Máš bolesti zo sedavého zamestnania? Toto ti zaručene pomôže!

Máš bolesti zo sedavého zamestnania? Toto ti zaručene pomôže!

Vedeli ste, že štatisticky sa s bolesťou chrbta stretne niekedy vo svojom živote až 80 % populácie? Toto číslo je tak vysoké najmä preto, že väčšina z nás trávi celý deň za počítačom v sede, čo sa odráža najmä na našom zdraví. Mať bolesti zo sedavého zamestnania je teda celkom bežná vec a ani zďaleka nejde len o bolesť chrbta, ale aj o iné zdravotné problémy.

Ľudí so sedavým zamestnaním často trápi krčná chrbtica, karpálny tunel, priberanie až obezita či stres a poruchy pohybového ústrojenstva. Viete, čo vám môže pomôcť? Je to samozrejme pohyb a cviky, ktoré môžete praktizovať denne priamo v office.

Inšpiruj sa: Cviky s kettlebell na doma: Pár cvikov a nemusíš vôbec chodiť do posilňovne!

ako cvičiť v práci

Zdroj: Shutterstock®

Cviky do officu

Sú nenáročné na priestor, pomôcky a čas a môžete ich robiť doslova hocikde, najideálnejšie počas dňa priamo v práci, za počítačom. Výskumy ukázali, že ak budete tieto alebo podobné cviky v práci vykonávať pravidelne, bolesť sa môže znížiť až o viac ako 70 %. Poďme teda na cviky vhodné do officu!

  1. Úklony s rukami nad hlavou – v sede vystrite ruky ponad hlavu a spojte si dlane. Začnite s úklonmi do strán, pričom na každej strane vydržte minimálne 10, maximálne 30 sekúnd. Na chvíľku sa zastavte v strede.
  2. Strečing ramien – v sede spojte dlane prepletením prstov poza chrbát a položte ich voľne za zadok. Začnite so zdvíhaním vystretých rúk do výšky. Vypnite pritom hruď a zakloňte hlavu. V tejto polohe vždy zotrvajte od 10 do 30 sekúnd a opakujte.
  3. Predklon – v sede vystrite ruky pred seba a vystrite sa. Následne začnite s vyklápaním chrbta ako pri pozícii mačky v joge. Hlava pritom smeruje medzi ramená smerom k hrudi. V pozícii zotrvajte od 10 do 30 sekúnd.
  4. Strečing vrchnej časti tela – aj tento cvik vykonávame v sede. Preložte si jednu nohu cez druhú a tú ruku, ktorá je na vrchnej strane, položte z nôh na operadlo stoličky. Vytáčajte trup smerom dozadu za rukou, v pozícii zotrvajte 10 až 30 sekúnd a vráťte sa späť. Cvik zopakujte niekoľkokrát aj na opačnú stranu.
  5. Strečing dolných končatín – v sede na stoličke si nohy vystrite a o zem oprite pätami. Začnite s predklonmi, trup dajte čo najnižšie k nohám a rukami sa dotknite špičiek. Aj v tejto pozícii zotrvajte niekoľko desiatok sekúnd a opakujte.
pohyb v práci

Zdroj: Shutterstock®

Cieľ cvičenia

Cieľom pravidelného praktizovania týchto cvikov je zabrániť stereotypu, do ktorého sa dostáva váš pohybový aparát počas sedenia za počítačom. Často tento stereotyp spadá do zlých návykov, čo sa pochopiteľne odráža na našom zdraví. Okrem cvičenia môžete bolesti zabrániť aj tak, že sa budete pravidelne každú hodinu stavať na nohy, doprajete si po dlhšej dobe sedenia kratšiu prechádzku a obed si vychutnáte v stoji. Veľmi nápomocné je aj investovať do kvalitnej stoličky alebo do fitlopty, na ktorej sa praktizuje takzvaný dynamický sed.

- Anketa

MÁTE ZDRAVOTNÉ ŤAŽKOSTI ZO SEDAVÉHO ZAMESTNANIA?

Odpovedalo 38 ľudí  

Áno, pravidelne ma všetko bolí!
68%
Občas ma bolieva chrbát.
29%
Niekedy, ale nie často.
0%
Nie, nikdy.
3%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 11.09.19 07:18

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi dobré rady!

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní