Šport a mastektómia: Neboj sa znova žiť naplno!

Šport a mastektómia: Neboj sa znova žiť naplno!
 • 24.03.2018
 • Simona Kostková

Jedna z najhorších a najtrpkejších rakovín u žien, je rakovina prsníka. Postihuje priemerne každú dvadsiatu ženu na Slovensku. Okrem nebezpečia, ktoré predstavuje každý jeden typ rakoviny, je táto spojená s úzkosťami a depresiami nad stratou pŕs. Ženy sa s rakovinou prsníka a následnou mastektómiou vyrovnávajú veľmi ťažko.

Tie šťastnejšie, ktoré sa chcú vrátiť k pôvodnému štýlu života, trápia rovnaké otázky. „Môžem robiť toto alebo radšej už nie?“ Áno, toto ochorenie je veľmi vážne, avšak po jeho prekonaní sa môžete pomaličky vrátiť k množstvu činností, ktoré ste robili aj predtým. Ako je to so športom po mastektómii? Pozrite sa spolu s nami na jednu z ciest, ktorá dokáže odstrániť z tela smútok, strach, depresiu a dodať veľa pozitívnej energie do nového života.

Už nie som ženou

Pri pozitívnom náleze alebo v prípade prevencie, je najčastejšou voľbou mastektómia. Ide o odstránenie celého prsníka, spolu so žľazami a nádorom. Našťastie, moderné postupy umožňujú v niektorých prípadoch aj menej invazívne zákroky, kedy sa odstráni iba určitá časť prsníka. Napriek tomu, jazva, ktorá je viditeľná na tele, sa veľmi dlho nachádza aj v duši ženy. Je totiž ťažké si predstaviť život bez tohto kúska tela.

Nejde totiž iba o kus kože, ide o jednu z korún krásy, o ženskú pýchu, o ženskosť. Prsia zdôrazňujú ženskú krásu a i keď sa to môže zdať prehnané, ženy sa po takomto zákroku už jednoducho necítia byť plnohodnotnou ženou, necítia sa príťažlivé. Ako sa s tým popasovať?

Pozri tiež: Top potraviny, ktoré pôsobia ako skvelá prevencia proti rakovine

plastika pŕs

Zdroj: Shutterstock®

Je to zdraviu prospešné?

V prípade, že máte blbý deň a potrebujete zdvihnúť náladu, máte ako každý zdravý človek niekoľko možností nápravy. Jednou z nich je aj pohyb - dlhá prechádzka, behanie či tvrdý box. Máte možnosť sa vyventilovať, zdvihnúť si sebavedomie a byť so sebou spokojná. Presne toto je pár dôležitých vecí, ktoré vám športovanie dokáže ľahko zabezpečiť. Lenže, čo ak ste po náročnej chorobe, akou rakovina je?

Samozrejme, tesne po prekonaní hocijakého ochorenia, sa nemôžeme ihneď vrhnúť na tvrdý tréning. Je nutné začať až vtedy, keď sa na to cítite a keď to váš lekár odporučí. To isté platí aj pri tejto zákernej chorobe – po konzultácii s lekárom nie je dôvod, prečo by ste mali zostať doma ležať. Je dokonca odporúčané, aby ste po mastektómii začali s pomalými, správne vykonanými pohybmi, čím skôr po operácii.

rakovina

Zdroj: Shutterstock®

Nebojte sa opäť začať žiť!

Rakovina je nepríjemná choroba, ktorá vyčerpá nielen celé telo, ale aj ducha. Lenže, ani to by vám nemalo brániť v živote, ktorý máte radi. Ak sa na to cítite a naozaj to chcete, po konzultácii s lekárom sa pomaly vráťte do pôvodnej formy. Je jasné, že ak ste boli vrcholová športovkyňa či aktívna kulturistka, pravdepodobne sa budete musieť omnoho viac šetriť a návrat na výslnie bude naozaj zdĺhavý. Napriek tomu nezúfajte, doprajte svojmu telu všetky stratené vitamíny, minerály či iné zložky a dajte svojej duši priestor rásť tak ako predtým.

Jednou z častých nepríjemností, ktoré po mastektómii nastupuje, je bolesť chrbta a opuch lymfatických uzlín. Predísť tomu môžete naozaj citlivým cvičením a posilňovaním po operácii. Pretože počas choroby ste mohli stratiť viac, ako polovicu svalovej hmoty, je vhodné ju získať späť. Cvičenie vám prinesie samé pozitívne výsledky, aj čo sa týka prevencie a dodatočnej liečby tela po rakovine. Vedecky je dokonca preukázaný vplyv adrenalínu na zmenšovanie rakovinového nádoru, a ten sa vám uvoľní najlepšie pri cvičení.

Zaujme ťa: Hrčka v prsníku? Nepanikáriť! Ako správne postupovať?

život po rakovine

Zdroj: Shutterstock®

Začnite obyčajným česaním!

S cvičením začnite až keď sa vám naozaj poriadne zahojila jazva - so začiatkom vám pomôžu ešte v nemocnici po operácii. Ak sa už budete cítiť lepšie, je vhodné začať s plávaním alebo prechádzkami. Pri primeranej záťaži môžete skúsiť aj bicyklovanie alebo lyžovanie. Odporúča sa kombinovať s kúpeľmi.

Všetky dôležité cviky vám ukáže skúsený fyzioterapeut. V prípade, že si chcete niektoré jednoduché cviky vyskúšať samy doma, skúste tieto:

 • Sadnite si za stôl a podložte si ruku knihami tak, aby ste s ňou ľahko dočiahli na ucho. Následne robte pohyby okolo ucha, akoby ste si prečesávali vlasy.
 • Ľahnite si, predpažte ruky a striedavo s nimi pohybujte do strán. Ak sa unavíte, ruky si založte za hlavu a lakte priťahujte k ušiam.
 • Uchopte gumový balónik do ruky a stláčajte ho všetkými prstami tak, aby ste cítili, že zapájate celú ruku.

Cvičenie, ktoré je odporúčané robiť po operácii, by ste nemali nikdy robiť viac, ako 10-15 minút, každý cvik opakujte 5-krát a ideálne niekoľko krát do dňa. Nikdy v tom nepokračujte, pokiaľ pocítite bolesť. 

behanie pre ženy

Zdroj: Shutterstock®

Milé dámy, či už sa vás tento problém týka alebo nie, cvičenie vám pomôže skoro so všetkými problémami, ktoré v živote máte. Pomôže vám zvnútra aj zvonku. Ďalej nezabúdajte na pravidelné kontroly u lekára alebo sa občas vyšetrite aj samy. Včasná prevencia je vždy lepšia, i keď štatisticky nepredlžuje dĺžku života. 

Odporúča sa, ak so samovyšetrením začínate, aby ste si prsia kontrolovali každý deň v priebehu jedného mesiaca. Je to preto, aby ste sa lepšie naučili anatómiu svojich pŕs. Následne pokračujte každý mesiac, dva až tri dni po menštruácii. Presnú techniku nájdete na rôznych stránkach, venovaných rakovine prsníka, kde vás krok po kroku prevedú vyšetrením. 

Neprehliadni: Rakovina prsníka už nie je tabu


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Pavlína Vaksmundská 24.03.18 15:19

PV
karma
113.00

Je to hrozná choroba.. Ved ako každá choroba , urobí s človekom divy.. Hlavne nezabúdať chodiť na preventívky každý rok.!! Netreba sa vzdávať ,ved život máme len jeden. treba si ho užiť ,ako sa len dá..

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 24.03.18 18:56

MM
karma
100.00

toto všetko prekonala moja svokra, statočne to znášala, veľmi jej pomohla viera

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 24.03.18 22:32

ĽŠ
karma
100.00

Ťažké už len čítať, či počuť, jednoznačne držím palce všetkým ženám!

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 24.03.18 22:41

karma
115.00

dúfam,že táto hnusná choroba sa mi vyhne veľkým oblúkom.Moja mama toľko šťastia nemala :-( ...chodím pravidelne na preventívne prehliadky.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní