Prvosienka večerná a jej účinky: Spoznaj túto vzácnu rastlinu!

Prvosienka večerná a jej účinky: Spoznaj túto vzácnu rastlinu!

Prvosienka večerná nie je ani zďaleka známou rastlinkou a to je škoda. Každý, kto tejto prvosienke prišiel „na chuť“, dobre vie, že je veľkým bojovníkom proti neplodnosti a problémom s otehotnením. Túto rastlinu poznáme aj ako takzvanú púpalku dvojročnú. Významná je v prvom rade tým, že podporuje rovnováhu ženských hormónov, napomáha celkovému telesnému aj psychickému zdraviu. Ale to rozhodne nie je všetko!

Prvosienka večerná, viac či menej známa rastlina, je významným prírodným zdrojom gama-linolénovej kyseliny. Táto kyselina je neodmysliteľnou zložkou bežných rastlinných olejov s obsahom omega-6. Gama-linolénová kyselina (GLA) sa nachádza predovšetkým v orechoch a strukovinách. Telo si nie je schopné túto kyselinu vyprodukovať samo, preto sa do ľudského organizmu dostáva jedlom a nerozkladá sa. Nájdete ju v olejoch, ako kukuričný, olivový, repkový, sezamový, slnečnicový alebo arašidový.

Pozri aj: Pľúcnik lekársky: To je pomoc nielen pre tvoje pľúca!

ako znížiť cholesterol

Zdroj: Shutterstock®

Prvosienka večerná, ako stvorená pre každú ženu

Gama-linolénová kyselina (GLA) je mimoriadne dôležitá ako takzvaný biologický regulátor ženského organizmu. GLA z prvosienky večernej zmierňuje príznaky predmenštruačného syndrómu, bolestivej menštruácie a ťažkosti v klimaktériu. Odstraňuje pocit bolestivých a precitlivelých prsníkov a zvyšuje libido (sexualitu) u žien. V neposlednom rade zvyšuje odolnosť proti stresu.

Gama-linolénová kyselina má zároveň priaznivé účinky v boji proti atopickému ekzému a zmierňuje zápalové stavy kože. Priaznivo ovplyvňuje stav pokožky, vlasov a nechtov. Znižuje tvorbu vrások a proces starnutia pokožky tváre aj rúk.

prvosienka a zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: flickr.com

Púpalka alebo prvosienka večerná pochádza zo severovýchodnej Číny a už stovky rokov nosí táto rastlina prívlastok liečivá. Prijímať ju môžete vo forme oleja alebo gélových kapsúl ako výživový doplnok. Jej konzumáciu by mali starostlivo zvážiť tehotné a dojčiace ženy, epileptici a ľudia s poruchou krvácania. V týchto prípadoch sa rozhodne poraďte s lekárom.

Prvosienka večerná je bylina, ktorá pozitívne ovplyvňuje cholesterol, teda efektívne ho znižuje. Nápomocná je aj diabetikom, nakoľko pomáha udržiavať hladinu inzulínu v krvi. 

Odporúčame: Máš problémy s prehĺtaním? Dávaj pozor, môže to byť naozaj vážne!

problém s otehotnením

Zdroj: Shutterstock®

Prvosienka večerná v kozmetike

V kozmetike má využitie kvet prvosienky večernej, pretože je úžasným zdrojom hydratácie a má výrazný omladzovací efekt. Kvet tejto rastliny je svetložltý, výrazne aromatický a otvára sa v popoludňajších hodinách. Prvosienka večerná môže vyrásť až do výšky jedného metra. Rastie bežne v záhradách, popri cestách, ale páči sa jej dokonca aj medzi koľajnicami.

Spomenuli sme priaznivý vplyv prvosienky večernej na plodnosť. Zložky, ktoré obsahuje táto vzácna rastlinka, totiž stimulujú produkciu hlienu krčka maternice, čím sú mimoriadne nápomocné, ak plánujete otehotnieť. Umožní to lepší  prístup spermií do vajíčka.

- Anketa

STRETLI STE SA UŽ S PRVOSIENKOU VEČERNOU?

Odpovedalo 5 ľudí  

Áno, mám s ňou vlastné skúsenosti
0%
Áno, počul/a som o jej prospešnosti
20%
Nie, počujem o nej prvýkrát
80%
Nie a ani ma neoslovila
0%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Mária Maxianová 29.03.18 18:06

MM
karma
100.00

Gélové kapsuly s výťažkom z púpalky som užívala na zmiernenie predmenštruačného syndrómu. Zaberali výborne.

  • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 29.03.18 18:53

DB
karma
117.00

Krásna rastlinka a ešte aká užitočná...

  • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 29.03.18 18:59

PV
karma
113.00

Úžasná rastlinka.. A aj pekná , žlté kvety sa mi páčia.. Ale to je super ,že je aj zdraviu prospešná .. Nepočula som o nej ..

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 29.03.18 22:10

karma
115.00

táto Prvosienka sa mi páči.Už len kvôli tomu,že znižuje cholesterol...má veľmi veľa pozitívneho hlavne pre nás ženy.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní