Poznáš najväčšie klamstvá o zdraví? Tomuto určite never!

Poznáš najväčšie klamstvá o zdraví? Tomuto určite never!
 • 10.11.2018
 • Simona Kostková

„Ak prehltneš žuvačku, zalepia sa ti črevá“. „Si chorý? Daj si panáka, ten ti vypáli všetky bacily.“ „Neoblizuj si vlasy, časom ti vznikne v žalúdku obrovská guča vlasov, ktorú ti budú musieť vyoperovať“. Každý z nás pozná niekoľko podobných výrokov, ktoré počúvame celý život, či už od našich rodičov, priateľov či známych. Ale zamysleli ste sa niekedy nad ich pravdivosťou?

My áno a rady sa podelíme! V dnešnom článku sa pozrieme na tie najväčšie mýty o zdraví, ktoré medzi nami kolujú a ktorých sa mnohí z nás aj držia. Sú to naozaj len mýty alebo sú pravdivé? Čítajte ďalej, všetko sa dozviete.

Ak prehltneš žuvačku, polepia sa ti črevá

Asi najznámejšie tvrdenie, s ktorým sa stretávame od malička je, že prehltnutá žuvačka nám dokáže zalepiť črevá. Alebo druhý variant, že prehltnutá žuvačka sa rozloží v našom tele až za sedem rokov. Je to naozaj tak? Môžete si vydýchnuť, nič také, ako polepené črevá žuvačkou neexistuje. Avšak pravdou zostáva fakt, že žuvačka obsahuje látky, ako guma a mnohé iné, ktoré sú pre našu tráviacu sústavu ťažšie stráviteľné.

Celý princíp spočíva iba v tom, že po jej prehltnutí sa dostane cez žalúdok až do čreva. Počas tejto cesty sa čiastočne natrávi, no zvyšky, ktoré telo nebude vedieť natráviť či vstrebať, sa jednoducho vylúčia a vy si pokojne môžete dať ďalšiu. Tým ale netvrdíme, že každú žuvačku môžete prehltnúť, telo tak zbytočne vynakladá energiu a dôležité látky na zbytočné rozkladanie takejto „potraviny“, ktorá neobsahuje žiadne pre telo prospešné látky.

Neprehliadni: Poznáš arganový olej? Presvedč sa o jeho blahodarných účinkoch aj ty!

prečo nežuť žuvačku

Zdroj: Shutterstock®

Vďaka zubnej paste ti zmiznú vyrážky

Druhým, veľmi populárnym tvrdením, ktoré sme hltali hlavne počas puberty, je zubná pasta na akné. V takmer každej domácnosti sa nájde aspoň jeden človek, ktorý veril v to, že pasta dokáže vysušiť vyrážky a zmierniť ich prejavy. Ak ste to skúšali, tak ste pravdepodobne zožali aj úspech a vyrážka vám naozaj uschla či dokonca zmizla, takže asi toto tvrdenie nepovažujete za mylné. No opak je pravdou. Tak ako si šampónom na vlasy nevyplachujete ústa, tak ani zubná pasta nepatrí na tvár.

Dôvod, pre ktorý bola alebo ešte aj je zubná pasta taká populárna u tínedžerov, je jednoduchý. Obsahuje totiž látky na báze alkoholu či sódy bikarbóny, ktoré majú tendenciu vysušiť vyrážky a zmierniť tak ich prejav. No častým používaním si môžete zarobiť iba na ďalšie problémy s pleťou. Miesto, na ktoré nanesiete zubnú pastu, sa bude nadmieru vysušovať a môže dôjsť aj k začervenaniu, čo vám rozhodne pleť nezlepší.

čo pomáha na akné

Zdroj: Shutterstock®

Alkohol zabíja bacily

Kto by nepoznal túto hlášku, že alkohol vylieči všetko? A hlavne to, že má schopnosť vypáliť bacily v krku, v hrdle a vlastne v celom tele. Do určitej miery sa vám to môže tak aj javiť, že alkohol vás vyliečil. Ale to len preto, že po druhom či treťom panáku sa ocitnete v šťastnom a spokojnom svete, v ktorom nič nebolí. No na ďalší deň vás už nebude bolieť iba hrdlo, ale aj hlava. Bohužiaľ, mnohé baktérie sú voči alkoholu úplne odolné a k väčšine sa alkohol vlastne ani nedostane. Takže toto tvrdenie je rozhodne ďalším mýtom.

Navyše, ak siahnete po alkohole v prípade črevných či iných tráviacich ťažkostí, môžete si dokonca ublížiť. Alkohol totiž naše telo iba vysušuje a zaťažuje celý organizmus, čo je v prípade chrípky či črevnej virózy nadmieru neželaný stav. Snažte sa preto počas choroby siahnuť po prírodných pomocníkoch, ako je ovocie či zelenina, namiesto poháriku domácej pálenky.

prečo nepiť ak som chorý

Zdroj: Shutterstock®

Vajíčka zvyšujú cholesterol

Mimoriadne populárnym tvrdením spred pár rokov je aj to, že vajcia škodia nášmu srdcu aj cievam. A to z jediného dôvodu – obsahujú LDL cholesterol, ktorý je pre naše telo nežiadúci, pretože zanáša cievy. Našťastie i toto tvrdenie bolo vyvrátené minulý rok, za pomoci jednej veľkej štúdie. Tá odhalila, že vajcia nemajú žiadny výrazný vplyv na zvýšenie výskytu kardiovaskulárnych ochorení. Respektíve ľudia, ktorí zjedia jedno vajce denne, majú rovnakú šancu dostať infarkt či mať aterosklerózu ako tí, ktorí si dajú jedno vajce týždenne.

Milé dámy, predtým, ako sa rozhodnete držať niektorých z overených tipov ohľadom zdravia, urobte si vlastný prieskum. Nie vždy je všetko stopercentné, pravdivé a potvrdené. Zdravie a celé naše telo je jednotný systém, ktorý funguje plynulo a všetko so všetkým súvisí. Počúvajte svoje telo a doprajte mu to, čo naozaj potrebuje a nie to, čo je aktuálne trendy a in.

Musíš vidieť: Vieš, ako si doplniť jód? Nájdeš ho v týchto potravinách!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Daniela Bieliková 11.11.18 15:41

DB
karma
117.00

toto už dávno nie je pravda...

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 11.11.18 15:51

karma
107.00

Tomu som verila keď som bola dieťa...

 • 0
Odpovedať

Táňa Slahučková 11.11.18 23:14

TS
karma
107.00

Tiež ma ako malú strašili tou žuvačkou a nedávno som to povedala aj synovi, keď prehltol žuvačku. Samozrejme, že sa na tom zabával :)

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 18.11.18 08:15

MC
karma
109.00

Neverím všetkému čo sa hovorí.Najlepšia je vlastná skúsenosť.

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 28.11.18 17:12

DB
karma
114.00

väčšina z nás vie,že tieto zaručené pravdy sú nepravdy,ale škoda,že o vajíčkach to bolo tvrdené aj v rôznych časopisoch.vajíčka nám dávala mama a vždy nám hovorila,že sú zdravé,aby sme o ich škodlivosti neverili a to isté som hovorila aj ja mojim deťom a tak sme vajíčka jedli s radosťou,lebo sme chovali sliepky.

 • 0
Odpovedať

Natália Homolová 28.11.18 18:31

NH
karma
91.00

Super článok

 • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 06.12.18 22:22

ZS
karma
100.00

mne pomaha frtan ked ma boli hrdlo :)

 • 0
Odpovedať

Katarína Hrtúsová 31.12.18 14:23

KH
karma
79.00

Článok sa mi páči. Skutočne som sa s týmito tvrdeniami stretávala a niektorým som až do dnes verila

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 08.01.19 20:38

JK
karma
100.00

Never všetkému čo sa hovori a je to pravda no rada som si prečítala

 • 0
Odpovedať

Juraj Podmanický 15.01.19 22:14

JP
karma
109.00

Každý si píše, čo chce, preto vznikajú rôzne ba niekedy až smiešne tvrdenia, ktoré vysoko vyzdvihujú odborné znalosti týchto mudrlantov. V dnešnej dobe by už mal mať každý priemerný návštevník internetu súdnosť, ktorá mu nedovolí uveriť takýmto hlúpostiam.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní