10 drobností, ktoré nemôžu chýbať v žiadnom byte

10 drobností, ktoré nemôžu chýbať v žiadnom byte

Aby ste sa vo vašom byte či dome cítili dobre, nestačí mať veľkú modernú sedačku či kuchynskú linku s vysokým leskom.

Domov robia maličkosti, ako sú fotografie, spomienkové predmety alebo zelené rastliny.

Boli by ste prekvapení, čo s vaším príbytkom urobí obyčajný vešiak alebo zrkadlo.


 

Čo vo vašom byte teda určite nemôže chýbať? Začnime pekne po poriadku...
 

1. Svietidlá

Interiéroví dizajnéri rozdeľujú svietidlá do dvoch základných skupín: praktické a dekoratívne. Praktické svetlá majú jednoznačnú funkciu: dávajú dostatok svetla. K zútulneniu domácnosti dokážu prispieť zase dekoratívne svietidlá. Dekoratívne svietidlá zdôrazňujú určité objekty v miestnosti, prípadne plnia funkciu náladového svetla, vytvárajúceho príjemnú atmosféru.

Stále obľúbené sú retro modely a späť sú aj veľké lustre. Svoje miesto v rebríčku svietidiel majú takisto aj stojanové lampy či dekoračné led pásky na podsvietenie obrazov, políc alebo televíznych prijímačov.

Odporúčame prečítať: Vytláčate mužovi akné? Prezradí to o vašom vzťahu šokujúce veci...

10 drobností, ktoré nemôžu chýbať v žiadnom byte

Zdroj: Shutterstock®

2. Zrkadlá

Zrkadlá majú svoje stále miesto v interiérovom dizajnérstve. Sú krásnym doplnkom každej miestnosti a slúžia na rôzne účely. Zrkadlo využívame vždy pri odchode z domu, keď si v ňom kontrolujeme svoj zovňajšok. Okrem toho zrkadlo opticky zväčšuje miestnosť. Čoraz častejšie sa mu prideľuje aj dekoratívny charakter.

3. Obrazy a fotografie

Obrazy a fotografie skrášľujú naše príbytky od nepamäti. Dodávajú miestnosti iný rozmer, vnášajú kultúru a umenie.

Na otázku, aký obraz si vybrať, nie je jednoznačná odpoveď. Obraz vás musí osloviť. Na obraze by vás mal zaujať motív, stvárnenie, farby, tiež umelecké prevedenie. Farby obrazu by mali ladiť s farbami interiéru. Nápomocné môžu byť aj rôzne svietidlá, ktoré podčiarknu umeleckú hodnotu obrazu alebo vyzdvihnú nejakú jeho konkrétnu časť.

Ak si nie ste pri výbere obrazu istí a neviete sa rozhodnúť, zarámujte vaše fotografie, dajte si vyrobiť fotoobraz alebo fototapetu. Takto dekorovaná miestnosť navodzuje intímnu atmosféru a upozorňuje na silné spojenie s rodinou.

Odporúčame prečítať: Trápi vás pálenie záhy? Takto to ide aj bez liekov!

10 drobností, ktoré nemôžu chýbať v žiadnom byte

Zdroj: Shutterstock®

4. Záclony a závesy

Niektorí tvrdia, že záclony už vyšli z módy. Závesy sú vraj tiež tabu. Interiéroví dizajnéri však aj dnes upozorňujú na ich praktickú aj dekoračnú hodnotu. Závesy navodzujú intímnejšiu atmosféru a v prípade slnečných dní vám zaistia potrebný tieň. Záclony a závesy dnes dostanete v modernom prevedení alebo aj retro. Všetko závisí od vášho vkusu.

5. Koberec

Nezabúdajte na koberec. Ten sa v poslednej dobe stal opäť obľúbenou podlahovou krytinou. Koberec pod konferenčným stolíkom, v jedálni či v spálni váš domov zútulní, zateplí, zaistí mäkší a príjemnejší došľap a takisto tlmí hluk.


 

6. Vešiaky

Veľa ľudí vešiaky podceňuje. Neoprávnene sa im pripisuje veľmi nízka hodnota. Pri zariaďovaní domácností sa ne často zabúda.

Dnešný trh ponúka rôzne typy vešiakov, od stojanových po celé vešiakové steny. Slúžia na odkladanie kabátov a dáždnikov, ale aj na zavesenie mokrých uterákov či kuchynského náradia. Hoci ich neradíme k základnému nábytku, s ktorým počítame pri zariaďovaní domácnosti, v bežnom živote sa často ocitneme v situácii, keď oceníme ich praktickú stránku.

Odporúčame prečítať: Čo neviete o zázvore a jeho zázračných účinkoch!

10 drobností, ktoré nemôžu chýbať v žiadnom byte

Zdroj: Shutterstock®

7. Botník

Ak botník ešte nemáte, je najvyšší čas si ho zaobstarať. Prečo? Odpoveď je jednoduchá: aby ste mali kde poukladať vaše topánky.

Ak bývate v paneláku, kde je vzácny každý centimeter priestoru, vysoký a úzky botník s výklopnými zásuvkami bude pre vás to pravé. Botník umiestnený pri vchodových dverách zároveň výborne poslúži ako komoda, na ktorú si môžete odložiť kabelku alebo kľúče. Botníky s kovovými alebo drevenými policami a botníky s čalúnením môžete zároveň využiť aj ako praktickú lavičku pri obúvaní.


 

8. Nočný stolík

Nočný stolík predstavuje nábytok, bez ktorého sa dnes takmer žiadna spálňa nezaobíde. O jeho praktickosti netreba nijako pochybovať. Slúži ako vítaná odkladacia plocha pre šálku rannej kávy, rozčítanú knihu či pohár vody. Svoje miesto na ňom má ale aj budík, rádio a lampa na čítanie.

Odporúčame prečítať: Aké vlastnosti vám dal do vienka deň vášho narodenia?

10 drobností, ktoré nemôžu chýbať v žiadnom byte

Zdroj: Shutterstock®

9. Knižnica

Aj keď žijeme v dobe smartfónov, tabletov a elektronických čítačiek kníh, nájdu sa medzi nami aj takí, ktorí sa čítania klasických viazaných titulov nedokážu vzdať. Aj mnoho mladých ľudí túži mať doma veľkú knižnicu, ktorá dodá obývacej izbe domácu a intelektuálnu atmosféru.

Vytvorte si kútik s knižnicou plnou kníh, s pohodlným ušiakom a stojanovou lampou, ktorá nielen dodá miestnosti dostatok svetla, ale na druhej strane aj vytvorí príjemnú intímnu atmosféru.


 

10. Kvety a rastliny

Zeleň do bytu jednoducho patrí. Zohreje studené múry a oživí chladne pôsobiaci nábytok. Niektoré izbové rastliny sú navyše ako stvorené na prečistenie vzduchu a dokážu pohltiť až 90 percent škodlivých látok.

Medzi rastliny, ktoré dokážu hotové zázraky, patria predovšetkým brečtan, fikus, filodendrón monstera, nefrolepka vznešená, zelenec, antúria alebo dracéna.

Viac inšpirácií nájdete na: www.temponabytok.sk

Foto: Nábytok Tempo Kondela

Zdroj: www.lenita.sk


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Monika Filípková 16.03.17 06:13

MF
karma
56.00

Môžem povedať, že všetky spomínané doplnky mám vo svojom byte. Ak náhodou nebudú už moderné alebo budú opotrebované, rada ich vymením za nové a krajšie, aby som sa doma cítila útulne.

  • 3
Odpovedať

Soňa Kelemenová 16.03.17 07:35

SK
karma
86.00

tieto všetky "drobnosti" sa u mna v byte nachádza..... súhlasím s autorkou článku

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 16.03.17 08:05

MM
karma
100.00

nám chýbajú ešte nejaké svietidlá

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 16.03.17 16:01

karma
108.00

Okrem kniznice mame vsetko.

  • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 17.03.17 16:11

PV
karma
113.00

Svetlá a lampy milujem..Všetko mám , okrem závesov a záclon.. Aspoň nemusím prať .. cha..Akurát som si dala spraviť nový botník a vešiaky , také posúvné dvere aj s týmito vecami..Teším sa z toho veľmi..!!

  • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 22.03.17 17:45

DB
karma
117.00

Ja som "zaťažená" na obrazy, mám ich veľa a mením ich podľa ročného obdobia a nálady :-)

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 20.07.17 18:32

AK
karma
100.00

máme všetko okrem knižnice

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní