Ochrana pleti pred slnkom: Je mejkap s SPF naozaj dostačujúci?

Ochrana pleti pred slnkom: Je mejkap s SPF naozaj dostačujúci?

Slnečné žiarenie je nesmierne škodlivé pre našu pokožku a mali by sme sa pred ním chrániť ako v lete, tak aj v zime. V lete je však UV žiarenie podstatne silnejšie a bez ochrany v podobe krému na opaľovanie by sme domov ani nemali opustiť. Keďže ľudia majú tendenciu veci si zjednodušovať, pohodlným riešením sa pre nás často stávajú kombinované produkty, ktoré za nás urobia dve veci naraz. Presne takým produktom je mejkap s SPF, ktorý zakryje nedokonalosti a ešte k tomu aj ochráni pred slnkom. Je však vaša pokožka vďaka nemu dostatočne chránená? Prečítajte si názor dermatológov.

Lepšie ako nič?

Hneď na úvod je potrebné podotknúť, že všetky kozmetické produkty pýšiace sa nálepkou „SPF“ musia prejsť prísnymi testami, aby si toto označenie vyslúžili. Je preto zrejmé, že aj mejkap s SPF ochranu proti UV žiareniu naozaj obsahuje. Keď teda nepoužijete žiadny opaľovací krém a dáte si na pleť mejkap s ochranným UV faktorom, je to jednoznačne lepšia ochrana, akoby ste na pleti nemali vôbec nič s obsahom SPF. Otázkou však zostáva, či takáto ochrana vašej koži stačí.

Inšpiruj sa: Ako vyliečiť zápal v tele pomocou overeného smoothie receptu?

opaľovací krém na tvár

Zdroj: Shutterstock®

Dôležité nie je čo, ale koľko

Aj pri aplikácii opaľovacieho krému robíme chyby a dovolíme si tvrdiť, že celkom často. Okrem toho, že si ho nedávame, keď nesvieti slnko alebo ho úplne v starostlivosti o pleť vynechávame v zime, aplikujeme si ho aj v príliš malom množstve. Na to, aby bolo SPF účinné tak, ako sľubuje obal produktu, musíme si ho aj poriadne dopriať. To však podľa prieskumov nerobíme, pretože si ho aplikujeme o 25 až 50 percent menej, čo znamená, že aj samotná ochrana sa tým začína deliť.

Z SPF 30 sa tak ľahko stáva SPF 15, a to sme ani nemihli brvou. Ak by sme teda chceli dosiahnuť SPF 30 pomocou mejkapu, predstavte si, koľko produktu by ste si museli na pleť aplikovať. Vaša tvár by zrejme vyzerala ako maska. Preto dermatológovia odporúčajú pod mejkap zvoliť poriadny opaľovací krém určený na tvár s vysokým SPF, minimálne však tridsiatku.

najlepší letný mejkap

Zdroj: Shutterstock®

Len mejkap s SPF nestačí

Aký je teda verdikt? Podľa odborníkov, bohužiaľ, používať v lete len mejkap s SPF jednoducho nestačí, pretože si ho nikdy nedáte na telo toľko, koľko je pre poriadnu ochranu nutné. Je teda potrebné pod mejkap používať aj opaľovací krém minimálne s SPF 30. Beauty produkty s SPF by mali byť už len doplnkovou ochranou vašej pleti. Pamätajte, že opaľovacie produkty by sme mali používať po celý rok, a to aj keď vonku mrzne. Nemali by sme pritom zabúdať na oblasť okolo očí, na pery a uši!

Vyskúšaj: Pomoc pri problémoch s močovými cestami a tráviacim traktom: Poznáš tento prírodný liek?

- Anketa

POUŽÍVATE MEJKAP S SPF?

Odpovedalo 9 ľudí  

SPF používam po celý rok aj v mejkape.
22%
Áno ale SPF mám iba v mejkape.
11%
Nie, používam mejkap bez ochrany pred slnkom.
0%
Mejkap nenosím.
67%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 12.06.19 11:09

ĽŠ
karma
100.00

Verím, že samotný mejkap nie je dostačujúci, je teda potrebné pod mejkap používať aj opaľovací krém minimálne s SPF 30.

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 12.06.19 14:25

karma
107.00

Krém musí byť,makeup nestačí

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 13.06.19 18:29

JK
karma
100.00

Mejkap nenosím vôbec

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 13.06.19 19:31

MM
karma
100.00

používam krém s SPF, snažím sa tvár nevystavovať slnku

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní