Ako zabrániť šediveniu vlasov? Objav recept starovekej Číny

Ako zabrániť šediveniu vlasov? Objav recept starovekej Číny

Rovnako ako vrásky, tak aj šedivé vlasy sú viditeľným a jasným znakom toho, že čas sa nedá zastaviť a my jednoducho starneme. A je to fakt, ktorý je proste nastavený prírodou. Je to súčasť života a niekto to dokonca môže brať ako krásnu súčasť života. 

No premýšľali ste niekedy nad tým, čo v skutočnosti spôsobuje zmenu farby vlasov? Čo spôsobuje šedivenie našich vlasov? A zamýšľali ste sa niekedy aj nad tým, ako takému šediveniu zabrániť? Dá sa vôbec predísť šediveniu vlasov? 

Ak by sme sa chceli priučiť správnej starostlivosti o naše vlasy, mohli by sme nahliadnuť do každodenných rituálov Číňaniek, ktoré sú známe mnohokrokovou starostlivosťou o pleť, ale aj o svoje vlasy. Čo je teda ich tajnou zbraňou a tajomstvom v boji za dokonalým vzhľadom, ak farbenie sivých vlasov chcú odložiť na neskôr?

Pozri aj: Ľadovcová voda v kozmetike: Spoznaj blahodarné účinky kolekcie CHARM

šedivé odrasty na hlave

Zdroj: Shutterstock®

Faktory spôsobujúce šedivenie vlasov

Je bežné, že naše vlasy strácajú pigment a stávajú sa tak šedivými. Poznajú to dámy hlavne po tridsiatke. Avšak nie je nič výnimočné, ak si zopár bielych vlasov na hlave nájdete aj v skoršom veku. Predčasné šedivenie vlasov nie je ničím výnimočným. Prečo teda dochádza k strate pigmentu nachádzajúceho sa vo vlasových folikuloch? Ktoré faktory spôsobujú, že sa šedivé vlasy objavia skôr?

 • Nedostatok vitamínov – nedostatky vitamínu B6, B12, vitamínu D alebo E môžu prispieť k predčasnému šediveniu. Nedostatok týchto vitamínov ovplyvňuje pigmentáciu, preto pri doplnení týchto vitamínov môže dôjsť k obnoveniu pôvodnej farby vlasov.
 • Genetická predispozícia – ako je už asi každému jasné, každý z nás si vo vienku nesie základy, ktoré mu boli dané predkami. Preto je aj predčasné šedivenie zakorenené kdesi vo vnútri nás.
 • Oxidačný stres a šedivenie – je spôsobený nerovnováhou, a to v prípade, keď antioxidanty nie sú postačujúce na potláčanie účinkov voľných radikálov. Pri nadmernom pôsobení voľných radikálov dochádza k strate pigmentu v pokožke (prejavuje sa vitiligo), čo v konečnom dôsledku môže ovplyvniť aj konečnú farbu vlasov.
 • Fajčenie a šedivenie– štúdiou bolo preukázané, že fajčiari majú 2,5-krát vyššiu tendenciu ošedivieť oveľa skôr ako nefajčiari.
 • Časté používanie farieb na vlasy – chemické farby na vlasy môžu prispieť k predčasnému šediveniu, pretože mnohé z nich obsahujú škodlivé zložky, ktoré znižujú tvorbu melanínu. Jedna sa hlavne o peroxid vodíka, ktorý je súčasťou mnohých farieb na vlasy.

Odporúčame: Najnebezpečnejší hotel na svete - len pre odvážnych!

čierny sezam

Zdroj: Shutterstock®

Stavikrv mnohokvetý a šedivé vlasy

Nie je vôbec prekvapujúce, ak povieme, že šedivenie vlasov môžete zmierniť a dokonca úplne zvrátiť aj prostredníctvom byliniek. Veď práve Číňanky vo všetkom využívajú silu byliniek. Ide o tradičnú čínsku medicínu, ktorá má obrovské účinky. Len málokto z nás si dokáže predstaviť, čo teda bylinky skutočne dokážu.

Zo všetkého množstva byliniek sa pozastavíme hlavne pri bylinke s názvom Fo-Ti, teda stavikrv mnohokvetý (latinsky Polygonum multiflorum). Ide o populárnu čínsku bylinku, ktorej účinky sa využívajú už po stáročia. Obsahuje veľké množstvo minerálov, polyfenolov a ďalších účinných látok, ktoré majú regeneračné a omladzujúce účinky a dokonca – táto rastlina je považovaná za elixír mladosti a dlhovekosti.

Stavikrv obsahuje silné antioxidanty, ktoré spomaľujú proces starnutia, podporujú obranyschopnosť organizmu a potláčajú negatívne stresové faktory na organizmus. V tradičnej medicíne je táto bylinka využívaná aj pri prechodových zmenách u žien, kedy pomáha harmonizovať emocionálnu rovnováhu. Zmierňuje klimakterické problémy bez užívania hormonálnej terapie.

No čo vás určite zaujíma najviac, tak Číňania veria, že práve táto bylina dokáže vlasom prinavrátiť ich pôvodnú farbu, pretože pôsobí ako silný antioxidant, ktorý bojuje proti šedinám. Tiež podporuje rast vlasov. Túto bylinku možno dnes hľadať v rôznych formách, obsahujú ju napríklad výživové doplnky, tinktúry, ale aj priamo vlasová kozmetika.

Čierny sezam proti sivým vlasom

Okrem tejto byliny sa častokrát v súvislosti so šedinami spája aj čierny sezam, ktorý obsahuje pomerne veľké množstvo železa, fosforu, vápnika a ďalších dôležitých prvkov, ktoré zlepšujú krvný obeh, vyživujú vlasy a zlepšujú funkciu vnútorných orgánov. Ba dokonca sa čierny sezam využíva na liečbu predčasných šedín.

Vo všeobecnosti sa odporúča do jedálnička zaradiť viac potravín, ktoré sú bohaté na tmavé farbivo, nezáležiac na tom, akú farbu majú vaše vlasy. Pridajte čierny sezam do jedálnička čo najskôr. 

Odporúčame: Hľadáš motiváciu na novoročné zhadzovanie kíl? Táto žena má 7 detí, po 60-tke a vyzerá skvelo!

Iné triky a babské rady proti šediveniu vlasov:

 • Čajový obklad: Čierny čaj alebo šalvia môžu stmaviť vlasy. Uvaríte silný čaj alebo vývar zo šalvie a necháte ho vychladnúť. Tento roztok potom aplikujte na vlasy a nechajte pôsobiť niekoľko hodín alebo cez noc pred umytím. Môže dočasne zmeniť odtieň šedivých vlasov a dodávať im tmavší nádych.
 • Kokosový olej a citrón: Trik na svetlejšie vlasy. Zmiešajte teplý kokosový olej s niekoľkými kvapkami čerstvého citrónového džúsu. Aplikujte na vlasy, najmä na šedivé časti a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Kokosový olej je známy svojimi výživnými vlastnosťami a citrón môže podporovať lesk a živosť vlasov.
 • Amla (indický egreš): Sušenú amlu zmiešajte s kokosovým olejom a nechajte zmes pár dní odstáť. Potom olej precedíte a používate na masáže pokožky hlavy a vlasov. Amla sa tradične používa na podporu tmavších vlasov a zlepšenie celkového zdravia vlasov.
 • Kávový obklad: Pripravte silný kávový nálev a nechajte ho vychladnúť. Následne ním opláchnite vlasy po šampónovaní. Káva môže dočasne zvýrazniť tmavé vlasy a poskytnúť šedivým vlasom hlbší odtieň.
 • Voda z varenia zemiakov: Po uvarení zemiakov nevyhadzujte vodu. Keď vychladne, použite ju na opláchnutie vlasov. Tento trik sa tradične používal na dodanie tmavšieho nádychu a lesku šedivým vlasom.
 • Rozmarínový a šalviový vývar: Uvaríte silný vývar z rozmarínu a šalvie a použijete ho na opláchnutie vlasov po umytí. Táto bylinná zmes môže pomôcť postupne stmavšiť šedivé vlasy a zlepšiť celkový vzhľad a zdravie vlasov.
 • Henna: Henna môže prekryť šedivé vlasy a dodávať im bohatý, červenohnedý až tmavý odtieň. Použite ju podľa návodu na balení. Henna funguje ako prírodná farba na vlasy, ktorá môže šedivým vlasom dodať živší a tmavší odtieň.
 • Zdravá strava a vitamíny: Zaistite, aby vaša strava bola bohatá na vitamíny a minerály, najmä na biotín, vitamín B12, železo a zinok, ktoré sú známe svojou úlohou vo zdraví vlasov. Zdravá strava môže pomôcť zlepšiť celkovú kvalitu a zdravie vlasov.

Článok aktualizovaný 4.1.2024


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

17 komentárov

Ľubica Šťastná 29.12.18 08:21

ĽŠ
karma
100.00

Ďakujem za článok!

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 29.12.18 09:15

MC
karma
109.00

Zaujímavý článok .

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 29.12.18 10:10

MM
karma
100.00

ako vždy, zasa sa potvrdilo, všetko hľadaj v prírode

 • 0
Odpovedať

Katarína Hrtúsová 29.12.18 10:34

KH
karma
79.00

Tak toto určite vyskúšam. To, že sem tam objavím sivý vlas som brala ako samozrejmosť.

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 29.12.18 13:32

SK
karma
114.00

no, na to by som bola zvedavá...

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 29.12.18 19:06

karma
108.00

Asi vedia o čom hovoria..

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 07.01.19 22:43

JK
karma
100.00

Zaujímavý článok

 • 0
Odpovedať

Simona Káčerová 09.01.19 15:33

SK
karma
107.00

Skvelý článok,aj keď šediny ešte nemám prevencia je dôležitá. Tiande šampón určite vyskúšam,keďže výrobky tejto značky využívam.

 • 0
Odpovedať

Juraj Podmanický 11.01.19 19:03

JP
karma
109.00

Nemyslím si, že šedivenie vlasov treba nejako riešiť, veď je to úplne normálne a navyše pridáva to na vážnosti a šarme.

 • 0
Odpovedať

Daniela Šurláková 12.01.19 19:21

karma
97.00

Zaujímavý článok.Ani za celý život nebudeme vedieť na čo všetko sú rôzne byliny a ich korene,listy,kvety sa dajú využiť.

 • 0
Odpovedať

Jana Pitonakova 14.01.19 07:00

JP
karma
100.00

nakoľko používam prípravky na vlasy ktoré sú bez parabénov a silikónov, zaujímalo by ma či to ten šampón a kondicionér má ... nie je na odkazoch uvedený popis

 • 0
Odpovedať

Marta Kendrová 14.01.19 14:21

MK
karma
100.00

Zaujímavé :)

 • 0
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 18.01.19 14:47

karma
100.00

Poznám pani asi aj 66 ročnú, čo nemá šediny. Moja sestra už v 18 mala veľa šedin. Naozaj je to aj genetické. Keď si len po rátame, koľko farby mame za život na vlasoch.... Och, žasnem. Ešte, že, nemám alergiu.

 • 0
Odpovedať

Dominika Pňačková 22.01.19 20:47

DP
karma
-1.00

no to som veľmi zvedavá či bude ozaj taký účinný, by som to potrebovala ako soľ...xixi...

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 12.04.19 14:52

karma
127.00

Čierny sezam si dám asi na nákupný zoznam.

 • 0
Odpovedať

Andrea Justusová 09.12.20 20:52

AJ
karma
-1.00

Menej sa stresovať a mať dobrú genetiku ..

 • 0
Odpovedať

Natálie Veselá 28.03.21 22:04

NV
karma
-1.00

myslite si, že existuje nejaky navod, trik, gif ako sa zbavit šedin, sivych vlasov?

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní