salicylovú, ktorá je častou zložkou v produktoch určených na boj s akné.

V súčasnosti patrí k najobľúbenejším zložkám v kozmetike aj retinol, ktorý okrem iného bojuje aj proti akné, aj proti vráskam. Do popredia sa však dostáva takzvaný bakuchiol, ktorý je často označovaný za prírodnú náhradu retinolu. Čo by ste o tejto látke mali vedieť?

Čo je bakuchiol?

Bakuchiol je pre svoje účinky často prirovnávaný k známemu retinolu. Kým však retinol patrí medzi diterpény a predstavuje derivát vitamínu A, bakuchiol je látka patriaca medzi takzvané meroterpény, čo sú zlúčeniny s čiastočnou terpenoidnou štruktúrou. Bakuchiol bol prvýkrát izolovaný v 80. rokoch 20. storočia zo semien a listov indickej rastliny s latinským názvom Psoralea corylifolia, ktorá je známa aj pod pomenovaním Babchi. Táto bylina je pre svoje vlastnosti a liečivé účinky tradičnou súčasťou ajurvédskej a čínskej medicíny. 

Pozri aj: Pomoc z Ázie pri rôznych problémoch s pleťou: Vieš, čo je cica krém?

Psoralea Corylifolia

Zdroj: Shutterstock®

Aké účinky sú bakuchiolu pripisované?

Bakuchiol má rôznorodé priaznivé účinky na ľudskú kožu, respektíve pleť. V prvom rade ho radíme medzi veľmi silné antioxidanty, čo znamená, že napomáha bunky pokožky chrániť pred vplyvom voľných radikálov a oxidačným stresom. Tým napomáha udržiavať ich vitalitu a pleť chráni pred predčasným starnutím. Bakuchiol okrem toho, podobne ako retinol, napomáha podporovať tvorbu nového kolagénu v pleti, čím je vítaným pomocníkom v boji proti viditeľným prejavom starnutia pleti, napríklad vráskam.

Dostatočná úroveň kolagénu v pleti je dôležitá pre jej pevnosť a mladší vzhľad. Táto látka rovnako prispieva k správnej regulácii a udržiavaniu vody v pleti, vďaka čomu môže byť stále optimálne hydratovaná. Medzi jeho hlavné účinky patrí:

 • viditeľná redukcia hĺbky vrások,
 • eliminácia jemných liniek a vrások,
 • zjemnenie pokožky, podpora jej pevnosti a elasticity,
 • zníženie hyperpigmentácií (napríklad pigmentových škvŕn),
 • zjednotenie tónu pleti,
 • antibakteriálne, hojivé a regeneračné pôsobenie,
 • redukcia zápalových procesov v pleti,
 • upokojujúci účinok (vhodný aj pre citlivú pleť).

Bakuchiol ako pomocník pri akné

Okrem vyššie spomínaných účinkov má bakuchiol ešte jednu vítanú vlastnosť. Ide totiž rovnako o skvelého pomocníka pri starostlivosti o aknóznu a problematickú pleť náchylnú na rozvoj vyrážok. Ako sme spomenuli vyššie, táto látka má antibakteriálne účinky. Pomáha tak eliminovať baktérie, čím tiež prispieva k zníženiu rizika rozvoja zápalových procesov v pleti. Okrem toho tiež znižuje produkciu enzýmov, ktoré môžu mať vplyv na nadmernú tvorbu mazu na pleti. 

Bakuchiol vo všeobecnosti napomáha znižovať výskyt akné a vyrážok, zlepšuje tiež hojenie pleti. Jeho účinok v tomto smere sa dokonca zdá byť väčší ako účinok spomínanej kyseliny salicylovej. Na ošetrenie aknóznej a problematickej pleti však skvelo funguje i kombinácia týchto látok. 

Odporúčame: Typy akné: Ako rozlíšiť akné u dospelých, detí, podľa príčiny či prejavov?

produkty s bakuchiolom

Zdroj: Shutterstock®

Bakuchiol vs. retinol

Účinky bakuchiolu a retinolu sú veľmi podobné, preto sú tieto dve látky často označované za akýchsi blízkych príbuzných. I keď bakuchiol možno pre jeho účinok považovať za náhradu alebo alternatívu retinolu, je potrebné myslieť na to, že ide o dve rozličné látky, ktoré majú inú chemickú štruktúru. Bakuchiol je ako náhrada retinolu často odporúčaný hlavne z toho dôvodu, že je k pleti jemnejší. 

Retinol totiž môže mať najmä v začiatkoch používania rôzne nežiaduce účinky na pleť, ako je začervenanie, šúpanie, suchosť či podráždenie. Prípravky s jeho obsahom sa navyše odporúča používať večer, inak hrozí zvýšená fotosenzitivita pleti. Ich používanie sa naopak neodporúča počas tehotenstva. Pri používaní produktov s bakuchiolom naopak neboli pozorované žiadne nežiaduce účinky, preto sú vhodné aj pre citlivé typy pleti.

Hoci je bakuchiol jemnejší, neznamená to, že je málo účinný. Súčasné výskumy napríklad ukazujú, že bakuchiol v súvislosti s podporou tvorby nového kolagénu poskytuje porovnateľný účinok s účinkom retinolu. Na drastickejšie a viditeľnejšie účinky bakuchiolu je však na druhú stranu potrebné chvíľu počkať, neobjavia sa zo dňa na deň. Približne od 12. týždňa možno pozorovať viditeľné zlepšenie pleti. Pri jeho používaní je dôležitá trpezlivosť i dôslednosť pri pravidelnej aplikácii.  

Pre koho sú produkty s bakuchiolom vhodné?

Bakuchiol dnes možno nájsť v mnohých produktoch pleťovej kozmetiky, napríklad v sérach alebo krémoch, a to spravidla v maximálnom množstve 1%. Na rozdiel od prípravkov s retinolom je kozmetika s bakuchiolom vhodná prakticky pre všetky typy pleti. Je vhodnou voľbou na starostlivosť o mastnú, zmiešanú, ale aj suchú a veľmi citlivú pleť. Tieto produkty sú bezpečné aj pre tehotné a dojčiace ženy a spravidla je ich možné používať nielen večer, ale aj ráno, keďže bakuchiol nespôsobuje fotosenzitivitu pleti. 

Bakuchiol možno voliť ako prírodnú šetrnú alternatívu k retinolu v prípade, že vaša pleť retinol skrátka netoleruje. Vhodnou voľbou je, ak hľadáte účinného pomocníka na boj proti známkam starnutia, rovnako sa ho oplatí vyskúšať pri spomínaných problémoch s akné. Na záver ešte môžeme spomenúť, že bakuchiol je dobre kombinovateľný aj s inými účinnými látkami, napríklad vitamínom C, niacinamidom či rôznymi kyselinami, napríklad kyselinou salicylovou. 

Pozri aj: Najnovší hit influencerov: Zelené farbivo chlorofyl konkuruje aj spiruline


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Katarína Konečná 20.10.21 09:06

KK
karma
114.00

stále sa objavuje niečo nové

 • 0
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 20.10.21 20:49

karma
100.00

Ja sa už v tych nových technológiách prestávam orientovať. Zaujímavý článok, zas som sa dozvedela niečo nové.

 • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 21.10.21 09:58

ZS
karma
100.00

Zaujímavý článok,nepočula som o tom.

 • 0
Odpovedať

Martina Putoráková 25.10.21 21:18

MP
karma
97.00

Zaujímavé nové informácie...:)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní