Vieme sa chrániť pred Slniečkom?

Vieme sa chrániť pred Slniečkom?

Prišlo leto a k letu patrí slniečko. Počas posledných pár rokov sa však intenzita slnečného žiarenia neustále stupňuje a padajú vysoké teplotné rekordy. Odborníci sa zhodujú na tom, že dnešné slnko už nie je zdravé a treba sa pred jeho žiarením účinne chrániť. Zabaliť sa do deky? Nevychádzať z domu? Vymeniť deň s nocou?

Nie! Chrániť sa dá aj bez toho, aby nás to obmedzovalo a bez toho, aby sa každý za nami na ulici otáčal. Prečítajte si naše super tipy na to, ako sa účinne a kvalitne chrániť pred slnkom a prípadným spálením.

Dôležitý je ochranný faktor

Ako nás pred snehom chráni teplé oblečenie, pred dažďom dáždnik, tak pred slnečným žiarením, ktoré môže spôsobiť spálenie, nás chránia ochranné prípravky, či už v podobe krému, oleja, mlieka atď.. V dnešnej dobe pojem „ochranný faktor“ pozná každý. Kvôli nevedomosti a snahe o dosiahnutie bronzovej pokožky však veľa ľudí používa prípravky s nízkym ochranným faktorom. Už z názvu vyplýva, že je to „ochranný“ faktor, ktorý nás chráni pred slnečným žiarením a nie bráni opáleniu.

Práve opak je pravdou. Nielenže sme vďaka vysokému ochrannému faktoru lepšie chránení a koža je dobre ošetrená ale je ušetrená od opaľovania tzv. šokom, pričom opálenie vyzerá prirodzenejšie a vydrží dlhšie. Regály obchodov sú zaplnené množstvom druhov produktov – ponuka je široká.

ako sa nespáliť

Zdroj: Shutterstock®

Ale ako si správne vybrať?

Slnečné ultrafialové žiarenie má dve podstatné zložky – UVA a UVB žiarenie (tretia UVC nepreniká na zemský povrch). UVB žiarenie pôsobí na vrchnú časť pokožky a UVA žiarenie preniká do hlbších štruktúr kože. Ochranný prípravok by mal odfiltrovať nebezpečné UVA a UVB žiarenie, ktoré je zodpovedné za spálenie, starnutie kože, negatívne ovplyvňuje imunitný systém a môže viesť až ku kožným nádorom (za posledných 30 rokov 2 krát stúpol výskyt rakoviny kože v našich podmienkach).

K dôležitým vlastnostiam patrí tzv. ochranný faktor SPF (Sun Protection Factor), UVA - ochrana, odolnosť voči vode, prípadne fotostabilita a termostabilita. Pri výbere správneho produktu vám pomôže, keď poznáte UV index, svoj fototyp a dávkovanie.

Odpadneš: Opaľovať sa dá aj zdravo


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní