Záhradný nábytok zo syntetického ratanu: Ako sa oň starať?

Záhradný nábytok zo syntetického ratanu: Ako sa oň starať?
  • 04.04.2021
  • Michaela Kožáková

Záhrady sa zelenajú, kvety kvitnú a dni sú teplejšie a dlhšie. Po dlhých zimných mesiacoch a týždňoch strávených doma sme presne na toto čakali. Všetci sa tešíme na grilovačky s rodinou a priateľmi, večerné posedenia v záhrade a príjemný relax v hojdacom kresle s pohárom obľúbeného vína na upravenej terase alebo balkóne. A práve nastal ten správny čas vybrať záhradný nábytok z garáže, oprášiť stoličky a nachystať ich na nastávajúcu sezónu. 

Čo je to syntetický ratan?

Syntetický alebo umelý ratan je zjednodušený názov pre vlákna polyetylénu. Je to nadčasová, vkusná a moderná verzia známeho ratanu. Na základe veľkej obľúbenosti a dopytu po nábytku z pravého ratanu bolo nevyhnutné vymyslieť materiál, ktorý vyzerá rovnako alebo podobne a bude sa vyznačovať lepšími vlastnosťami. Umelý ratan na rozdiel od toho pravého je pružný, nepraská, netrhá a neštiepi sa. Ďalšie výhody umelého ratanu oproti tomu klasickému sú, že umelý ratan neabsorbuje vodu, neplesnivie, je odolný voči slanej alebo chlórovej vode, chemikáliám, kyslím dažďom. Je tiež UV odolný – drží svoju stálu farbu, plne recyklovateľný a nie je toxický. Umelý ratan predstavuje dokonalú náhradu toho pravého, od ktorého je niekedy na nerozoznanie. 

Neprehliadni: Ako umiestniť gauč v obývačke: Nájdi mu ideálne miesto!

Ratan

Zdroj: shutterstock

Ako si vybrať?

Pri výbere a kúpe ratanového nábytku sa riaďte podľa doby záruky, ak sa z neho chcete tešiť niekoľko rokov. Nakupujte len u overených predajcov. Samozrejme, záleží tiež na farbe a dizajne záhradného nábytku. Okrem doby záruky sa pri výbere zamerajte aj na kvalitu výpletu a vlákna. Ratanový nábytok, ktorý patrí do kategórie tých lacnejších môže začať praskať, meniť farbu po krátkej dobe alebo sa jednoducho rozpadať. Ak si chcete na vašej terase či v záhrade dlho užívať posedenie v pohodlných ratanových kreslách, investujte do nábytku, ktorý má dlhú životnosť, farebnú stálosť a je kvalitný.

Pozor i na konštrukciu nábytku. Neplánujete asi kupovať záhradný nábytok na jednu sezónu, preto radšej uprednostnite hliníkovú, ručne zváranú konštrukciu pred drevenou alebo oceľovou, ktorá podlieha korózií. 

starostlivosť o záhradný nábytok

Zdroj: Shutterstock®

Starostlivosť

Jedným z dôvodov, prečo je nábytok z umelého ratanu taký obľúbený je jednoduchá starostlivosť. Na jeho údržbu nepotrebujete nejaké extra prostriedky. Stačí, ak ho poumývate vlažnou vodou, do ktorej pridáte prostriedok na riad a handričkou alebo špongiou. Na škáry a záhyby môžete použiť mäkkú kefu. Ak chcete vášmu záhradnému nábytku dopriať detailnú očistu, venujte pozornosť i rámu, konštrukcii. Nakoniec nábytok dobre opláchnite čistou vodou pomocou záhradnej hadice. 

Uskladnenie

Záhradný nábytok z umelého ratanu môžete skladovať počas zimy na terase tak, že ho prikryjete ochranou plachtou. Ak však máte možnosť, radšej ho uložte niekam, kde je sucho a teplota neklesne pod nulu. Pred zakrytím nábytku sa uistite, že je suchý a zbavený hrubých nečistôt. Zakrývaciu plachtu umiestnite tak, aby dažďová voda nestála, ale mohla odtekať. Počas zimných mesiacov nábytok pravidelne kontrolujte či sa nevytvárajú plesne alebo či sa do nábytku nenasťahovali myši. Takisto plachtu veľmi nesťahujte, aby ste nezabránili prísunu vzduchu. 

Pozri aj: Tipy na netradičné použitie papiera na pečenie: Vedela si o nich?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Mária Maxianová 04.04.21 17:06

MM
karma
100.00

pekný záhradný nábytok, ale pre nás náročný na zimné skladovanie

  • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 05.04.21 06:56

ĽŠ
karma
100.00

Výborné rady!

  • 1
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 06.04.21 12:37

ZS
karma
100.00

Veľmi sa páči

  • 1
Odpovedať

Patrik Podmanický 08.04.21 19:00

PP
karma
96.00

Veľa ľudí tento nábytok dáva na úroveň bežného plastového nábytku, čo je ale chyba. Tento „ratan“ je oveľa cennejším materiálom a preto si zaslúži aj patričnú starostlivosť. Pre každého, kto chce kupovať alebo už vlastní tento moderný nábytok sú tieto rady vzácne.

  • 1
Odpovedať

Daniela Bieliková 08.04.21 19:36

DB
karma
117.00

Pekný nábytok a dobré rady ako sa o neho starať

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní