Epsomská soľ nad zlato?! Skutočne je nenahraditeľná a telu prínosná?

Epsomská soľ nad zlato?! Skutočne je nenahraditeľná a telu prínosná?

Soľ nad zlato! Všetci dobre vieme, že bez soli by sme sa v kuchyni nezaobišli. Dokonca by sme sa bez nej nezaobišli ani pri upratovaní domácnosti, respektíve pri praní bielizne. So soľou aj taká škvrna od červeného vína zíde akoby mávnutím čarovného prútika. No v dnešnej dobe nás vôbec neprekvapuje, že exitujú viaceré druhy samotnej soli. Morská soľ, ružová himalájska soľ, kóšer soľ, klasická kuchynská, ale aj epsomská soľ, ktorá údajne má čo ponúknuť.

Práve epsomská soľ je označovaná za akýsi všeliek, ktorý dokáže pomôcť našej kráse, ale aj zdraviu. Aj keď hovoríme o soli, soľ to v skutočnosti nie je. Nepoužíva sa totižto na dochucovanie jedál, no aj napriek tomu dokáže byť prínosná. V podstate ide o zmes horčíka a síranu, ktorá sa po stáročia využívala v mnohých kultúrach. Táto zmes minerálov pochádza z horkého soľného prameňa nachádzajúceho sa v Epsom v Surrey v Anglicku.

Keďže nie je vhodná na pridávanie do jedál, tak sa najčastejšie pridáva do kúpeľa, pretože takto sa dokáže najlepšie vstrebávať do organizmu a dopĺňať mu tak dôležité látky – najmä horčík. Vráťte sa teda do čias minulých a vymeňte chemické výrobky za prírodnú silu ukrytú v epsomskej soli. Aké sú jej účinky?

Pozri tiež: Liečivé účinky klinčekov: Odteraz už toto korenie nebudeš podceňovať!

čo obsahuje epsomská soľ

Zdroj: Shutterstock®

Vplyv epsomskej soli na krásu

Účinky epsomskej soli objavili aj kozmetické firmy, ktoré ju pridávajú do rôznych kozmetických produktov, pretože zlepšuje zdravie pokožky, ale tiež zlepšuje vzhľad a kvalitu vlasov. Vďaka svojmu vzhľadu zrniečok, je ideálne epsomskú soľ používať ako telový peeling, ktorý vám pomôže zbaviť sa odumretej pokožky.

 • Akné – táto soľ je skvelá pre všetkých tých, ktorí už nejakú dobu bojujú s akné. Tým, že pomáha z pokožky odstraňovať odumreté bunky, prispieva k vyčisteniu pórov. Zároveň obsahuje antimikrobiálny síran, ktorý pomáha z pokožky odstrániť baktérie spôsobujúce akné.
 • Vlasy – v tomto prípade je vhodné pridať epsomskú soľ do kondicionéru alebo šampónu. Epsomská soľ totižto čistí vlasovú pokožku, odstraňuje z nej nečistoty a vlasom dodáva objem. Soľ môžete poprípade použiť na masáž vlasovej pokožky, čím ju prekrvíte a podporíte tak rast vlasov.
vplyv epsomskej soli na orgaznimus

Zdroj: Shutterstock®

Vplyv epsomskej soli na zdravie

Ako sme písali v úvode, tak najlepšie účinky epsomskej soli pocítite vtedy, keď si ju pridáte do kúpeľa. Stačí len, ak si do vane pridáte približne 2 šálky soli – samozrejme, v závislosti od toho, koľko vody si do vane napúšťate. Obsiahnutý horčík je potrebný pre správne fungovanie procesov v organizme a síran zase prispieva k lepšiemu vstrebávaniu výživných látok. Horčík je dôležitý pri regulácii a tvorbe viac ako 325 enzýmov a síran podporuje detoxikáciu organizmu. V spoločnej kombinácii tieto minerály:

 • uvoľňujú stres a napätie,
 • detoxikujú organizmus,
 • znižujú zápaly v organizme,
 • zmierňujú bolesť kĺbov a svalov,
 • predchádzajú kôrnateniu tepien a tvorbe krvných zrazenín,
 • podporujú dobrý spánok.

Epsomskú soľ tiež môžete použiť na zmiernenie bolesti chodidiel a zápachu nôh, tiež pomáha liečiť uštipnutie, zmierňuje viditeľnosť modrín a dokonca je vhodná aj na upokojenie slnkom spálenej pokožky.

účinky epsomskej soli

Zdroj: Shutterstock®

Je epsomská soľ aj nebezpečná?

Síce sme vyššie písali, že nie je vhodná na vnútorné použitie, predsa len sa musíme trošku opraviť. Epsomskú soľ môžete užiť aj vnútorne, avšak len v prípade, ak trpíte zápchou. Epsomská soľ totižto pôsobí ako preháňadlo, ktoré zväčša účinkuje do 30 minút. Ide o silné preháňadlo, preto sa aj v tomto prípade majte na pozore, aby ste svoj organizmus nedehydrovali, pretože môžete v krajnom prípade skončiť v nemocnici.

V tomto prípade treba mať tiež na pamäti, že ju netreba ako preháňadlo používať príliš často a hlavne nie vo veľkom množstve. Soľ totižto môže spôsobiť nadúvanie alebo podráždiť váš žalúdok. Dokonca môže prejsť k predávkovaniu organizmu horčíkom, čo vedie k bolesti hlavy, začervenaniu pokožky, závratom a nevoľnosti. V krajných prípadoch môže mať u ľudí s kardiovaskulárnymi problémami fatálne následky.

- Anketa

PRIDÁVATE SI EPSOMSKÚ SOĽ DO KÚPEĽA?

Odpovedalo 60 ľudí  

Samozrejme - pravidelne a veľmi často
52%
Ešte som kúpeľ s touto soľou nevyskúšal/a
33%
Nie a ani to nemám v pláne
15%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Ľubica Šťastná 10.12.19 05:48

ĽŠ
karma
100.00

Využívame do kúpeľa a môžem iba odporučiť!

 • 1
Odpovedať

Mária Frnová 10.12.19 11:39

MF
karma
100.00

zatiaľ som neskúšala...

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 10.12.19 19:53

SK
karma
114.00

Pridávam si hocijaké, najradšej mám magnéziovú....

 • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 12.12.19 07:58

karma
110.00

Epsomskú soľ som ešte nemala, kupujem si levanduľovú ssľ, alebo ružovú himalájsku a teraz som zohnala s kostihojom. Mame kupujem magnéziovú.

 • 0
Odpovedať

Martina Putoráková 18.12.19 21:17

MP
karma
97.00

Pre mna novinka...zaujimave, vyskusam :)

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 19.12.19 19:54

JK
karma
100.00

Nepoznám a čítam o nej prvý krát rada vyskúšam

 • 1
Odpovedať

Helena Kravcová 19.12.19 23:03

HK
karma
100.00

zatiaĺ som nevyskúšala...

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 27.12.19 14:38

DB
karma
114.00

veľmi zaujímavé a podnetné na vyskúšanie.

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 15.01.20 20:29

MC
karma
109.00

Rada vyskúšam.

 • 0
Odpovedať

Anna Tlachova 06.02.20 20:40

AT
karma
118.00

Vôbec som túto soľ nepoznala

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní