Vieme sa chrániť pred Slniečkom?

Vieme sa chrániť pred Slniečkom?

  • Zdieľaj:
 • 1

Prišlo leto a k letu patrí slniečko. Počas posledných pár rokov sa však intenzita slnečného žiarenia neustále stupňuje a padajú vysoké teplotné rekordy. Odborníci sa zhodujú na tom, že dnešné slnko už nie je zdravé a treba sa pred jeho žiarením účinne chrániť. Zabaliť sa do deky? Nevychádzať z domu? Vymeniť deň s nocou?

Nie! Chrániť sa dá aj bez toho, aby nás to obmedzovalo a bez toho, aby sa každý za nami na ulici otáčal. Prečítajte si naše super tipy na to, ako sa účinne a kvalitne chrániť pred slnkom a prípadným spálením.

Dôležitý je ochranný faktor

Ako nás pred snehom chráni teplé oblečenie, pred dažďom dáždnik, tak pred slnečným žiarením, ktoré môže spôsobiť spálenie, nás chránia ochranné prípravky, či už v podobe krému, oleja, mlieka atď.. V dnešnej dobe pojem „ochranný faktor“ pozná každý. Kvôli nevedomosti a snahe o dosiahnutie bronzovej pokožky však veľa ľudí používa prípravky s nízkym ochranným faktorom. Už z názvu vyplýva, že je to „ochranný“ faktor, ktorý nás chráni pred slnečným žiarením a nie bráni opáleniu.

Práve opak je pravdou. Nielenže sme vďaka vysokému ochrannému faktoru lepšie chránení a koža je dobre ošetrená ale je ušetrená od opaľovania tzv. šokom, pričom opálenie vyzerá prirodzenejšie a vydrží dlhšie. Regály obchodov sú zaplnené množstvom druhov produktov – ponuka je široká.

ako sa nespáliť

Zdroj: Shutterstock®

Ale ako si správne vybrať?

Slnečné ultrafialové žiarenie má dve podstatné zložky – UVA a UVB žiarenie (tretia UVC nepreniká na zemský povrch). UVB žiarenie pôsobí na vrchnú časť pokožky a UVA žiarenie preniká do hlbších štruktúr kože. Ochranný prípravok by mal odfiltrovať nebezpečné UVA a UVB žiarenie, ktoré je zodpovedné za spálenie, starnutie kože, negatívne ovplyvňuje imunitný systém a môže viesť až ku kožným nádorom (za posledných 30 rokov 2 krát stúpol výskyt rakoviny kože v našich podmienkach).

K dôležitým vlastnostiam patrí tzv. ochranný faktor SPF (Sun Protection Factor), UVA - ochrana, odolnosť voči vode, prípadne fotostabilita a termostabilita. Pri výbere správneho produktu vám pomôže, keď poznáte UV index, svoj fototyp a dávkovanie.

Odpadneš: Opaľovať sa dá aj zdravo


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Čo čítajú ostatní

Pásiky na oblečení sú späť: Túto sezónu si k nim opäť nájdeme cestu
Módne outfity

Pásiky na oblečení sú späť: Túto sezónu si k nim opäť nájdeme cestu

 • 3
 • 14.04.2021
Žltá kabelka v centre pozornosti: Rozžiari každý outfit, preto ju musíš mať!
Módne outfity

Žltá kabelka v centre pozornosti: Rozžiari každý outfit, preto ju musíš mať!

 • 9
 • 10.04.2021
Plavky pre postavu v tvare obdĺžnika: Zažiariš v nich pri bazéne aj na pláži!
Módne inšpirácie

Plavky pre postavu v tvare obdĺžnika: Zažiariš v nich pri bazéne aj na pláži!

 • 4
 • 14.07.2021
TOPlist