Na čo všetko by mal správny lyžiar myslieť na svahu

Na čo všetko by mal správny lyžiar myslieť na svahu

Patríte medzi aktívnych a sedenie na zadku nie je nič pre vás? Leto poskytuje mnoho spôsobov, ako žiť aktívne – beh, korčuľovanie, plávanie, bicyklovanie... Každé ročné obdobie je niečím výnimočné a ani pani zima nie je žiadnou výnimkou. Áno, je vonku zima, sneh – no to všetko vám nahráva do karát pre zimné športy.

Ako deťom nám postačovala "igelitka" alebo vrece naplnené slamou a o zábavu sme mali celý deň postarané. V dnešnej dobe zima ponúka mnoho ďalších atrakcií, ktoré vás rozhýbu. Neodmysliteľnou klasikou je LYŽOVANIE. 

Odporúčame prečítať: Recept: Syrovo-šunkové guľky

Zimné radovánky (I.časť) – lyžovanie

Zdroj: Shutterstock®

Lyžovanie ako zimný šport

 

Základným princípom lyžovania je pohyb človeka vlastnou silou po snehu na páre dlhých dosák, ktoré boli pôvodne drevené, no dnes sú vyrábané z rôznych materiálov. Samotné lyžovanie slúžilo hlavne na dopravu, no v priebehu 20. storočia sa stalo hlavne rekreačnou a súťažnou aktivitou. Preto nás dnes neprekvapujú behy a skoky na lyžiach, slalom, či zjazd.

 

 

Ostaňte v teple

 

Bez ohľadu na to, aký zimný šport preferujete, mali by ste myslieť na správne oblečenie. V zime je prirodzené vrstvenie, aby sme naše telo udržali v teple. Avšak v dnešnej dobe existujú materiály, vďaka ktorým nepotrebujete milión vrstiev oblečenia. Každá akcia má svoju reakciu, a tu to platí tiež. Ak budete správne oblečení, môžete si zimnú lyžovačku užívať o niečo dlhšie. 

 

 

Odporúčame prečítať: 8 tipov, ako použiť detský púder

Zimné radovánky (I.časť) – lyžovanie

Zdroj: Shutterstock®

Ochrana proti slnečnému žiareniu

Možno si to neuvedomujete, no slnečné lúče dopadajú na zem v každom ročnom období. Pri zimných radovánkach je riziko poškodenia pleti vplyvom slnečného žiarenia o niečo väčšie vďaka tomu, že sa slnečné lúče odrážajú od krásneho bieleho snehu. Preto nepodceňujete ochranné krémy s obsahom SPF a samozrejme ani na balzamy na pery. 

Odporúčame prečítať: Viete, ako čistiť vaše hrebene a kefy? Prezradíme vám to!

Zimné radovánky (I.časť) – lyžovanie

Zdroj: Shutterstock®

Lyžovanie a snowboardovanie

Predtým, než vyrazíte na svahy si skontrolujte lyže a snowboard. Uistite sa, že vaše deti majú správnu veľkosť lyží, či máte správnu veľkosť topánok, a či viazanie nie je poškodené. Helmy a okuliare sú samozrejme nutnosťou pre tieto radovánky.

Ak vyrážate na svahy prvýkrát v živote, je vhodné vsadiť na inštrukcie a zaplatiť si kurz, kde vás naučia všetko potrebné na to, aby ste na svahu boli ako doma. Samozrejme vás to uchráni od zranení, ktoré by sa vám ako samoukovi mohli stať. Okrem toho, že vás inštruktor naučí techniky lyžovania, naučí vás stáť na lyžiach a hlavne zastaviť.

Ak ste sa rozhodli pre tento zimný šport, tak myslite nielen na svoju bezpečnosť, ale aj na bezpečnosť ostatných. Predsalen nie ste na zjazdovkách sami. 

Odporúčame prečítať: NUTRILITE Phyto2GO: Jediným otočením naštartujte život

Allga San®

Zdroj: Shutterstock®

Lyžovanie a úrazy

Pri každom športe sa občas stane, že sa prihodí nejaký úraz. Buď len nejaké ľahké zranenie alebo vážnejšia zlomenina. Tak či onak, pred športovaním by ste sa mali zahriať jemnou rozcvičkou, aby ste zraneniam na svahu predchádzali.

V prípade nejakého zranenia je potrebné vyhľadať odbornú pomoc, poprípade sa obrátiť na verných pomocníkov. Jedným z nich je napríklad Allga San Mobil Icespray akut, ktorý okamžite zmierňuje bolesť pri podvrtnutiach a pomliaždeninách. Ak patríte k tým, ktorí si po športe so „svalovkou“ tykajú, tak v tomto prípade je ideálnym partnerom Allga San® Kosodrevinový roztok na kĺby a svaly, ktorý sa používa pri zvýšenom napätí svalov a kŕčoch v lýtkach.

Viac informácii nájdete na naturprodukt.sk


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Soňa Krátka 19.01.17 20:09

SK
karma
113.00

lyžovanie je krásny šport, ktorý obdivujem ale ja mám pred ním veľký rešpekt, takže nelyžujem - škoda

  • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 19.01.17 21:21

IM
karma
100.00

ako by som rada vyskušala to lyžovanie, len bohužial nemôžem

  • 0
Odpovedať

Zlatuša Holubová 20.01.17 08:43

ZH
karma
92.00

Článok sa mi páči, lyžujeme celá rodina a odporúčam lyžovanie všetkým. Treba to skúsiť.:)))

  • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 21.01.17 16:03

MZ
karma
-1.00

Základ je ostať vždy v teple :)

  • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 21.01.17 16:03

MZ
karma
-1.00

Základ je ostať vždy v teple :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní