4 spôsoby, ako využiť OSB dosky v domácnosti

4 spôsoby, ako využiť OSB dosky v domácnosti

OSB dosky sú ekologickým, lacným a dostupným riešením. Dajú sa využiť na mnoho spôsobov v interiéri aj exteriéri. Viete, čo všetko z nich môžete spraviť?

OSB dosky sa vyrábajú kolmým lisovaním triesok, najčastejšie z borovicového dreva. Vďaka tomu sú pevné, odolné a za dobrú cenu. Spracuje sa pri nich materiál, ktorý by sa inak nemal ako použiť, a tak sú aj ekologické. Dá sa z nich vyrobiť všeličo, no toto sú 4 najčastejšie spôsoby ich využitia.

podlaha z OSB dosiek

Zdroj: pexels.com

1. Netradičná podlaha

Podlaha z OSB dosiek je veľmi zaujímavým a originálnym riešením. Nemusíte ju použiť len v nebytových priestoroch. Skvelo oživí aj interiér v rodinnom dome či byte. Je to lacnejšia alternatíva k drevenej alebo laminátovej podlahe, ktorá poskytuje podobné výhody. Interiéru dodáva prírodný nádych a zútulňuje ho.

Takúto podlahu budete mať rýchlo hotovú a vydrží vám dlhé roky. Podlaha z OSB dosiek sa najčastejšie robí dvomi spôsobmi. Ak máte dosky s perodrážkovým systémom, stačí ich prilepiť špeciálnym lepidlom.

Druhý spôsob je montovanie na drevený rošt pomocou skrutiek. V tomto prípade by mala mať doska hrúbku aspoň 22 milimetrov a priestor medzi podkladom a podlahou by ste mali vyplniť polystyrénom alebo sklenou vatou.

2. Rýchle priečky či steny

OSB dosky sa skvelo hodia aj na vytvorenie priečok alebo stien. Opäť ušetríte veľa peňazí a získate praktické riešenie, ktoré bude zároveň zaujímavým dizajnovým prvkom. Priečky z tohto typu dosiek oceníte najmä v garsónke či v menších skladových priestoroch. Jednoducho nimi vytvoríte predelenie miestnosti, čím získate viac úložného miesta a súkromia.

Na steny vám budú stačiť dosky s hrúbkou 1 centimeter. Ukladať ich môžete horizontálne alebo vertikálne, no pamätajte, že medzi nimi treba nechať aspoň 3-milimetrovú medzeru. Stenu z OSB dosiek môžete dokonca aj namaľovať alebo otapetovať.

Takisto ich môžete využiť na stavbu malého záhradného domčeka alebo prístrešku. Bude to rýchle, lacné a vzhľadovo príjemné.

nábytok z OSB dosiek

Zdroj: pexels.com

3. Originálny nábytok

Páči sa vám drevený nábytok na mieru, no je pre vás veľmi drahý? Čo tak ho vyrobiť z OSB dosiek? Takéto kúsky budú ekologické, lacné a zaručene originálne. Vyrobiť si môžete posteľ, stôl, konferenčný stolík, skrinky, police, komodu či TV stolík. Ani v tomto smere sa fantázii medze nekladú.

A nemusíte sa báť ani o bezpečnosť tohto nábytku. Dosky, ktoré kúpite na Slovensku, spĺňajú všetky európske normy, teda sú ohňovzdorné a vyrábané bez škodlivých látok, ktoré by sa mohli vplyvom tepla uvoľňovať do miestnosti.

4. Praktické zateplenie podkrovia

Ďalší zo spôsobov, ako môžete OSB dosky využiť, je zatepliť nimi podkrovie. Zateplenie vám pomôže s reguláciou teploty v zime aj v lete a môžete vďaka nemu ušetriť veľa peňazí. OSB dosky sú pri tom skvelým pomocníkom, pretože nestoja veľa, ľahko sa pripevňujú, nie sú nijak škodlivé a dlho vydržia. Ak ich využijete na zateplenie, zvýšite komfort svojho bývania, keďže sa vďaka nim strecha v lete rýchlo neprehreje a v zime cez ňu zase nebude zbytočne unikať teplo.

Neprehliadni: Tipy na netradičné použitie papiera na pečenie: Vedela si o nich?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Darina Božiková 12.03.21 11:04

DB
karma
114.00

páčia sa mi takéto dobré nápady.

  • 0
Odpovedať

Adriena Krzeminská 12.03.21 12:25

karma
103.00

Užitočné spôsoby.

  • 0
Odpovedať

Mária Slováková 13.03.21 10:17

MS
karma
118.00

Praktické a cenovo prístupné nápady na skrášlenie domova.

  • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 18.03.21 14:38

JK
karma
100.00

Super nápady

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní