Čo dokáže olej z čiernej rasce? Kde všade ho použiť?

Čo dokáže olej z čiernej rasce? Kde všade ho použiť?

 • 114
 • 2

Poznáte takzvanú čiernu rascu? Tento názov je zaužívaný pre semená rastliny Nigella sativa. Tieto drobné čierne semienka obsahujú stovku účinných látok a vďaka svojim vlastnostiam sú celé stáročia cenené na Blízkom východe, v oblastiach Stredomoria či Indii. Údajne bola čierna rasca značne obľúbená a využívaná egyptskými faraónmi. Hojne sa pritom semená využívali aj vo forme oleja. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, aké účinky má olej z čiernej rasce a ako je ho možné využiť pre zdravie i krásu.

Poznáte čiernu rascu?

Pod latinským názvom Nigella sativa sa ukrýva černuška siata, ktorá má množstvo ďalších známych mien. Ide o jednoročnú rastlinu z čeľade iskerníkovité. V súčasnosti je rozšírená v teplejších oblastiach, a to najmä na juhu Európy aj na viacerých územiach Ázie. Charakteristická je rozkonárenou stonkou, listami podobnými kôpru a kvetmi modrastej farby. Plodom černušky je tobolka, v ktorej sú ukryté drobné aromatické semená čiernej farby. Tie našli uplatnenie v gastronómii ako korenina a taktiež v zdravotníctve.

Za studena sa z nich tiež lisuje veľmi kvalitný a cenný olej, ktorý má intenzívnu korenistú chuť i arómu. Je určený na vonkajšie aj vnútorné používanie. Poobzerať sa po ňom môžete na internete aj v predajniach so zdravými potravinami. Tento olej bol na liečbu mnohých neduhov využívaný už od nepamäti a v mnohých krajinách si ho pre jeho účinky veľmi vážili. Povráva sa, že i nejeden známy faraón bol pochovaný s fľaštičkou práve takéhoto rascového oleja.

Odporúčame: Zuby múdrosti - dokážu potrápiť, ale aj pomôcť: Tušila si o tom?

účinky oleja z čiernej rasce

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú účinky oleja z čiernej rasce?

Olej z čiernej rasce obsahuje nenasýtené mastné kyseliny, viaceré vitamíny skupiny B aj vitamín E, vápnik, železo, zinok i ďalšie minerálne látky a stopové prvky či fytosteroly. Tento olej podporuje zdravie hneď vo viacerých smeroch. V prvom rade blahodarne pôsobí na tráviaci trakt človeka. Je veľkým pomocníkom hlavne pri zažívacích ťažkostiach. Upokojuje podráždený žalúdok a zmierňuje nadúvanie. Ďalej napomáha znižovať vysoký krvný tlak. Potláča príznaky alergie, a to najmä nepríjemné slzenie a kýchanie.

Tento rascový olej pôsobí v tele protizápalovo a protiplesňovo, zlepšuje imunitu, napomáha ľahšie zvládať infekcie a môže byť užitočný aj pri vykašliavaní hlienov. Dokonca je odporúčaný aj ako podporný prostriedok pri liečbe onkologických ochorení, a to napríklad i rakoviny hrubého čreva či prsníka. Taktiež môže pomôcť zlepšiť stav pacientov s ochoreniami dýchacieho ústrojenstva. A ako olej z čiernej rasce používať? Pre podporu zdravia sa zvyčajne odporúča užívať jednu čajovú lyžičku oleja denne. Vhodné je ho primiešať do pokrmu či nápoja tesne pred konzumáciou.

použitie oleja z čiernej rasce

Zdroj: Shutterstock®

Prečo ho používať aj zvonka?

Olej zo semien černušky siatej dokáže byť nápomocný aj pri vonkajšom používaní. Výrazne pozitívny vplyv má na našu korunu krásu. Pravidelnou masážou vlasovej pokožky pomocou tohto oleja je možné podporiť rast vlasov. Pri rozličných kožných problémoch je ním vhodné potierať priamo postihnutú oblasť. Oplatí sa ho vyskúšať, ak vás trápi napríklad akné, ekzém či psoriáza. Urýchľuje hojenie rán a podporuje regeneráciu pokožky.

Zvonka je možné olej z čiernej rasce používať aj na masírovanie rôznych častí tela, čím sa podporí i prekrvenie organizmu. Pri dýchacích ťažkostiach je účinné masírovať olejom stredovú časť hrudníka alebo chrbát. Masáž je vhodná aj pri bolestiach kĺbov či svalov. Pri bolestiach zubov je zase účinné potrieť boľavé miesto alebo pravidelne vyplachovať ústnu dutinu vodou s trochou rascového oleja.

Pozri aj: 7 dôvodov, prečo jesť liči: Táto lahôdka uzdraví i tvoje telo!


 • 114
 • 2
Návrat hore
Autor článku

2 komentáre

Ľubica Šťastná 03.01.20 09:32

ĽŠ
karma
106.00

Zaujímavý olej! Ešte sme neskúšali, zatiaľ iba rascu.

 • 1
Odpovedať

Anna Tlachova 28.02.20 17:57

AT
karma
110.00

Čiernu rascu som vôbec nepoznala

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Zdravie

Zázvorový olej ako najlepší pomocník do každej domácnosti: 7 spôsobov, ako ho využiť!

 • 107
 • 5
 • 07.09.2020
Voľný čas

Najzvláštnejšie svetové rekordy: Neuveríš, že také niečo existuje!

 • 139
 • 8
 • 09.08.2020
Inšpirácie

Náš domov je zrkadlom nášho života. Ako sa zbaviť zmätku v živote?

 • 76
 • 0
 • 18.07.2020
TOPlist