Vieš, ktoré potraviny nezmrazovať? S týmito to radšej neskúšaj!

Vieš, ktoré potraviny nezmrazovať? S týmito to radšej neskúšaj!

Mrazenie potravín predstavuje skvelý spôsob, ako dlhodobo uskladniť potraviny. Mraznička počas dlhej doby uchráni potraviny pred ich znehodnocovaním a pokazením. Navyše je mrazenie zároveň šetrené k obsahu živín a vitamínov v daných mrazených potravinách. Pri zmrazení strácajú potraviny často len minimum dôležitých látok, čo sa o ich dlhodobom skladovaní v chladničke či pri izbovej teplote nedá povedať. Výhodou zmrazovania je aj to, že takýmto spôsobom je možné uskladňovať veľké množstvo rozličných potravín.

V mrazničke je vítané napríklad surové mäso. Ak sa ho nechystáme v najbližšom čase spotrebovať, nemali by sme ho dlho držať v chladničke, ale naopak je ho potrebné dať do mrazničky. V mrazničke môžeme skladovať aj viaceré druhy ovocia a zeleniny, napríklad bobuľové ovocie, karfiol, brokolicu, hrášok a podobne. Taktiež v nej môžeme uskladniť chlieb a pečivo. Niektoré potraviny však na zmrazovanie úplne vhodné nie sú, pretože to môže ovplyvniť ich kvalitu a chuť. Čo do mrazničky skôr nepatrí?

Odporúčame: S, M alebo L? Zisti, ako ovplyvňuje veľkosť vajíčka recept

zelenina

Zdroj: Shutterstock®

Plody s vysokým obsahom vody

Mnohé druhy ovocia a zeleniny možno bez problémov zmrazovať, no niektoré na to nie sú ideálne. Ide najmä o plody s vysokým obsahom vody. Ovocie a zelenina obsahujú vo všeobecnosti viac vody, no do mrazničky radšej nedávajte tie druhy, ktoré majú vody skutočne veľa. Ide napríklad o šalátové uhorky či cukety. Rovnako to platí v prípade paradajok, reďkoviek, ale aj listovej zeleniny, napríklad špenátu, šalátov, rukoly. Mrazenie úplne zmení ich štruktúru, plody budú po rozmrazení zmäknuté, môžu mať inú chuť, arómu aj farbu. Paradajky či špenát je možné zmraziť prípadne vo forme pretlaku. Vo forme pretlaku je lepšie zmrazovať i jablká či hrušky. Pri ovocí tiež treba myslieť na to, že do mrazničky nepatrí prezreté ovocie. 

Zemiaky

Zemiaky v mrazničke nie sú ničím výnimočným. V obchodoch aj v domácnostiach ich nájdeme vo forme hranoliek, amerických zemiakov a iných polotovarov. Takéto hotové mrazené produkty je, samozrejme, potrebné udržovať v mrazničke. Do mrazničky však tak celkom nepatria surové zemiaky. Veľmi nízke teploty im skrátka neprospejú. Po zamrazení sa v nich začnú vytvárať malé kryštály ľadu. Po rozmrazení zemiaky zmäknú, zosladnú, zmenia textúru i farbu. Chutným zemiakom urobíte oveľa lepšiu službu, ak ich umiestnite napríklad do tmavej a chladnejšej pivnice alebo špajze. 

mäkké syry

Zdroj: Shutterstock®

Niektoré mliečne výrobky

Aj pri mliečnych výrobkoch platí, že niektoré v mrazničke uskladniť môžeme, iné zasa radšej nie. Na zmrazovanie nie sú vhodné mäkké, zrejúce, plesnivé či tavené syry, rovnako tak smotana alebo tvaroh. Opäť platí, že proces zmrazovania a pobyt vo veľmi nízkych teplotách má negatívny vplyv hlavne na štruktúru menovaných potravín. Môžu byť po rozmrazení nepríjemne hrudkovité a kašovité. Na rozmrazených mäkkých syroch si ani veľmi nepochutíte. V prípade potreby však môžete v mrazničke uskladniť tvrdé syry, napríklad parmezán, goudu a podobne. Rozmrazený tvrdý syr sa môže trochu drobiť, no väčší problém s ním zvyčajne nebýva. Napríklad pri varení či zapekaní bude stále dobre použiteľný. 

Vajíčka

Vajíčka sú veľmi zdravé a sú vítanou súčasťou jedálnička. Obsahujú bielkoviny, biotín a mnoho ďalších dôležitých látok. Potrebné je ich skladovať v chladničke, kde v podstate vydržia skutočne dlho. Ak z nejakého dôvodu, napríklad z odchodu z domu na dlhšiu dobu, budete chcieť ich čerstvosť ešte viac predĺžiť umiestnením v mrazničke, radšej to neskúšajte, teda aspoň nie so surovými vajcami v škrupine. Tie by totiž mohli v mrazničke prakticky explodovať. Ak potrebujete vajíčka uskladniť v mrazničke, musíte ich zbaviť škrupiny. Pripravte si menšie nádobky, vhodné do mrazničky, do ktorých si porozdeľujete jednotlivé vajíčka, prípadne ich rozdeľte na žĺtky a bielky a uskladnite tieto časti samostatne.

smažené pokrmy

Zdroj: Shutterstock®

Smažené jedlá či varené cestoviny

V mrazničke možno uskladniť aj zvyšky vareného jedla. Vhodné na mrazenie sú rôzne omáčky, vývary či krémové zeleninové polievky, ale aj múčniky a zákusky. S mnohými hotovými jedlami to však také jednoduché nie je. Do mrazničky napríklad nie sú vhodné pokrmy, ktoré vo svojom zložení ukrývajú mlieko, smotanu či jogurt. Po rozmrazení môžu byť plné hrčiek a môžu mať nepríjemnú štruktúru. Ani smažené pokrmy, napríklad vysmážané rezne, nie sú na mrazenie úplne ideálne. Strácajú svoju chrumkavosť, mení sa ich chuť. Taktiež uvareným prílohám môže pobyt v mrazničke poriadne uškodiť. Platí to o uvarenej ryži či cestovinách a ani varené zemiaky nebudú po rozmrazení najchutnejšie. Mrazenie týchto jedál sa môže poriadne odzrkadliť na ich kvalite, preto to za to nestojí. 

Polevy, krémy, dochucovadlá

Ako posledné ešte môžeme spomenúť, že na mrazenie nie sú vhodné ani rozličné polevy, našľahané krémy, dochucovadlá, dipy, dresingy, majonézy, kečup, horčica a podobne. Vo všetkých prípadoch môže nastať to, že pri zmrazovaní a rozmrazovaní dôjde k čiastočnému oddeľovaniu jednotlivých zložiek potraviny a vyzrážaniu vody. Môže sa strácať súdržnosť danej suroviny, zhoršovať jej kvalita, meniť konzistencia a chuť.

Pozri aj: Tipy na netradičné použitie papiera na pečenie: Vedela si o nich?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 18.02.21 06:37

ĽŠ
karma
100.00

Potraviny, ktorých rozmrazovanie určite nestojí za to.

  • 2
Odpovedať

Elena Švachová 19.02.21 21:35

karma
109.00

Rada som si prečítala. Len som sa utvrdila,že zmrazovať dávať tie správne potraviny a tie, ktoré tam nepatria.

  • 0
Odpovedať

Katarína Šmidová 25.02.21 14:05

karma
-1.00

Tieto potraviny by ma ani nenapadlo zamrazovať.

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 23.08.21 21:05

JK
karma
100.00

Som rada že správne potraviny zmrazujem

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní