Aká kozmetika sa používala kedysi? Chceli sme sa páčiť v každej dobe?

Aká kozmetika sa používala kedysi? Chceli sme sa páčiť v každej dobe?

V dnešnej dobe je kozmetický priemysel na takej úrovni, že každý jeden kozmetický prípravok má minimálne stovku ďalších variant a regály v drogériách rozhodne nezívajú prázdnotou. Nebolo to však, pochopiteľne, takto vždy. Veď ani naše mamy (a staré mamy už vôbec nie) si nemohli pri výbere kozmetiky príliš vyskakovať. Jeden jediný krém im vedel poslúžiť ako krém na tvár, na ruky, na telo, na chodidlá, dokonca aj na vyleštenie topánok. :-) Aká kozmetika sa používala kedysi? Poďte si s nami zaspomínať, prípadne presunúť sa v čase do dávnej aj bližšej minulosti a pozrieť sa, čo obsahovali „toaletné stolíky“ našich predkov!

Vyskúšaj: Ako využiť kôpor? Prekvapí ťa to, ale nepatrí iba do kuchyne!

krása v minulosti

Zdroj: Shutterstock®

Páčiť sme sa chceli v každej dobe

Ženy sa o svoje telo, vlasy či nechty starajú odpradávna, bez ohľadu na to, aké mali kedysi možnosti. Páčiť sa a zaujať muža predsa chceli už v dobe kamennej. Veď liečivé rastliny tu boli vždy, tie neprišli na „trh“ spolu s kozmetickými firmami. Zo starých kníh sa dozvedáme, že najpoužívanejšími skrášľovacími bylinkami boli majorán, nechtík, yzop, materina dúška a rumanček, na „dračku“ ale šli aj kôpor, šalvia, čínska škorica či palina a, samozrejme, Aloe vera.

Pleťovým krémom bol živočíšny tuk, telovým mliekom zase mlieko zo zvierat, hlinka slúžila ako mejkap. Lakom na nechty boli rôzne farebné výťažky z rastlín, holili sa takzvanými pazúrkovitými čepeľami, čo sa nie vždy zaobišlo bez úrazu a henna, tak ako dnes, slúžila na farbenie vlasov.

mliečny kúpeľ

Zdroj: Shutterstock®

Kleopatra - hoci nebola príliš krásna, aspoň sa o to pokúšala...

Často v našich článkoch, venovaných zdraviu a kráse, spomíname egyptskú kráľovnú Kleopatru. Narodila sa v roku 69 pred naším letopočtom a predsa ju môžeme označiť za akúsi „trendsetterku“, pokiaľ ide o mnohé tipy a vychytávky, spojene so skrášľovaním tela. A keďže na mieste slávnych pyramíd nestoja ani nestáli nákupné centrá, plné drogérií, v starostlivosti o svoju vonkajšiu krásu si bohato vystačila s darmi prírody. Okrem toho, že sa bežne kúpala v mlieku a ani bylinkové kúpele u nej neboli ničím výnimočným (pričom sa zvykla kúpať aj trikrát denne), vyrábala si vlastné parfumy zo živice, z rôznych aromatických stromov či lupeňov voňavých kvetov.

Egypťania všeobecne parfumami vôbec nešetrili – nielenže si ich pravidelne nanášali na telo, ale dokonca aj na kone či plachty na lodi! Nie náhodou bývali najvychytenejšími „voňavkármi“ Arabi, až neskôr ich vystriedali Francúzi.

Pozri aj: Prezradíme ti: Je thajská kozmetika naozaj dôveryhodná?

kozmetika v minulosti

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Zástupcom dekoratívnej kozmetiky bol kajal, teda minerálna zmes, obsahujúca uhlík a používali ho tak ženy, ako aj muži a dokonca deti. Ako kondicionér na vlasy zase slúžil gél z aloy a keď už sme pri Aloe vera, naši dávni predkovia túto rastlinu využívali doslova na všetko – na lesk vlasov, na lesk okolia očí, na hydratovanie pokožky tela, ako prostriedok proti nadmernému poteniu aj ako ochranu pred slnkom či hmyzom.

Starostlivosťou o chrup boli kedysi žuvacie paličky a špáradlá a na popredných miestach, pokiaľ ide o kozmetické prípravky, stálo aj omamné santalové drevo, ambra, myrha a šafrán. Hrebene bývali z dreva, kostí a slonoviny.

starodávne parfumy

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Starostlivosť o telo ako mravný úpadok

V stredoveku bola starostlivosť o telo považovaná za rozmarnosť a činnosť „padlých“ žien, preto je len logické, že sa kozmetike nevenovala prílišná pozornosť. S príchodom renesancie a baroka zase nastúpil trend mŕtvolne bielej tváre ako znak urodzenosti. V tom období sa ženy depilovali zmesou z orechového oleja a koreňa z lastovičníka. Keď sa však posunieme v čase o niekoľko sto rokov dopredu, ocitáme sa v dobe kozmetiky, postavenej doslova na jedoch. Aby si totiž ženy zachovali pevnú a mladistvú pleť bez vrások, škvŕn a ochabnutia, do prípravkov sa vo veľkom pridával arzén, olovo či ortuť.

Pozri si: Poradíme ti, ako spoznať prírodnú kozmetiku. Čo je jej základom?

prípravky nášho detstva

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Pamätáte sa?

Prehupnime sa veľkým skokom do obdobia prvej aj druhej svetovej vojny, kedy si napríklad ženy holili nohy brúsnym papierom alebo voskom. O pár rokov neskôr uzrela svetlo sveta prvá trvalá na domáce použitie, medzi vôňami dominovali vône ďalekého Orientu, až prišli roky našej mladosti, kedy súčasťou každej slovenskej domácnosti bol sprej Impulse, mandľový krém či krém Nela Gold a samozrejme nesmrteľná Indulona.

Okrem vždy živej a obľúbenej Nivey, zabudnúť nemôžeme ani na opaľovací olej Nubian, vlasový žihľavový šampón a pánom nesmel chýbať Pitralon po holení. A aká bývala kozmetika vašej mladosti a mladosti vašich mám či starých mám? Zaspomínajte si nižšie v komentári!

Zdroj - úvodná foto: flickr.com

Zaujme ťa: Spoznaj Hydratačné novinky REXALINE: Ktorú si vyberieš ty?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 25.07.18 06:54

ĽŠ
karma
100.00

Nivea, Nubian, žihľavový šampón, sprej Impulse, mandľový krém, krém Nela Gold, samozrejme nesmrteľná Indulona, či otcov Pitralon; spomínam si na ne presne a je fajn, že poniektoré v súčasnosti vychádzajú i v retro. V dnešnej dobe je kozmetický priemysel už naozaj na úplne inej úrovni.

  • 1
Odpovedať

Daniela Bieliková 25.07.18 11:41

DB
karma
117.00

veľmi zaujímavý článok, ktorý ma potešil, veľa nových vecí som sa dozvedela, a veru nela gold krém vo fialovej krabičke som dlho používala, spomínam si ešte na kondicionér palette vital, to bola v tej dobe paráda :-)

  • 2
Odpovedať

Marianna Rajniaková 25.07.18 12:13

MR
karma
109.00

foto produktov ma pobavilo.. pamätám z detstva..

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 25.07.18 19:25

MM
karma
100.00

s nostalgiou som si prečítala článok a prezrela foto, zistila som, že už veľa toho pamätám

  • 1
Odpovedať

Mária Sivová 27.07.18 19:04

MS
karma
100.00

Niekedy bolo kozmetiky menej ale bola podľa mňa kvalitnejšia.

  • 3
Odpovedať

Anna Kristova 29.07.18 08:31

AK
karma
100.00

dnes je kozmetika dobrý biznis

  • 1
Odpovedať

Zdenka Kubíková 05.09.18 21:26

karma
-1.00

No to doteraz pamatam ako som kradla mame kozmetiku :) Bolo jej menej a mala som pocit že mama mala jednu vec x rokov, ale aka som bola z nej nadšena :)

  • 1
Odpovedať

Zuzana Szocsova 21.11.18 08:37

ZS
karma
100.00

chvala bohu ze uz mame vydobytky dnesnej doby :D nemala by som chut na rande sa mejkapovat hlinkou :D

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní