Zdravé telo = pekné telo!

Zdravé telo = pekné telo!

  • Zdieľaj:
 • 1

Aj vy máte v skrini krásne obtiahnuté tričká, krátke sukne a hanbite si ich obliecť, lebo odrazu vidíte nedokonalosti a vlny? Nič sa nedeje, kým nadbytočné kilogramy a pár faldov kazia iba estetický dojem. Kult tela? Nie! Hazardovanie so svojim zdravým!

Zdravé telo rovná sa pekné telo? Nie vždy tomu tak je! Prečítajte si v našom článku ako to je s tukom v našom tele, ktorý nám škodí a ktorý prospieva.

Tuk - skrytý nepriateľ

Skrytý nepriateľ sa volá „TUK“. Môže spôsobiť zdravotné problémy, ako je napr. cukrovka, srdcovo-cievne ochorenia, vysoký krvný tlak, nádorové ochorenia, zaťaženie kĺbov ale i neplodnosť. Nie všetok tuk vidíme a nemusí byť viditeľný vôbec. Skrytý tuk môžu mať i štíhle ženy. Najviditeľnejšie tukové zásoby sú na bruchu, stehnách, zadku. Nebezpečnejší tuk je však ukrytý a obaľuje vnútorné orgány, ktorým bráni v ich správnom fungovaní.

Za nadváhu si každý môže sám! A to hlavne životným štýlom, nedostatkom pohybu a nadmerným príjmom energie v strave (tuky a sladkosti). Stačí sa prejsť po pešej zóne mesta a stretneme množstvo mladých ľudí s trčiacím pupkom, ktoré sa už ani nesnažia zakrývať a vystavujú ho na obdiv. A práve tento brušný tuk je obzvlášť nebezpečný, pretože sa zhromažďuje okolo vnútorných orgánov.

z čoho sa chudne

Zdroj: Shutterstock®

Dlhšia cesta so zeleninou a ovocím

Ak ste sa rozhodli zbaviť nadbytočného tuku, tak upravte svoj jedálny lístok a dajte si záväzok v podobe nejakej telesnej aktivity. Spojením týchto dvoch vecí, úbytok hmotnosti nebudete pociťovať ako boj, či mučenie a každý deň sa budete tešiť zo znižujúcej sa váhy.

Do jedálneho lístka zaraďte hlavne ryby, čili, cesnak, chren, zelený čaj, jablčný ocot, kyslú kapustu, zázvor, brokolicu, fazuľu, uhorky, či škoricu a celozrnné výrobky. Vyhnite sa živočíšnemu tuku a používajte rastlinný, či olivový. Zabudnite na vnútornosti, údeniny, vaječné žĺtka, tučné syry, majonézu, tučné pomazánky, smotanu alebo sladkosti. Vykročte v obchode najprv do oddelenia zeleniny a ovocia (zeleninový šalát je v tomto horúcom období veľmi osviežujúci). Čo sa týka športových aktivít, tak odporúčam vytrvalostné druhy športu, ktoré zaktivizujú celý organizmus. Vyskúšajte taký beh, korčuľovanie alebo chôdzu (ideálna je turistika).

Odpadneš: Vitamín C v kozmetike: Vieš kedy ho radšej nepoužívať?

zdravá strava

Zdroj: Shutterstock®

Rýchla cesta za krásou

Možno si poviete, že sú aj jednoduchšie formy zbavenia sa tuku. A máte pravdu. No bez správnej životosprávy sú zbytočné. Medzi ne patria lieky na chudnutie. Trh je nimi zaplavený a sú voľnopredajnými prostriedkami na redukciu hmotnosti. Treba si uvedomiť, že lieky iba potláčajú chuť na jedlo a podporujú znižovanie telesnej hmotnosti. Neznamená, že keď budeme jesť lieky a životospráva ostane nezmenená, že sa stane zázrak a kilogramy sa stratia, vyparia! Keby to bolo také jednoduché, tak by po zemeguli kráčali iba modelky.

Strážiť si životosprávu je potrebné aj po rýchlom odstránení tukov a to vďaka chirurgickému zásahu. Je to veľmi drastická metóda a určite aj bolestivá. Výsledok je podobný ako po redukčných diétach. Ak si dám odsať tuk, ale vrátim sa k svojmu pôvodnému životnému štýlu a stravovacím zvyklostiam, usadí sa znovu a na iných miestach.

ako schudnúť

Zdroj: Shutterstock®

Na záver niekoľko rád proti prejedaniu a zaťažovaniu organizmu:

 • Nechodiť nakupovať s prázdnym žalúdkom!

 • Jedzte pomaly a jedlo si vychutnávajte!

 • Jesť 5 krát denne menšie dávky!

 • Lepšie je jesť trochu skôr, než nastúpi pocit hladu!

 • Pol hodiny pred jedlom vypiť pohár vody!

 • Dodržiavať pitný režim!

Zaujme ťa: Maliny - zdravé maškrtenie


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Čo čítajú ostatní