Čo robiť s citlivou pokožkou: Vieš, ako sa o ňu dobre starať?

Čo robiť s citlivou pokožkou: Vieš, ako sa o ňu dobre starať?

Každá sa pýšime iným typom pokožky a len vyvolené z nás môžu tvrdiť, že sú majiteľkami bezchybnej a bezproblémovej pleti. Veľká väčšina žien však trpí aspoň nejakým problémom s pokožkou, či už ide o kožné ochorenia, nadmernú vysušenosť či naopak mastnotu. Niektoré z nás zasa o svojej pokožke a pleti hovoríme ako o citlivej. Čo robiť s citlivou pokožkou a čo naopak nie vám prezradíme v tomto článku.

Pozri aj: Chceš byť krásne hnedá? Tu sú tipy ako zostať dlho opálená!

podráždená pokožka

Zdroj: Shutterstock®

Čo to je citlivá pokožka?

Aby sme mohli prejsť k tipom a trikom v starostlivosti o citlivú pokožku, musíme si najskôr definovať, čo to vlastne citlivá pokožka je. Za citlivú pokožku sa považuje pokožka aj pleť, ktorej spôsobujú najrôznejšie prípravky iritáciu rôzneho druhu. Pod prípravkami môžeme hľadať kozmetiku, ale napríklad aj čistiace prostriedky, ktoré často prichádzajú do styku s kožou pri upratovaní alebo čo i len umývaní riadu.

Niekedy však nemusí ísť o chemikálie, aby podráždili pokožku. V niektorých prípadoch spôsobuje nepríjemné stavy pokožke aj celkom obyčajná voda a to najmä pre obsah chlóru. Citlivosť sa pritom prejavuje rôzne. Niekedy ide o začervenanie, svrbenie, v niektorých prípadoch sa vyskytnú na pokožke pupáky či horšie vyrážky a niekedy sa citlivá pokožka prejaví ako veľmi suchá pokožka. Najlepší spôsob, akým zistíte, že ste majiteľkou citlivej pokožky, je zájsť za dermatológom.

Starostlivosť o citlivú pokožku

Ženy s citlivou pokožkou by si mali dávať pozor na to, ako sa o ňu starajú, aké prípravky používajú a mali by sa vyhnúť základným chybám v celkom bežných denných situáciách, ako je sprchovanie sa, čistenie pleti, upratovanie a podobne. Dôležité je svoju pleť pozorne sledovať a vedieť odlíšiť to, čo jej škodí od toho, čo je pre ňu prijateľné.

ako sa sprchovať s citlivou pokožkou

Zdroj: Shutterstock®

Zmeny hygienických návykov

Je možné, že niektoré ženy citlivú pokožku podceňujú a pri každom začervenaní či svrbení len mávnu rukou. To však nie je správny prístup a vedie len k zhoršovaniu situácie. Pre citlivú pokožku je nutné zmeniť základné hygienické návyky, na ktoré sme boli doteraz zvyknutí. Sprcha by sa mala skracovať a používať by sa mala len vlažná voda.

Horúca voda vysušuje a príliš dlhé sprchovanie sa kožu zbavuje prirodzených olejov, ktoré si ženy s citlivou pokožkou určite chcú zachovať v čo najväčšom množstve. Nezabúdajte ani na šetrenie s mydlom! Nie preto, že by ste si ho nemohli dovoliť, ale preto, že mydlo opäť vysušuje. V žiadnom prípade nepoužívajte príliš voňavé mydlá, ktoré pôsobia na pokožke drsne - obsahujú totiž viac chemikálií, ktoré nie sú pre vašu pokožku vhodné. Každú sprchu zakončite hydratáciou pomocou telového mlieka.

Výber kozmetiky nepodceňujte!

Kozmetické produkty, ktoré používate na pokožku a pleť každý deň musia byť určené pre suchú a citlivú pokožku. To platí pri odličovačoch, mejkapoch, ale aj pri šampónoch či telovej kozmetike. Najlepšie urobíte, ak si pred kúpou naštudujete zloženie. Držte sa zásad, že menej ingrediencií je lepších, ako viac, snažte sa siahať po prírodných prípravkoch a vyhnite sa produktom s alkoholom, antibakteriálnymi prísadami a retinoidmi. Kupujte kozmetiku na základe osobnej skúsenosti kamarátok. Vtedy sa nemôžete sklamať. Špeciálne si dávajte pozor na kozmetiku po záruke. Čo neublíži normálnej pokožke, môže citlivej spôsobiť poriadne problémy.

oblečenie vhodné pre citlivú pokožku

Zdroj: Shutterstock®

Aké látky nosiť?

Citlivá pokožka sa môže prejaviť aj pod nekvalitným oblečením, pod ktorým sa necíti dobre a nedýcha. Aké látky sú teda pre citlivú pokožku vhodné? Odporúča sa siahať po prírodných materiáloch, ako je bavlna, satén, no odporúčajú sa aj plátené či ľanové výrobky. V tomto prípade sa nemusíte až tak obmedzovať. Dajte si však pozor na strihy. Je možné, že voľnejšie tričko či nohavice vám budú vyhovovať viac, ako tie obtiahnuté.

Domáce práce

Poslednou zastávkou sú pre citlivú pokožku domáce práce, ktoré vykonávame pomocou najrôznejších čistiacich prostriedkov, obsahujúcich chemikálie. Najlepšia cesta je tieto prostriedky vymeniť za prírodné, prípadne za tie vyrobené doma, napríklad zo sódy bikarbóny a octu. Podobné domáce recepty nájdete na internete aj na prípravok na umývanie riadu či zotieranie prachu.

Ak sa však na zahodenie svojich účinných pomocníkov necítite, potom sa držte jednoduchej zásady a tou je, že sa vždy musíte chrániť. Najlepšie je mať poruke gumené rukavice, prípadne rúško na tvár a mať zahalenú čo najväčšiu časť tela oblečením, aby prípravky neprišli do styku s pokožkou. Ak vám prostriedok nechtiac kvapne na kožu, okamžite miesto vymyte a zhydratujte.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Mária Maxianová 21.08.18 08:58

MM
karma
100.00

tieto rady poznám, aj ich dodržiavam, ale voči poveternostným vplyvom som bezmocná

  • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 10.11.18 11:15

ZS
karma
100.00

vyskusajte v zime oleje namiesto kremov

  • 0
Odpovedať

Jana Mariaková 21.08.18 10:32

JM
karma
90.00

Za seba možem odporučiť namiesto drahých krémov a telových mliek kokosový olej. Pre mňa je proste nejlepší, pokožka potom vobec nie je suchá.

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 09.09.18 12:45

AS
karma
108.00

voda z vodovodu obsahuje veľa chlóru, preto aspoň na tvár treba používať prevarenú vychladnutú vodu

  • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 10.11.18 11:17

ZS
karma
100.00

co sa tyka vody z vodovodu problem moze robit ked je voda priliz tvrda, vtedy ma pouzivanie prevarenej vody zmysel a prevarena voda je dobra aj na vlasy

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní