Ako znížiť denný príjem kalórií? Osvoj si tieto jednoduché triky!

Ako znížiť denný príjem kalórií? Osvoj si tieto jednoduché triky!

Cesta za vysnívanou postavou nie je, povedzme si narovinu, vždy najjednoduchšia. Práve naopak. Býva kľukatá a plná nástrah, kvôli ktorým niekedy skončíme na opačnej strane brehu bez toho, aby sme si to vôbec uvedomili. Existujú však jednoduché opatrenia, ktoré nám pomôžu vyradiť niekoľko stoviek kalórií denne a to takmer bez námahy. Stačí trocha disciplíny a pevnej vôle. Ako sa zbaviť 500 kalórií denne? Skúste tieto jednoduché triky!

Čierna je lepšia ​

Hneď prvý spôsob, ako ušetriť až 200 kalórií na jednu kávičku, je vynechať ťažké mliekové verzie. Aj keď latté nepijete osladené, má približne 220 kalórií. Šálka obyčajnej čiernej kávičky má pritom menej, ako 5 kalórií a to už je badateľný rozdiel, nemyslíte? Predstavte si, že si takéto lattéčka dáte za deň aj dve, ak nie viac... Prejsť čisto na čiernu kávu je teda najlepším bezbolestným chudnúcim prostriedkom. Ak potrebujete v lete zmenu, dajte si ľadovú čiernu kávu alebo veľmi populárne cold brew, dostupné takmer v každom coffeeshope.

Pozri aj: Recept na pečené artičoky: Vynikajúca zdravá príloha ako lusk

prečo vynechať sladené nápoje

Zdroj: Shutterstock®

Aj jedna kola škodí ​

Aj vy si poviete, že jedna coca-cola denne nezaškodí? Veď si dávam len malú plechovku, znie často naša výhovorka. Takáto jediná dávka koly obsahuje 105 kalórií, čo vôbec nie je málo. Zahaste smäd prirodzenejším a bezkalorickým spôsobom - vodou s vytlačeným citrónom! Prispejete tak k svojmu zdraviu a navyše po čase stratíte nejaké to kilečko.

Reštauráciám povedzte nie! ​

Je vedecky dokázané, že ak si doma starostlivo vopred pripravíte jedlo, ušetríte vzácne kalórie. Vo vlastnej kuchyni si totiž dávame pozor na suroviny, ktoré používame do jedla, čo v reštaurácii neodsledujeme. Takže koľko lyžíc cukru zhltla paradajková polievka či omáčka sa nikdy nedozvieme a kalórie hneď naskakujú ako divé. Štúdie tvrdia, že každým jedlom v reštaurácii alebo donáškou si na účet pripisujeme minimálne o 140 kalórií viac.

Ak nemáte možnosť každý deň variť a pripravovať si raňajky aj obed do práce, vždy čašníčku požiadajte polovicu jedla zabaliť ešte predtým, než vám ho vôbec prinesie. Bolo dokázané, že porcie v reštauráciách sú priveľké a keď už máme jedlo na tanieri, zjeme aj množstvo, ktoré by nám normálne stačilo na obed aj na večeru.

prečo vymeniť sendvič za šalát

Zdroj: Shutterstock®

Vzdajte sa nerestí! ​

Okrem mliekovej kávy, sladkých nápojov a donáškového jedla by ste sa mali častejšie vzdať nerestí, akými sú napríklad biely chlieb, dresingy a podobne. Možno vyzerajú tieto prísady neškodne, no taký sendvič s majonézou, hoci aj vegetariánsky, vás môže vyjsť až na 500 a viac kalórií. Preto sa odporúča voliť verziu bez pečiva, teda dať si radšej šalátik, ktorý si pokropíte len citrónom a olivovým olejom, nie ťažkým krémovým dresingom. K takýmto nerestiam patrí aj alkohol. Váš obľúbený drink na teraske s priateľmi môže byť kalorickejší, ako celý obed. Preto sa pri chudnutí naozaj odporúča vynechať alkoholické nápoje a určite tie sladené.

Pohyb je odpoveď ​

Nechystáme sa vám prednášať o tom, ako sa máte každý deň hýbať aspoň polhodiny, aj keď je to naozaj zdraviu veľmi prospešné. Ak však máte tendenciu ráno prísť do práce, sadnúť za počítač a takto zotrvať 8 hodín, radšej si to rozmyslite. Prieskumy dokázali, že neposední ľudia, ktorí využijú každú príležitosť na to, aby sa postavili a troška prešli, spália za deň o 350 kalórií viac, ako tí, ktorí len sedia. Nabudúce teda kolegovi skočíte pre kávičku vy, však? Ale pozor, len pre čiernu!

Vyskúšaj: Zisti, čo o tebe prezradí obľúbený kvet: Takáto žena naozaj si!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Zdena Paňková 20.08.18 07:17

ZP
karma
100.00

Súhlasím so všetkým v tomto článku, ale nevyhnem sa reštauráciám, takže tam si to musím prispôsobiť. Nemám však rada plný tanier a jedlo konzumujem pomaly, mám pocit, že skôr uspokojím žalúdok a niekedy sa stabe, že nezjem celú porciu. A hýbať sa je veľmi dôležité, bude sa lepšie spať a telo nestuhne sedením.

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 12.09.18 09:35

AS
karma
108.00

všetko čo v článku píšu je pravda!

  • 0
Odpovedať

Mária Sivová 20.08.18 12:35

MS
karma
100.00

Ja sladké vôbec nemusím ale viem, že veľa sacharidov sa ukrýva napríklad aj v cestovinách a tie milujem.

  • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 21.08.18 14:22

MB
karma
98.00

Ja sa snazim uz rojky takto zit, ale kde tu zhresim. A bohuzial obedy inak riesit neviem. Ale nemam pocit, ze vsetko co mam na tanmieri musim zjest.

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 12.09.18 09:33

AS
karma
108.00

kávu pijem bez mlieka, Coca-Colu nepijem, stravujem sa doma, vynechala som všetky sladkosti /len ovocie jedávam- aj tam je cukru dosť/- a každý deň chodím na "rýchlu chôdzu"- a veru som aj od apríla schudla 8 kg

  • 0
Odpovedať

Jana Pitonakova 13.01.19 22:15

JP
karma
100.00

po novom roku som prestala chodiť výťahmi a chodím len peši ...aj takáto zmena má blahodárny účinok na tela ...a ešte som obmedzila sacharidy vo forme pečiva

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní