Bielkoviny – základ zdravého chudnutia

Bielkoviny – základ zdravého chudnutia
  • 08.11.2012
  • Ingrid Maderičová

Aby sme účinne a zdravo schudli, potrebujeme pravidelne konzumovať bielkoviny. Pýtate sa prečo? Pretože k spaľovaniu kalórií dochádza vo svaloch. No a svaly potrebujú k svojej činnosti práve bielkoviny. Ak ich im nedáte v dostatočnom množstve, začneme strácať nielen tuk, ale aj svalovú hmotu. Takže, ak chceme schudnúť tuk a nie svaly, musíme jesť bielkoviny.

Sú pre nás dôležité!

Mali by tvoriť 25% celkového denného energetického príjmu. Bielkoviny oproti tukom obsahujú polovičné množstvo energie a zasýtia rovnako dobre ako sacharidy, čo je pre chudnutie ideálne. Nedostatok bielkovín počas redukčnej diéty má aj za následok tzv. jojo efekt. Ide o to, že ak telo začne strácať svalovú hmotu v dôsledku nedostatku bielkovín, každú kalóriu, ktorú príjme navyše, uloží do tukových zásob, aby malo energiu pre činnosť svalov.

Zároveň musí siahať do vlastných zdrojov bielkovín, čo má za následok spomalenie metabolizmu. No a pre účinné chudnutie je metabolizmus dôležitý. Takže, ak po diéte chudobnej na bielkoviny priberieme, čo je zaručené, tak priberieme na tuku a nie na svaloch. No a u žien vznikne ďalší neželaný efekt – celulitída. 

Pozri aj: Ako využiť mrazničku v domácnosti? Toto ťa šokuje!

chudnutie

Zdroj: Shutterstock®

Bielkoviny sú ideálne pri chudnutí aj z iného dôvodu. Nie sú len nevyhnutné pre zdravé chudnutie, ale sú aj nápomocné pri chudnutí. Telo ich totiž trávi pomalšie a len veľmi „nerado“ z nich ukladá prebytočnú energiu v podobe tukov. A to pri chudnutí oceníme. Nehovoriac už o spomínanej schopnosti nasýtenia, ktorá je zo všetkých zložiek potravy najvyššia.

A keď už sme pri bielkovinách, vedeli ste, že ženám stúpa potreba bielkovín v období ich cyklu? Ak ich telu nedáme vopred, prepadnú nás záchvaty jedenia a neodolateľná túžba po sladkom. Dôležité je tiež striedať živočíšne a rastlinné zdroje bielkovín. A, samozrejme, v neposlednej rade je dôležité prijímať kvalitné bielkoviny. Bielkoviny nie sú len o mäse, ako sa o tom hovorilo doteraz. Aj vegetariáni môžu prijímať dostatočné množstvo kvalitných bielkovín.

Pozri aj: Aké liečivé účinky má mrkvová šťava? Budeš prekvapená!

orechy na chudnutie

Zdroj: Shutterstock®

Medzi najlepšie zdroje bielkovín patria:

Fazuľa a šošovica  – akýkoľvek druh fazule a šošovice
Oriešky a semiačka – najviac arašidy a píniové oriešky ale aj mandle, pistácie, vlašské orechy, kešu, zo semienok hlavne konopné semienka, tekvicové semienka, sezam a slnečnicové semienka
Tofu a tvaroh
Vaječný bielok  – najkvalitnejšia bielkovina pre naše telo
Pravý biely jogurt
Avokádo
Mäso – hlavne hovädzie, ale aj chudé kuracie či morčacie, ryby

Pozor na prebytok bielkovín! Ako sa hovorí, všetkého veľa škodí alebo všetko s mierou, a to platí aj tu. Telo nie je schopné väčšie množstvo bielkovín spracovať a využiť. Preťaží sa tráviaci trakt, záťaž pociťuje pečeň aj obličky. V neposlednom rade ohrozuje nadmerný príjem bielkovín naše srdce.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Valéria Džupinková 30.01.13 07:55

VD
karma
-1.00

No tak teda som naozaj zvedavá či to tak bude fungovať, musim vyskúšať, mňa trapi najmä ta odporná celulitída, tak hadam, ak prejdem na takú stravu tak sa stratí, pretože už cvičím ale vysledky nejak nevidím.

  • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 15.08.13 16:44

BS
karma
100.00

Tvaroh je u nás veľmi obľúbená potravina, tiež oriešky, tofu, biely jogurt...

  • 0
Odpovedať

Dominika Sedliaková 27.01.14 18:05

DS
karma
-1.00

šošovicu milujem ;)

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 10.03.14 11:03

ĽŠ
karma
100.00

Niet nad kvalitné bielkoviny.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní