Deti a Covid-19: Ako pomôcť deťom zvládať stres z pandémie?

Deti a Covid-19: Ako pomôcť deťom zvládať stres z pandémie?

Deti sú veľmi vnímavé a my dospelí ich niekedy podceňujeme. Máme pocit, že dospelácke problémy sa ich netýkajú a dokonca si často myslíme, že ich ani len nepostrehnú. Nie je to tak. Nie nadarmo sa hovorí, že deti sú ako špongie, ktoré nasávajú všetky informácie naokolo a aj tie o koronavíruse.

Pandémiu deti od určitého veku skutočne vnímajú a snažia sa s ňou vysporiadať podobne ako my dospelí. V niektorých prípadoch deti dokonca z Covid-19, ktorý im obrátil život naruby, pociťujú stres, úzkosť či depresiu. My vám prezradíme, ako podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pomôcť deťom zvládať stres z pandémie.

Odhalí ho správanie

Na počiatku je najdôležitejšie identifikovať, či vaše dieťa skutočne zažíva v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou stres. Odhaliť takúto skutočnosť nemusí byť jednoduché, ale ani nemožné. Kľúčom je pozorovať správanie dieťaťa. Stres môže odhaliť frekventovaná umrnčanosť či plačlivosť, návrat k starým zvykom, ktoré už dlhšie nerobili problémy (napríklad pomočovanie) a tiež výstupy, na ktoré nie ste zvyknutí.

Pozorovateľná bude u takéhoto dieťaťa aj zmena v bežných denných činnostiach. Dieťa v strese môže prestať jesť alebo si môže osvojiť zlé stravovacie návyky, môže mať problémy so spánkom, byť prehnane unavené a tiež môže prežívať nevysvetliteľné bolesti tela či hlavy. U starších detí je možné pozorovať zníženú produktivitu v škole (zhoršené známky), agresívne správanie, apatiu alebo sklon k užívaniu alkoholu, drog či tabaku.

Pozri aj: Dôležitosť hry u detí: Prečo a ako by sa malo hrať KAŽDÉ dieťa?

deti a covid-19

Zdroj: Shutterstock®

Potrebujú pozornosť

Spozorovali ste na svojich ratolestiach hneď niekoľko z hore uvedených príznakov? V tom prípade je možné, že prežívajú stres. Či už pramení z pandémie alebo z niečoho iného, odpoveď je vaša podpora, láska a pozornosť. Zo všetkých troch súdkov budú vaše deti v období stresu potrebovať dostávať oveľa viac ako doposiaľ.

O aktuálnej stresovej situácii sa s deťmi rozprávajte, nezatajujte fakty a v neposlednom rade prispôsobte komunikáciu veku dieťaťa. Snažiť by ste sa mali o to, aby mali vaše deti čo možno najnormálnejší život a aby mali mnoho príležitostí na relaxačné aktivity a na hry, na ktoré sú zvyknuté. 

deti a pandémia

Zdroj: Shutterstock®

Odlúčenie škodí

V pandemických časoch je možné, že dôjde k odlúčeniu detí a ich rodičov viac ako inokedy. Na takýto scenár je podľa WHO deti nutné pripraviť vopred, no zároveň by sme ich mali ako rodičia ubezpečiť, že potenciálne odlúčenie pominie a všetko sa nakoniec na dobré obráti.

Ak odlúčenie nie je nutné, v stresujúcom období v živote dieťaťa by ste sa mu mali vyhýbať čo najviac. Buďte s nimi čo najviac, dajte im istotu a zahrňte ich láskou, aby vedeli, že rodina spoločnými silami prekoná naozaj všetko, aj pandémiu.

Odporúčame: Nástrahy virtuálneho sveta: Čo robiť, ak sa človek stane obeťou sexuálneho predátora?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 09.12.20 06:29

ĽŠ
karma
100.00

Výborné rady!

  • 0
Odpovedať

Leona Bašistová 09.12.20 09:18

LB
karma
104.00

Toto obdobie je náročné ako pre deti, tak aj dospelých. Každý sa vyrovnávame so svojim kúskom deficitu vecí, situácií a ľudí, ktorí nám vytvárali náš pokojný svet. To, čo vnímam vo svojom okolí detí je hlavne smútok z absencie sociálnych kontaktov, samota doma keď rodič chodí do práce, utiekanie sa na sociálne siete a online život kvôli vypĺňaniu si prázdnoty, prílišné jedenie, nervozita, agresivita, plač, zúfalstvo a strach o blízkych. Súhlasim s vami, že to naj čo deťom môžeme aj tieto Vianoce dať, je naša prítomnosť, naša pozornosť, láska, objatie a uistenie, že všetko sa raz dobre skončí. :)

  • 0
Odpovedať

Mária Slováková 09.12.20 18:51

MS
karma
118.00

Veru je ťažké sa s touto situáciou vyrovnať dospelým a nieto ešte deťom. Chýba im spoločnosť a kolektív.

  • 0
Odpovedať

Jana Petrášová 10.12.20 11:45

JP
karma
-1.00

zaujímavý článok, keďže sme sa s týmto ochorením v rodine ešte nestretli a máme 4 ročnú dcéru, ktorá by odlúčenie veľmi ťažko znášala

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní