Mal by sa fén na vlasy čistiť? Kedy naposledy si si naň posvietila?

Mal by sa fén na vlasy čistiť? Kedy naposledy si si naň posvietila?

  • Zdieľaj:
 • 4

Buďte k sebe úprimné a opýtajte sa samé seba: „kedy naposledy som čistila fén na vlasy?“ Bolo to minulý týždeň? Alebo minulý mesiac? A vôbec, čistili ste ho niekedy? Predpokladáme, že určite nie! Málokto totižto vie, že aj fén na vlasy by sa mal čistiť. Síce ide o elektrické zariadenie, ktoré dozaista nie je možné ponoriť do vody alebo opláchnuť pod prúdom tečúcej vody, ale existujú spôsoby, ako to urobiť.

Fén používame na sušenie vlasov na pravidelnej báze. Niektoré z nás každý deň, iné každý druhý a tie, ktoré nemajú problémy s rýchlo sa mastiacimi vlasmi maximálne raz do týždňa. V tomto prípade je však úplne jedno, či ste investovali do špičkového fénu, ktorý stal nehorázne peniaze, alebo do nejakej lacnejšej varianty, ktorá vlasy vysuší rovnako. Ak chcete predĺžiť jeho životnosť, mali by ste mu raz za čas venovať chvíľku pozornosti. Podľa odborníkov časté používanie fénu na vlasy škodí nielen vlasom, ale aj fénu samotnému. Za všetko môže najmä horúci vzduch, ktorý skracuje životnosť spotrebiča.

Pozri aj: TOP strihy vlasov pre dlhú tvár – aký účes sadne tvojmu typu tváre?

prečo čistiť fén na vlasy

Zdroj: Shutterstock®

Prečo vôbec fén na vlasy čistiť?

Vedeli ste, že používaním rôznych stajlingových prípravkov alebo prípravkov na ochranu vlasov pred teplom, dochádza k zablokovaniu vetracích otvorov na tomto elektrickom zariadení? Vinníkom je aj prach, ale aj vlasy, ktoré sa do fénu môžu zamotať (občas sa to stáva). Ak dôjde k takémuto upchatiu vetracích otvorov, môže dôjsť k vnútornému prehriatiu samotného fénu. Dokonca sa môže prehriať natoľko, že v tom lepšom prípade začne len dymiť a v tom horšom sa vznieti. To už by mal byť dobrý dôvod na to, prečo fén čistiť.

Ďalším dôvodom by mal byť tiež fakt, že fén, ktorý sa prehrieva tiež škodí aj vlasom. Pri nadmernom pôsobení horúceho vzduchu dochádza k lámavosti vlasov i k ich štiepeniu. Teda môžeme povedať, že platí: čistý fén = zdravé vlasy.

Neprehliadni: Rozmarínový olej na vlasy: Ako ho používať, aby boli pevnejšie a rástli rýchlejšie?

ako čistiť fén na vlasy

Zdroj: Shutterstock®

Ako často a ako fén čistiť?

Je obzvlášť dôležité dodržiavať zásady hygieny, ale ak používame „špinavé“ zariadenia, tá hygiena môže mierne pokulhávať. Čistiť by sme mali kefu na vlasy a hrebene, ktoré používame denne. Rovnako to platí aj o žehličke na vlasy, kulme či čistiacich kefách na tvár a telo.

Čo sa týka fénu, tak by sa mal ideálne čistiť raz za týždeň. Ak to nie je vo vašich silách, tak si nastavte interval čistenia na každé tri týždne. Aj keď na čistenie zabudnete a fén na vlasy vyčistíte neskôr, pamätajte na zlaté pravidlo – je lepšie vyčistiť ho aspoň raz za čas, ako nikdy!

A ako na to? V prvom rade ho vytiahnite zo zástrčky (nikdy nečistite zariadenie, ktoré je v sieti!). Potom vyberte filter, ktorý sa nachádza na zadnej strane fénu. Filter opláchnite pod tečúcou vodou, aby ste z neho odstránili všetok prach. Následne ho nechajte vysušiť. Ak sa z vášho fénu filter vybrať nedá, tak prach z neho skúste vysať vysávačom alebo vyfúknuť kompresorom.

Nezabúdajte ani na čistenie rôznych oddelených nástavcov, ktoré máte k fénu k dispozícii. Tie sú zväčša vyrobené z plastu, a tak ich môžete ponoriť do vody a vyčistiť bavlnenou handričkou. Poprípade môžete na pomoc privolať pomocníka, akým je alkohol. S ním z nástavcov odstránite všetky prípravky, ktoré sa na nich usadili.

Odporúčame: TOP strihy vlasov pre rok 2022 – ktoré účesy budú tento rok v kurze?


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 07.05.22 06:37

ĽŠ
karma
100.00

Čistý fén = zdravé vlasy.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 07.05.22 18:48

MM
karma
118.00

mne sa stalo, že som kulmofén aj vyprala v pračke, našťastie to zvládol a fungoval ďalej

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 08.05.22 23:22

karma
100.00

Používam fén raz - dva razy do roka. Netušila som, že sa má čistiť.

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 09.05.22 19:16

MR
karma
104.00

zvykla som si fén čistiť

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Domáce perky s lekvárom a makom: Všetci ich budú kradnúť z taniera
Bezmäsité jedlá

Domáce perky s lekvárom a makom: Všetci ich budú kradnúť z taniera

 • 4
 • 17.03.2022
Jej sezóna je tu! Vyskúšaj tie najlepšie recepty z bazy
Dezerty

Jej sezóna je tu! Vyskúšaj tie najlepšie recepty z bazy

 • 0
 • 18.05.2022
Sicílske cannoli plnené tvarohom alebo ricottou
Dezerty

Sicílske cannoli plnené tvarohom alebo ricottou

 • 4
 • 05.05.2022
TOPlist