Niekto má nimi posiatu celú tvár, čo mu spôsobuje nemalé komplexy a frustráciu. Inému vznikla len jedna - drobná, nepatrná a je s ňou absolútne zžitý. Či už patríte do jednej alebo druhej skupiny, isto nám dáte za pravdu, že bradavice ako také nie sú práve lichotivou súčasťou nášho tela. Ak aj nie sú nijako esteticky rušivé, väčšinou sa bojíme, že si ich nechtiac zaškrabneme a podobne. V každom prípade, existuje viacero babských rád, ako sa zbaviť väčších či menších, starších či novších bradavíc a medzi ne patria aj bylinky proti bradaviciam. Ktoré to sú?
Zaujme ťa: Vieš, ako uchovať liečivú silu byliniek čo najlepšie? My áno!
Ešte predtým, než sa pozrieme na bylinky, ktoré pomáhajú odstraňovať bradavice, povedzme si v krátkosti, čo to tá bradavica vlastne je, kde a prečo vzniká. Najčastejším dôvodom vzniku bradavíc je znížená imunita. V skutočnosti však, ak hovoríme o bradaviciach, hovoríme o infekčnom ochorení vírusového pôvodu. Tento vírus sa prenáša kontaktom s čiastočkami pokožky, ktoré sa uvoľňujú z bradavice a takto je možné preniesť ich nielen na inú časť svojho tela, ale aj na iného človeka. Bežne sa tento vírus prenáša v rámci sauny, verejných bazénov a spŕch. Ak sa rozhodnete riešiť problém s bradavicami s lekárom, pravdepodobne vám navrhne ich odstránenie dusíkom (kryoterapiu) alebo laserom.
Bude ťa zaujímať
Drchnička roľná (lat. Anagallis arvensis)
Možno ju skôr poznáte pod ľudovým pomenovaním kuracie oko, kurí mor, kuračka, žabinec, námožníček či dokonca kuroslep. Je to napohľad mimoriadne milá rastlinka, približne pol metra vysoká, s kvetmi červenými, veľmi výnimočne aj modrými. Kvitne od júna do septembra a zbiera sa v tomto istom období. Drchničku nájdete najčastejšie v teplejších oblastiach, predovšetkým na poliach. Na vonkajšie použitie sa oddávna používa pri odstraňovaní bradavíc, avšak POZOR: Drchnička je pri vnútornom použití jedovatá!
Pozri si: Vyskúšala si už všetky možné recepty proti akné? Skús to s prírodou!
Lastovičník väčší (lat. Chelidonium majus)
Vo veľkom sa využíval na liečebné účely už v staroveku. Pre túto rastlinu je charakteristické žlto-oranžové latexové mlieko a práve to je vynikajúcim pomocníkom pri odstraňovaní bradavíc takzvaným leptaním. Táto šťava však musí byť v čerstvom stave. Preto sa tejto byline kedysi hovorilo skôr bradavičník, než lastovičník. Na našom území lastovičník nájdete prevažne v Tatrách, a to do výšky 950 m.n.m.
Kvitne v máji až auguste, no vňať sa zbiera niekedy medzi májom a júlom, následne sa suší. Ak aj vás dlhodobo trápia bradavice, bez problémov si môžete namiešať alebo zakúpiť tinktúru z lastovičníka. Do tinktúry z tejto takmer meter vysokej bylinky namočte vatový tampón alebo vatovú tyčinku a prikladajte na bradavice niekoľkokrát denne.
Lastovičník má dokonca schopnosť upokojiť nervovú sústavu a podráždený žalúdok a črevá, dobrý účinok má aj pri liečbe žltačky. Rastlina obsahuje histamín, tyramín, silice a flavonoidy.
Bude ťa zaujímať
Upozornenie: Nakoľko v oboch prípadoch je reč o jedovatých rastlinách, používajte ich výlučne v malom množstve a na vonkajšie použitie. Ak by ste sa rozhodli pre vnútorné použitie tak drchničky ako aj lastovičníka, vopred sa o tom poraďte s odborníkom, ktorý vám dokáže nastaviť správne dávkovanie.
Odporúčame: Túžobník brestový: Vyskúšaj liečivý túžobníkový čaj alebo tinktúru!