Esenciálne oleje do kúpeľa: Voňajú, no pozor, vedia aj uškodiť! ​

Esenciálne oleje do kúpeľa: Voňajú, no pozor, vedia aj uškodiť! ​

Predstava horúceho kúpeľa po uponáhľanom jesennom či zimnom dni býva niekedy neuveriteľne lákavá. Často nám však teplá voda nestačí a do kúpeľa si pridávame rôzne vône, ktoré nás majú ešte viac zrelaxovať, vypnúť naše myšlienky a mali by sme vďaka nim podľahnúť domácemu wellnessu ešte o čosi viac. Esenciálne oleje do kúpeľa bývajú azda najčastejšou vonnou prísadou do vane, no aj ich používanie má svoje zásady, ktoré odporúčame dodržiavať. Inak sa môže stať, že vôňa síce bude, no dostaví sa aj iritácia pokožky či iné nežiadúce účinky, ako taký malý bonus.

Ako nepridávať esenciálne oleje do kúpeľa? ​

Ničoho sa však nemusíte obávať, pretože my sme tu na to, aby sme vám povedali, ako sa také esenciálne oleje do kúpeľa pridávajú správnym spôsobom tak, aby ste si nespôsobili žiadnu ujmu. Zásada číslo jedna znie: Nikdy esenciálne oleje nepridávajte do kúpeľa priamo, bez prímesi! Prečo to hovoríme? Oleje a voda, to nejde dokopy, ak chcete, aby sa dobre tieto dve tekutiny zmiešali. Olej zostane na povrchu a tieto fľaky sa infiltrujú vo veľkých množstvách priamo do vašej citlivej kože. Výsledok je svrbenie, začervenanie a pálenie. Existuje ešte jedno pravidlo a tým je oleje pridávať do kúpeľa až po napustení vane a teda vypnutí kohútika, inak by sa mohlo stať, že sila esenciálneho oleja bude cítiť len vo vzduchu, no z vody akosi unikne.

Vyskúšaj: Vieš, že svetlo môže liečiť? Zisti, ako ti pomôže svetelná terapia!

ako pridávať oleje do kúpeľa

Zdroj: Shutterstock®

Zmiešajte ich! ​

Ako sa teda desivému scenáru, popísanému vyššie, vyhnúť? Váš esenciálny olej potrebuje bázu. Vyberte si jeden nosný olej, do ktorého primixujete ten esenciálny. Ideálny je kvalitný olivový, jojobový alebo kokosový. Na jednu vaňu vám postačí veľká lyžica nosného oleja - bázy a tri až dvanásť kvapiek esenciálneho oleja podľa toho, ako intenzívne má váš kúpeľ voňať. Potom zmes nalejte do vody a poriadne premiešajte, aby sa všetko vo vani pekne spojilo. Takto si môžete užívať silu esenciálneho oleja naplno a bez obáv.

Na druhu oleja záleží ​

Niekedy majú ľudia tendenciu do kúpeľa vliať prvý voňavý olej, ktorý im príde pod ruku. Nie je to však správne a práve takto si môžete uhnať kožné problémy. Vyberajte starostlivo a najmä medzi olejmi, ktoré sú do kúpeľa naozaj určené. Veľmi záleží aj na samotnej esencii - vhodná je levanduľa, kamilka či ruža, neodporúča sa používať škoricový, mätový, oreganový ani klinčekový esenciálny olej. Zvážte použitie oleja aj podľa nálady, ktorú chcete kúpeľom dosiahnuť, pričom sa môžete inšpirovať našimi receptami nižšie.

Zaujme ťa: Poznáš arganový olej? Presvedč sa o jeho blahodarných účinkoch aj ty!

levanduľový olej do kúpeľa

Zdroj: Shutterstock®

3 druhy esenciálneho kúpeľa ​

Aby ste dosiahli náladu, ktorú od kúpeľa s esenciálnymi olejmi očakávate, musíte sa naučiť oleje aj kombinovať. To znamená, že budete doma potrebovať poriadnu zásobu malých fľaštičiek s olejčekmi. Ak neviete, ako začať, inšpirujte sa našimi receptami na 3 skvelé relaxačné či podporné kúpele:

 • Energizujúci kúpeľ. Potrebujete povzbudiť? Do vybraného nosného oleja pridajte 5 kvapiek citrónového oleja, 3 kvapky rozmarínového a 2 kvapky tymiánového oleja. Poriadne zamiešajte a pridajte do kúpeľa podľa zásad vyššie.
 • Upokojujúci kúpeľ. Na upokojenie a relaxáciu je kúpeľ ako stvorený! Do nosného oleja podľa vášho výberu pridajte 5 kvapiek levanduľového, 4 kvapky kamilkového a 3 kvapky kadivého oleja. Poriadne zamiešajte a pridajte do kúpeľa podľa zásad vyššie.
 • Kúpeľ na regeneráciu svalstva. Po ťažkom tréningu si doprajte regeneračný kúpeľ. Do nosného oleja podľa vášho výberu pridajte 5 kvapiek majoránového oleja, 4 kvapky oleja z citrónovej trávy a 3 kvapky levanduľového oleja. Poriadne zamiešajte a pridajte do kúpeľa podľa zásad vyššie.

Pozri aj: Pozor, nebezpečenstvo pre penis: Čomu by sa mal partner vyhýbať?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Lucia Šeptáková 11.11.18 16:17

karma
110.00

Nezvyknem si dávať oleje,ale taký upokojujúci ma oslovil..

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 11.11.18 17:07

MM
karma
100.00

to kombinovanie ma odrádza

 • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 11.11.18 22:27

ZS
karma
100.00

oleje do kupela som skusila len raz, pridala som si skoricovy olej a cela soms a vyhadzala

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 17.11.18 18:26

AS
karma
108.00

a ste dala toho veľa

 • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 18.11.18 11:25

ZS
karma
100.00

praveze som si nedala vela... na napustenu vanu asi 3 - 4 kvapky - len kvoli voni

 • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 18.11.18 11:26

ZS
karma
100.00

ale potom som aj niekde citala ze skorica je dost drazdiva tak neviem, to mnozstvo sa mi nezdalo vela

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 17.11.18 18:25

AS
karma
108.00

esencionálne oleje používam

 • 0
Odpovedať

Jana Uhrová 20.11.18 16:54

JU
karma
103.00

nepoužívam do kúpela vôbec takéto oleje..

 • 0
Odpovedať

Alexandra Mikulová 11.02.19 09:32

AM
karma
-1.00

Oleje nepoužívam, pre mňa je najlepšia pena. Aj s penou si viem vo vani oddýchnuť.

 • 0
Odpovedať

Jana Tonhauserová 20.03.19 11:18

karma
104.00

Voňavý kúpeľ je fajn,ale môj tip na hydratačný a liečivý kúpeľ - soda bikarbona, nasypať celý kelímok do vody a kúpeľ by mal trvať mimimálne pol hodiny ale dlhšie je lepšie.Pokožka celého tela je hydratovaná,hladká, už nepoužívam žiadne telové krémy...a hlavne je to prírodné

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 25.07.19 13:35

JK
karma
100.00

Zatial som olej do kúpela nedávala no som alergička tak neviem

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní