Ako zlepšiť kvalitu spánku? Pomôžu ti tieto účinné jogové pozície!

Ako zlepšiť kvalitu spánku? Pomôžu ti tieto účinné jogové pozície!

  • Zdieľaj:
 • 3

Za problémami so zaspávaním a nekvalitným spánkom môže stáť množstvo rozličných príčin. Neraz je vinníkom i nadmerný stres, ktorému je pomerne ťažké sa počas dňa vyhnúť. Naše rýchle a hektické životné tempo, počas ktorého sa ani nemáme čas na chvíľku zastaviť, môže spôsobiť, že večer nevieme zaspať. Je pritom množstvo spôsobov, ako si uľahčiť zaspávanie a zlepšiť kvalitu spánku. To, ako spíme, výrazne ovplyvňuje prostredie, v ktorom sme. Ideálne by sme zaspávať mali v úplne tichej, tmavej a chladnejšej miestnosti. Zabúdať dozaista nemôžeme na kvalitný matrac.

A ako si pomôcť so samotným zaspávaním? Niektorí siahajú po liekoch, no je vhodné najskôr vyskúšať všetky dostupné možnosti. Skvelým pomocníkom pri problémoch s nespavosťou sú rozličné bylinky. Tie rýchlo upokoja myseľ a pripravia organizmus na spánok. Okrem toho môže človek vyskúšať aj jogu. Jednotlivé jogové pozície majú blahodarný vplyv na telo človeka. Predstavujú napríklad aj spôsob, ako zlepšiť trávenie, no poradia si s mnohými ďalšími zdravotnými ťažkosťami. A ktoré cviky sú účinné pri problémoch so spánkom?

Pozri aj: Nový trend v joge: Je toto najlepšia joga na spaľovanie kalórií?!

pozícia dieťaťa

Zdroj: Shutterstock®

Poloha dieťaťa

Prvou jogovou pozíciou, ktorá vám pomôže k lepšiemu spánku, je Balasana, čiže poloha dieťaťa. Je jednoduchá a zvládne ju naozaj každý. Najskôr sa na zemi posaďte na päty a vyrovnajte chrbát. Následne natiahnite ruky dopredu a klesajte hruďou až úplne k zemi, kým sa vám čelo nedotkne podložky. Ruky by mali byť voľne položené a chrbát čo najviac uvoľnený, zadok a boky by mali byť stále na pätách. V tejto pozícii zhlboka dýchajte a vydržte v nej aspoň minútu. Ak je vám poloha nepríjemná, rozkročte trochu kolená. Pozícia dieťaťa výborne uvoľňuje celý chrbát a môže pomôcť s bolesťami hlavy. Rovnako upokojuje myseľ a telo zbaví napätia.

pozícia šťastného dieťaťa

Zdroj: Shutterstock®

Poloha šťastného dieťaťa

Druhou jogovou pozíciou pre lepší spánok je poloha šťastného dieťaťa, nazývaná Ananda Balasana. Pri tejto pozícii najskôr ležíte na podložke na chrbte. Následne zdvihnite kolená k hrudi a na vonkajšiu stranu chodidiel položte ruky. Potom kolená rozkročte, aby boli od seba ďalej, ako je šírka tela. Nakoniec chodidlami ešte zatlačte do rúk, čím ich aj trochu pretiahnete. V tejto polohe môžete cítiť jemný ťah. Polohu opäť zhlboka predýchajte a vydržte v nej jednu minútu. Ananda Balasana podporí odbúranie stresu a pripraví vás na spánok

Odporúčame: Ako užívať jablčný ocot tak, aby prospieval zdraviu: Ver tomu, že dokáže aj uškodiť!

motýľ

Zdroj: Shutterstock®

Motýľ

Pred spánkom neváhajte k predchádzajúcim pozíciám pridať aj polohu motýľa, čo je takzvaná Baddha Konasana. Spojte svoje chodidlá a kolená otvorte tak, aby smerovali k podložke a tlačte ich smerom k zemi. Nezabúdajte si udržiavať rovný chrbát. Polohu krátko, no poriadne predýchajte a uvoľnite. Pozícia motýľa skvelo uvoľňuje bedrá a zároveň stimuluje brušné orgány aj vaječníky. Môže pomôcť zmierniť menštruačné ťažkosti. Po nej môžete vyskúšať aj polohu ležiaceho motýľa. Opäť spojte chodidlá, kolená otvorte, zakloňte sa a pomaly si ľahnite na chrbát. Ak vám to robí problémy, chrbát si podoprite vankúšom. Ak cítite tlak v kolenách, podložte si vankúšom aj stehná. Predýchajte a uvoľnite. Zmiernia sa príznaky stresu či depresie.

nohy na stene

Zdroj: Shutterstock®

Nohy na stene

Ďalšou skvelou jogovou pozíciou, ktorá nielen podporí dobrý spánok, ale má aj množstvo ďalších účinkov, je Viparita Karani, čo je pozícia, v ktorej má cvičiaci opreté nohy o stenu. Cvik je opäť úplne jednoduchý. Ľahnite si na rovnú zem a boky oprite až o stenu. Následne vyložte nohy na stenu tak, aby zvierali s vaším trupom 90-stupňový uhol. Ruky si dajte buď na brucho, alebo ich majte pozvoľna položené vedľa tela dlaňami nahor. Nohy aj chrbát by mali byť vystreté. V tejto pozícii znova zhlboka dýchajte. Pokojne zavrite oči a relaxujte zopár minút. Viparita Karani zmierňuje stres, upokojuje myseľ a potláča bolesti v dolnej časti chrbta. Určite ju pravidelne praktizujte, ak vás trápia po dlhom dni opuchnuté a unavené nohy.

Bude ťa zaujímať: Prečo spať so zatvorenými dverami? Neuveríš, ale zachráni ti to život

mŕtvola

Zdroj: Shutterstock®

Mŕtvola

Nakoniec nemôžeme zabudnúť ani na pozíciu mŕtvoly, ktorá sa nazýva Savasana. Táto poloha je perfektná pre odbúranie stresu a celkové upokojenie organizmu. Pokojne ju môžete precvičovať na začiatku aj na konci celého cvičiaceho procesu. Ide o relaxačnú pozíciu, v ktorej cvičiaci len leží na zemi. Musí sa však sústreďovať na dych, a to na každý nádych aj výdych. V tejto polohe človek leží na zemi s uvoľnenými nohami mierne od seba. Ruky sú rovnako voľne položené pozdĺž tela či popri tele dlaňami nahor, ramená sú na podložke. Krk by mal byť predĺžením chrbtice. Je dôležité, aby cvičiaci nechal celé telo maximálne uvoľnené. V tejto polohe môžete relaxovať pokojne 5 až 10 minút. Upokojíte tak svoj nervový systém a myseľ pripravíte na odpočinok.

Pozri aj: Ako zistiť, koľko kofeínu obsahuje šálka kávy?


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Soňa Krátka 13.02.20 10:46

SK
karma
113.00

Noo, jedine vyskúšať a uvidíme.

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 13.02.20 19:42

karma
100.00

Jogové cviky robím doobedu, ale skúsim si zacvičiť aj večer. Večer zaspím ihneď, ale zobudím sa po pol hodine a potom sa budím často.

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 15.02.20 22:55

MR
karma
113.00

skvelé, tak ide sa na to :-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Biela horúca čokoláda na 4 spôsoby pre domácu pohodu: Nik jej neodolá
Nápoje

Biela horúca čokoláda na 4 spôsoby pre domácu pohodu: Nik jej neodolá

 • 6
 • 08.12.2022
Nepečený Lotus cheesecake: Až ho raz ochutnáš, budeš ho pripravovať častejšie
Dezerty

Nepečený Lotus cheesecake: Až ho raz ochutnáš, budeš ho pripravovať častejšie

 • 9
 • 15.01.2023
Expresný recept z lístkového cesta: Vyskúšaj halloweenske tekvičky
Dezerty

Expresný recept z lístkového cesta: Vyskúšaj halloweenske tekvičky

 • 0
 • 22.10.2022