Ako ovplyvňuje krvná skupina naše stravovanie? Takto to funguje!

Ako ovplyvňuje krvná skupina naše stravovanie? Takto to funguje!
 • 13.11.2013
 • Cvicte .sk

  • Zdieľaj:
 • 3

Prečo niekomu tá istá diéta pomôže schudnúť a inému nie? Prečo trpíme potravinovými alergiami, ktoré nám znepríjemňujú život? Vďaka čomu sú niektorí ľudia vitálni aj vo vyššom veku, zatiaľ čo iných kvária rozličné choroby? Odborník na stravovanie podľa krvných skupín a autor viacerých kníh, Peter J. D'Adamo, je presvedčený o tom, že krvná skupina je hlavným kľúčom ku zdraviu, dlhému životu, dlhovekosti a celkovej vitalite.

Tak napríklad majiteľom krvnej skupiny 0 padnú na úžitok intenzívne fyzické aktivity a dostatok živočíšnych proteínov. „Áčkari“ by sa mali zamerať na prirodzenú rastlinnú a živočíšnu stravu, „béčkari“ sú zasa stvorení pre miernu fyzickú aktivitu. Viete, v čom je vaša krvná skupina jedinečná a akú stravu vyžaduje?

Odporúčame prečítať: 7 potravín, ktoré bojujú s brušným tukom

zdravé stravovanie

Zdroj: Shutterstock®

Krvná skupina A

Pokiaľ sa majitelia krvnej skupiny A zamerajú na konzumáciu prirodzenej stravy a skombinujú ju s miernym pohybom, môžu sa tešiť na zlepšenie celkovej fyzickej i duševnej výkonnosti (a, samozrejme, aj stratu kilogramov). Pre áčkarov je dôležité naučiť sa zvládať stres a dosiahnuť vnútornú harmóniu. V tomto smere sú nápomocné najmä body&mind cvičenia. D'Adamo odporúča napríklad hatha jogu či tai chi. Dôležité je sústrediť sa na vykonávanie meditácie a hlbokého dýchania.  

Čo uprednostňovať v jedálničku? V prvom rade veľa potravín v prírodnej forme: teda ovocie, zeleninu a obilniny. Naopak, vyhýbať sa treba napríklad živočíšnym bielkovinám, mliečnym výrobkom, kešu a para orechom, ale aj morským plodom.

Bude vás zaujímať: Darovanie krvi: Čo všetko obnáša?

strava podľa krvných skupín

Zdroj: Shutterstock®

Krvná skupina B

Vhodné stravovanie a druh pohybu sú od seba, medzi skupinami A a 0, absolútne odlišné. Čo sa týka krvnej skupiny B, dokáže efektívne spracovať široké spektrum potravín. Napriek tomu existujú niektoré, ktoré spôsobujú priberanie. Patria sem kukurica, pšenica, pohánka, šošovica, rajčiny, arašidy a sezamové semienka. Týchto potravín je potrebné sa vyvarovať, ak chce byť človek štíhly a plný energie. Peter J. D'Adamo neodporúča ani kuracie mäso. Je dobré ho nahradiť napríklad králičím, baraním, jahňacím alebo zverinou.

Ako si vybrať najprínosnejšiu športovú aktivitu? Vhodné je, aby nebola príliš intenzívna, odohrávala sa v prítomnosti iných ľudí a vyžadovala aj duševnú prácu. Béčkarom teda prospejú napr. bojové umenia, tenis, turistika alebo golf.

Bude vás zaujímať: Diéta podľa krvnej skupiny - 0 a A

krvná skupina 0

Zdroj: Shutterstock®

Krvná skupina 0

Čo je kľúčom k úspechu pri chudnutí u majiteľov krvnej skupiny 0? Zásadné sú tri pravidlá – zameranie sa na potraviny s vysokým obsahom živočíšnych proteínov (červené mäso), maximálne zníženie konzumácie sacharidov a intenzívne kardio cvičenie.

Pokiaľ máte krvnú skupinu 0, zrejme máte sklon k negatívnym emóciám – k hnevu, náladovosti, vnútornej nevyrovnanosti a pod. Z tohto dôvodu odborník na krvné skupiny odporúča zaradiť do životného štýlu aeróbne aktivity 3 – 4 razy do týždňa, ktoré treba vykonávať po 30– 45 minút. Za nevhodné potraviny sú okrem sacharidových pokrmov považované napríklad aj orechy, mliečne výrobky, káva a bylinkové čaje.

Odporúčame prečítať: Diéta podľa krvnej skupiny - AB a B

ako sa stravovať

Zdroj: Shutterstock®

Krvná skupina AB

Krvná skupina AB je pomerne vzácnym typom krvi. Je kombináciou skupín A a B. Čo je pre majiteľov tejto krvnej skupiny vhodné a čo, naopak, nie? Jedálny lístok by mal byť zameraný na konzumáciu zeleniny, mliečnych výrobkov, tofu, morských plodov (sardinky, tuniak, losos), jahňaciny, baraniny, králika a z ovocia je odporúčaný ananás. Za absolútne nevhodné sú považované nápoje s obsahom kofeínu, alkohol a ťažko stráviteľné sú aj údeniny, hovädzie, kačacie, kuracie mäso atď.

Čo sa týka športovej aktivity, je potrebné kombinovať kardio cvičenia s body&mind cvičeniami. Teda niekoľkokrát do týždňa sa „vypotiť“ pri aeróbnej aktivite a zopár ráz týždenne sa zasa upokojiť napríklad na hodine jogy.

Zdroj článku: www.CVICTE.sk


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Helena Kravcová 28.09.14 19:40

HK
karma
100.00

tak podla toho nemôžem nič jest ani pit

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 04.10.18 13:48

DB
karma
111.00

nuž podľa mojej krvnej skupiny sa stravujem správne/ale mám rada aj mäso akéhokoľvek druhu,takže vlastne sa prehrešujem,ale čo už s tým/hlavne,že mi chutí,nie?

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 21.05.20 07:26

KS
karma
133.00

Tak niečo na tom bude, pretože mäso mi veľmi nechutí :-) Ale rozhodne si treba kúpiť knihu, pretože ju mám doma a vôbec to nie je také striktné, je tam aj veľa jedál povolených, takže je z čoho vyberať a dá sa podľa toho v pohode stravovať.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Ako ušetriť na potravinách? Vyskúšaj týchto 8 trikov
Domácnosť

Ako ušetriť na potravinách? Vyskúšaj týchto 8 trikov

 • 7
 • 07.12.2022
Paleo diéta alebo jedlo ako v dobe kamennej: Ktoré známe celebrity ju držia?
LIFESTYLE

Paleo diéta alebo jedlo ako v dobe kamennej: Ktoré známe celebrity ju držia?

 • 0
 • 01.03.2023
Najkrajšia žena na svete: Ktoré krásky sa ocitli v rebríčku tých najkrajších za rok 2022?
CELEBRITY

Najkrajšia žena na svete: Ktoré krásky sa ocitli v rebríčku tých najkrajších za rok 2022?

 • 1
 • 09.01.2023