Vedci prišli na to, prečo šedivejú vlasy: Ako tomu predísť?

Vedci prišli na to, prečo šedivejú vlasy: Ako tomu predísť?

  • Zdieľaj:
 • 7

Ja z teba zošediviem, hovoria často rodičia svojim potomkom. A zatiaľ, čo predtým si ľudia mysleli, že je to obyčajný povzdych nad neposlušnými deťmi, dnes je jasné, že je to pravda. Stres hrá kľúčovú úlohu v rýchlosti, s akou sa šediny objavujú. Vieme, prečo šedivejú vlasy.

Na vine je kortizol

Vedci už dlho vedeli, že existuje spojenie medzi stresom a šedinami. V nedávnej štúdii sa však podrobnejšie zamerali na mechanizmus, ktorý za procesom stojí. Najprv sa preto zamerali na hormón kortizol, ktorému sa tiež hovorí stresový hormón. To preto, že jeho hladina v tele narastá, keď sa človek ocitne v ohrození a má buď bojovať, alebo utiecť. Je to dôležitá funkcia, ktorá pomohla ľudstvu prežiť, ale trvalo zvýšená hodnota kortizolu so sebou nesie rad negatívnych zdravotných následkov.

Odporúčame: Začína sa sezóna medvedieho cesnaku. Tu sú TOP tipy na jeho použitie!

šedivé vlasy

Zdroj: Shutterstock®

Stres vyčerpá zásoby pigmentu

Kortizol ovplyvňuje nervový systém. Nervy sú po celom tele a prenikajú aj do každého vlasového folikulu. A tu je ukrytý hlavný problém. Chemikálie uvoľňované počas stresovej reakcie spôsobujú aktiváciu všetkých buniek, teda aj buniek produkujúcich pigment. A pretože tie sú neustále v pohotovosti, zásoby pigmentu pre vlasy sa čoskoro vyčerpajú.

Genetiku neoklamete

Ale stres nie je jediným dôvodom, prečo väčšina ľudí šedivie, dokonca ani tým hlavným. Vo väčšine prípadov je hlavným vinníkom genetika. Šedivé vlasy spôsobuje strata melanocytov (pigmentových buniek) vo vlasovom folikule. Je to počas starnutia bežný jav. Genetické faktory určujú, kedy zošednú. Z lekárskeho hľadiska neexistuje nič, čo možno urobiť, aby sa proces zvrátil, keď je geneticky predurčený.

Ďalším rizikovým faktorom, ktorý môže spôsobiť predčasné šedivenie, je fajčenie. Ak chcete vlastnú farbu čo najdlhšie, podľa vedcov by ste s ním mali okamžite prestať. Tiež sa na farbe vlasov môže podpísať zlá výživa. Nízky príjem proteínov, vitamínu B12, medi a železa je rizikový.

prečo šedivejú vlasy

Zdroj: Shutterstock®

Ryby a orechy

Za šedivenie môže aj starnutie spôsobené akumuláciou oxidačného stresu. Tento stres vyvoláva nerovnováhu medzi antioxidantmi a voľnými radikálmi, ktoré poškodzujú tkanivo, proteíny a DNA. Určitý stupeň oxidačného stresu je prirodzenou súčasťou života. Množstvo šedín sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom, pričom normálne je ich nárast asi o 10 percent počas desiatich rokov. Bežne sa šediny začínajú objavovať po tridsiatke.

Avšak proces môžete oddialiť. Trebárs voľbou vhodných potravín. Takých, ktoré obsahujú vysoký obsah omega-3 mastných kyselín, ako sú vlašské orechy a mastné ryby. Pomáhajú aj potravinové doplnky, ako sú vitamín B12 a vitamín B6.

Pozri aj: Psychopati v zamestnaní: Toto je 7 povolaní, v ktorých je ich najviac


  • Zdieľaj:
 • 7
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 07.03.20 07:00

ĽŠ
karma
100.00

Vo väčšine prípadov je, žiaľ, naozaj hlavným vinníkom genetika, ktorú neoklameme!

 • 1
Odpovedať

Darina Božiková 07.03.20 14:43

DB
karma
111.00

takže čo to vlastne také úžasné tí vedci /verím,že to boli "americkí "/ objavili?myslela som,že vynašli spôsob akým budú naše vlasy aspoň do 60 rokov mať prirodzenú farbu bez šedín.

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 09.03.20 22:54

MR
karma
104.00

ešteže sú tie farby na vlasy

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 09.03.20 23:23

karma
109.00

Veru, šediny mám aj ja.Nikdy som nefajčila,snažím sa zdravo stravovať,so stresom je to už horšie,občas sa vyskytne.Som blond a preto sú moje šedivé vlasy menej viditeľné,ale aj tak si ich raz za čas odfarbím.

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 26.04.20 21:53

KS
karma
133.00

Ja som začala šedivieť už pred 30-tkou, ale máme to v rodine, takže genetika zohráva najväčšiu rolu. Ešteže existujú farby na vlasy :-)

 • 0
Odpovedať

Jana Pitonakova 23.11.20 14:16

JP
karma
100.00

v mojom prípade som ošedivela veľmi skoro, geneticky ťažko keďže u nás v rodine sa šedivie tak po 50tke ... nebol ani stres, ale ten pribudol rokmi ... takže je to individuálne

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 26.02.21 22:06

karma
100.00

Šediny mám veru už dlho farbím si ich

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Aglaonema – izbovka s rozmanitým vzhľadom vhodná aj do tmavých interiérov
Domácnosť

Aglaonema – izbovka s rozmanitým vzhľadom vhodná aj do tmavých interiérov

 • 1
 • 20.11.2022
Najšialenejšie diéty, ktoré (ne)treba skúšať! Ohrozujú zdravie?
Zdravie

Najšialenejšie diéty, ktoré (ne)treba skúšať! Ohrozujú zdravie?

 • 2
 • 22.10.2022
Sarah Jessica Parker, Ed Sheeran či Lady Gaga - vieš, aká spoločná vlastnosť ich spája?
Voľný čas

Sarah Jessica Parker, Ed Sheeran či Lady Gaga - vieš, aká spoločná vlastnosť ich spája?

 • 0
 • 17.10.2022