Ako na správne držanie tela? Tento jediný cvik ti tiež pomôže predĺžiť svoju mladosť

Ako na správne držanie tela? Tento jediný cvik ti tiež pomôže predĺžiť svoju mladosť

  • Zdieľaj:
 • 1

Na správne držanie tela má vplyv veľké množstvo faktorov. Kým v detstve si správne držanie osvojíme s postupom času sa tohto správneho návyku akosi zbavujeme. Dlhé sedenie pri počítači, pred televízorom a aktuálny home office má negatívny vplyv na náš zrak, ale aj na držanie tela. Dokonca sa čoraz viac hovorí o tom, že dlhodobé sedenie má tiež negatívny vplyv na naše starnutie. Nedostatok pohybu totižto údajne spôsobuje naše predčasné starnutie. Síce sa vďaka práci z domu chránime pred zúriacim vírusom, no na druhej strane dostáva zabrať naša krčná chrbtica a rovnako aj držanie tela.

Ako teda odvrátiť následky, ktoré spôsobuje náš aktuálny spôsob života? Ako zlepšiť držanie nášho tela a zároveň sa zbaviť bolesti krčnej chrbtice, ale aj krížov? Existuje na to jeden skvelý cvik, ktorý sa oplatí osvojiť si. Ide o cvik tzv. mačací chrbát. Presne takéto mačacie preťahovanie sa pomáha zbaviť sa bolesti chrbta, zlepšiť držanie tela a v konečnom dôsledku aj telo omladiť.

Mačací chrbát – preťahovanie

Tak jednoduchý cvik, na ktorý nedajú dopustiť fyzioterapeuti pri rehabilitačných cvičeniach, by ste si mali osvojiť aj vy. Takéto naťahovanie tela prispieva k uvoľneniu svalov a napätia, k budovaniu správneho držania tela a rovnako aj ku krásnej vzpriamenej chôdzi. Stačí tento jednoduchý cvik zakomponovať do svojej dennej rutiny a už po pár dňoch budete môcť sledovať, ako sa postupne tratia bolesti chrbta a zlepšuje sa aj vaše sedenie pri počítači.

cvik mačací chrbát

Zdroj: Shutterstock®

Ako tento cvik vykonávať?

Východisková poloha je pozícia mačky. Kľaknite si na kolená a dlane položte na zem pod ramená. Pri nádychu sa prehnite v chrbte a otvorte hrudník. Brucho teda smeruje nadol, zadok nahor a hlavu zakloňte. Pri výdychu chrbát zaguľaťte a hlavu s bradou ťahajte smerom k hrudníku. Okrem pohybu je dôležité správne dýchanie. Cvik opakujte aspoň 10-krát, a to jedenkrát denne.

Tento cvik naťahuje a uvoľňuje stuhnutý chrbát, no tiež spevňuje brušné svaly. Odborníci tiež uvádzajú, že týmto cvikom precvičíte hlavne krízovú, hrudnú a krčnú časť chrbtice, vďaka čomu zmiernite bolesť v týchto častiach chrbta. Cvik mačací chrbát vám tiež pomôže premasírovať vnútorné orgány (zlepšiť ich činnosť) a rozprúdiť cirkuláciu krvi.

Neprehliadni: Jednoduché domáce cviky na zadok, s ktorými ho spevníš a zaoblíš!


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 18.02.21 06:35

ĽŠ
karma
100.00

Vynikajúci cvik!

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Potraviny, ktoré by sa pred varením nemali umývať: Umývaš ich?
Zdravie

Potraviny, ktoré by sa pred varením nemali umývať: Umývaš ich?

 • 0
 • 02.09.2022
VIDEOTEST: Elektrický domáci kompostér THE FOOD CYCLER™ od Sage
TV

VIDEOTEST: Elektrický domáci kompostér THE FOOD CYCLER™ od Sage

 • 0
 • 19.09.2022
Najlepšie mužské znamenia: Máte podľa astrológie dokonalého muža?
Znamenia

Najlepšie mužské znamenia: Máte podľa astrológie dokonalého muža?

 • 1
 • 24.09.2022
TOPlist