Chudnutie bez námahy pri domácich prácach: Koľko kalórií spáliš?

Chudnutie bez námahy pri domácich prácach: Koľko kalórií spáliš?

V bežný pracovný deň nemáme takmer na nič čas. Práca, deti, domácnosť, nákupy potravín a stále dokola. Na cvičenie a rozhýbanie tela vám už opäť nezostal čas ani energia. Ako skĺbiť povinnosti s pohybom a cvičením, ktoré by sme si mali pravidelne dopriať, aby sme spálili kalórie a cítili sa vo svojom tele dobre?

Možno by ste neverili, ale ide to aj bežnými domácimi prácami, ktorým sa počas dňa nevyhnete. Spojíte tak potrebné s užitočným a vy si tak večer môžete vyložiť nohy s dobrým pocitom, že ste urobili aj niečo pre seba.

Odporúčame: 15-minútový tanečný tréning: Spaľujte kalórie zábavnou cestou!

upratovanie

Zdroj: Shutterstock®

Zhodiť vďaka domácim prácam? Ide to!

Zhodiť sa dá aj vďaka upratovaniu, treba však vedieť, ako na to. Ak ideme upratovať aj s cieľom spálenia kalórií, upratovanie by malo byť dynamické a bez prílišných prestávok. Stačí, ak skĺbite napríklad vysávanie kobercov a podláh s ich následným umytím. Táto aktivita vám zaberie zhruba 45 minút až hodinu. Za ten čas dokážete spáliť toľko kalórií, ako pri športovej aktivite.

Nižšie vám prinášame prehľad aktivít a približné kalórie, ktoré nimi dokážete spáliť. Pamätajte však na to, že čísla sú orientačné, pretože každý organizmus spaľuje inak.

umývanie podlahy

Zdroj: Shutterstock®

Časté domáce práce

 • Umývanie riadu – pokiaľ nemáte doma umývačku riadu, riad musíte umývať ručne. Umytie jedného taniera je záležitosťou minúty. Ak však umývate riad po nedeľnom obede, dá to už zabrať. Umývaním väčšieho množstva riadu viete spáliť okolo 198 kalórií.
 • Utieranie prachu – utieranie prachu patrí medzi domáce práce, ktoré ľudia príliš neobľubujú. Ak chceme utrieť prach poriadne, musíme všetky predmety z povrchov skriniek a poličiek najskôr zdvihnúť a premiestniť, čo nám vie zabrať dosť času. Utieraním však viete spáliť okolo 200 kalórií.
 • Vysávanie – kým niekto nájde vo vysávaní relax, iní vysávajú iba z nutnosti. Energickým vysávaním bytu spálite okolo 310 kalórií.
 • Umývanie podlahy/kachličiek – kto by nemal rád čerstvo umytú a vyvoňanú dlážku? Kým výsledok práce je mimoriadne uspokojivý, realizácia môže byť namáhavejšia. Obzvlášť vtedy, keď potrebujeme vyčistiť zájdené kachličky. Poctivou prácou však môžeme spáliť až 430 kalórií.

Neprehliadni: Chcete schudnúť? Doprajte si horúci relax!

vysávanie

Zdroj: Shutterstock®

Náročnejšie občasné práce

 • Umývanie okien – umývanie okien sa zaraďuje medzi typ domácich prác, ktoré ľudia zvyčajne odkladajú, koľko môžu. Ako odmenu však budete mať nielen dobrý pocit z vykonanej práce, ale aj zhodené kalórie. Ak viete ako na to, umývať okná ide aj bez väčšej námahy. Navyše, viete ním spáliť okolo 320 kalórií.
 • Sťahovanie nábytku – občas dostaneme chuť na nejakú zmenu v našom byte. Stačí iba presunúť skriňu či komodu a obývačka chytí razom nový dych. Budete sa tak tešiť nielen z vynovenej obývačky, ale aj spálených cca 480 kalórií.
 • Maľovanie stien – prvým detským dielkam na stenách odzvonilo a je čas vymaľovať. Ak sa spoliehate pri maľovaní radšej sami na seba, vedzte, že to nebude nadarmo. Okrem čerstvo vymaľovaných stien spálite okolo 335 kalórií.

Odporúčame: Len piť vodu nestačí: Jedz týchto 7 hydratujúcich potravín


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 07.05.21 06:44

ĽŠ
karma
100.00

Naozaj to ide aj bežnými domácimi prácami.

 • 1
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 08.05.21 08:55

ZS
karma
100.00

Mám záhradku, ešte som neschudla a to na nej makám.

 • 1
Odpovedať

Týna Ryglová 03.06.21 09:33

TR
karma
-1.00

Ja si teda myslím, že sa z domácich prác moc neschudne. Aspoň mne sa to teda nedarilo. Kilá mi išla dole až, keď som začala jazdiť pravielně na bicykli.

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 15.07.21 16:58

AK
karma
100.00

Najviac ma baví umývanie obkladačiek a podlahy.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní